Domnul Costi

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 05 Aug 2021, 13:44

Buna ziua,

Daca ma inscriu in septembrie la detasare, care este etapa de mobilitate, nu mai pot participa la pretransfer sau la un concurs de titularizare in anul scolar 2021-2022. Doar o mobilitate pe an se poate face? Multumesc frumos!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 06 Aug 2021, 13:36

Roxana2B scrie:Buna ziua,

Daca ma inscriu in septembrie la detasare, care este etapa de mobilitate, nu mai pot participa la pretransfer sau la un concurs de titularizare in anul scolar 2021-2022. Doar o mobilitate pe an se poate face? Multumesc frumos!

Așteptați ,,mobilitatea” următoare! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 07 Aug 2021, 09:33

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns! Poate nu am pus nici eu bine intrebarea. Intr-un an scolar un profesor poate participa la o singura etapa de mobilitate? De exemplu in anul scolar 2021-2022 nu pot sa solicit in septembrie o detasare iar in aprilie la un pretransfer? Sau o detasare in septembrie si sa particip la un nou concurs in iulie?
In care articol se precizeaza ca un profesor are voie numai la o singura mobilitate pe an?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 08 Aug 2021, 23:59

Nu există o limitare a numărului etapelor din calendarul mobilității la care puteți participa într-un an școlar. Puteți participa la transfer (soluționarea unei restrângeri de activitate), apoi la pretrasnfer, apoi la concursul național, apoi la detașare. Pentru anul școlar 2021-2022 etapele calendarului mobilității se încheie în luna august. Dar, puteți beneficia de detașare (prin concurs, prin concurs specific sau în interesul învățământului) și/sau de pretransfer prin schimb de posturi între titulari și în afara calendarului mobilității (oricând pe parcursul anului școlar).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 09 Aug 2021, 13:24

Buna ziua, multumesc frumos pentru raspuns! Si eu am tins sa cred asa, in modul dumneavoastra. De la ISJ mi s-a spus ca se poate o mobilitate pe an scolar.
Dar va multumesc frumos pentru raspuns .
V-am dat mai demult, caci ati facut o mica pauza pe forum, un mesaj privat.
Mai am o intrebare: daca un profesor isi ia concediu fara salariu un an de zile, poate in acel an sa participe la pretransfer oricum sau/si la concurs . La concurs,eu cred ca da. In ceea ce v-am spus anterior ca de la ISJ mi s-a spus ca se poate doar o mobilitate pe an, nu s-a pus problema de pauza un an si astfel as fi primit acest raspuns de limitare, ci am intrebat de detasarea din septembrie si mi s-a spus ca o singura mobilitate pe an.

Va multumesc foarte mult!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 09 Aug 2021, 16:10

(v) candidaţilor care au obţinut cel puţin nota/media de repartizare 7 (şapte) la concursul naţional, sesiunea 2021, după caz, în ordinea descrescătoare a notelor/mediilor de repartizare, având prioritate candidaţii care beneficiază şi de prelungirea duratei contractelor individuale de muncă în anul şcolar 2021-2022,în condiţiile art. 63 sau 87 din Metodologie, în baza notei/mediei de repartizare minimum 7 (şapte) la concursurile naţionale, sesiunile 2020şi/sau 2019, respectiv 2020, 2019, 2018şi/sau 2017 pentru învăţători/institutori/profesori pentru învăţământ primar;
Perioada: 24-25 august 2021

Este un citat din calendarul mobilității. După cum puteți observa, un cadru didactic poate participa la mai multe etape.

Da, un titular aflat în concediu fără plată poate participa la etapele din calendarul mobilității.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 09 Aug 2021, 17:34

Multumesc frumos pentru raspuns!

Se poate lua concediu fara plata un an si daca cei 10 ani nu au fost consecutivi, nu-i asa?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde costi_52 » 09 Aug 2021, 21:15

Evident. Nu trebuie să împliniți 10 ani vechime pentru a putea beneficia de concediu fără plată. Acest concediu poate fi solicitat oricând pe parcursul celor 10 ani. Având 12 ani vechime în învățământ, puteți beneficia doi ani consecutivi de concediu fără plată. Un an în contul primei decade și un an în contul celei de-a doua decadă.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 10 Aug 2021, 11:06

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 10 Aug 2021, 17:57

:oops: :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 14 Aug 2021, 17:17

Buna ziua,

Daca anul viitor particip la pretransfer -eu am 4 ore intr-un oras la 40 de km de orasul meu si 14 ore in orasul meu-, as putea sa ma pretransfer si pe rural, unde am fost in ultimii 2 ani si mi-a placut? Nu am domiciliul in comuna despre care vorbesc.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 15 Aug 2021, 15:39

Roxana2B scrie:Buna ziua,

Daca anul viitor particip la pretransfer -eu am 4 ore intr-un oras la 40 de km de orasul meu si 14 ore in orasul meu-, as putea sa ma pretransfer si pe rural, unde am fost in ultimii 2 ani si mi-a placut? Nu am domiciliul in comuna despre care vorbesc.

Doamneeeeee! :P :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 16 Aug 2021, 15:13

Buna ziua!

Da, as vrea sa-mi recuperez vechiul loc de munca. Atunci voi merge la concurs din nou. Sa stiti ca nu a fost usor in sedinta publica (eu am participat in fiecare an) si am avut impresia ca cineva a luat locul despre care vorbesc si nu a fost asa. Si ca sa am si eu catedra am luat unde am vazut ca sunt ore.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 18 Aug 2021, 18:53

Buna ziua,

Domnul Costi ce credeti, la anul voi putea sa ma pretrasnfer si pe orele mele din rural ( de 2 ani) avand in vedere ca toata norma mea are si 4 ore intr-o alta localitate, la 40 de km de orasul meu si deci nu intru la articolul 5 care spune ca profesorii care au ore in localitatea de domiciliu se pot pretransfera numai in aceeasi localitate? Practic vreau sa imi schimb toata norma caci vreau sa imi schimb si cele 16 ore pe care le am in localitatea de domiciliu si atunci la materia mea (cu 2 ore pe saptamana), sunt sanse sa iau in 2 parti si daca nu se tine cont de articolul 5-caci poate nu trebuie, fiindca am si cele 4 ore in alta localitate- atunci iau in localitatea de domiciliu cateva ore si orele pe care am fost acum pe rural, fiindca ma mai pretransfer o data, iar 40 de km sunt mai departe decat 15 km de la catedra din rural?
Stiu ca pentru cei care au o si mai mare experienta si mai ales sunt moderatori si ne ajuta sunt diferite intrebari , dar m-am luptat atat de mult sa ma titularizez si vreau sa ajung la o anumita catedra.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 26 Aug 2021, 10:11

Buna ziua,

Oare cand are domnul Costi timp sa-mi raspunda la subiectul de mai sus? Citind legea eu am inteles ca da, ca voi putea lua ore si in alta parte nu numai in localitatea de domiciliu. Il rog foarte frumos. As vrea sa-mi recuperez orele de pe detasare si sa schimb celalalte la un alt pretransfer anul viitor.
Sunt foarte multe intrebari deoarece legile aceste nu sunt foarte usoare.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori