DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde felixmunteanu » 21 Oct 2009, 15:29

Dragi colegi,
Vă rog să scrieţi aici dacă aţi primit banii pentru distincţia "Gh. Lazăr".
Ştiu că e criză, ştiu că tot de la cei cu merite se "taie", ştiu că "nu e etic" să întrebi de sporuri când "poate nu sunt bani nici pentru salarii" (bine că sunt pentru altele!), dar vreau să ştiu dacă a primit cineva sau nu. Întreb deoarece se pare că unii directori au plătit, alţii nu.
De asemenea, în 8 octombrie, la noi, la Aiud, a fost d-na E. Andronescu si, fiind întrebată, a spus că a semnat actele necesare înainte de plecarea din minister şi că trebuie să ni se plătească. Am aflat însă că, de fapt, ar fi vorba doar de două-trei judeţe pentru care s-a semnat. La şcoala noastră banii au fost prevăzuţi în buget, deci există, dar fără hotărâre "de sus" cum să-i luăm?
Trece timpul şi pierdem banii sau se poate face ceva?
Vă mulţumesc!
Felicia Munteanu

PS Am postat şi într-un topic deschis de cineva la "Şcoala în România", dar acolo nu a răspuns nimeni, nici da nici ba. Aici ştiu că lumea e mai activă.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde gladiola » 21 Oct 2009, 18:29

Nu am primit banii ! Stiu ca in Neamt nu s-au dat.
gladiola
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Sep 2006, 10:27

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde costi_52 » 21 Oct 2009, 19:57

Conform comunicatului MECI, banii pentru distincţiile Gheorghe Lazăr se vor distribui în 2010.

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/12923
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde felixmunteanu » 21 Oct 2009, 21:11

Multumesc pentru raspuns!
Sa speram ca asa va fi precum se vorbeste in comunicatul de presa.
Om trai si-om vedea.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde mfior » 25 Oct 2009, 11:18

In jud.Mures s-au dat banii inca in august.A primit colega mea.Deci trebuie sa-i primiti
mfior
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Feb 2007, 13:21

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde felixmunteanu » 25 Oct 2009, 11:39

Inseamna ca directorul si-a asumat raspunderea fara sa fi primit hotararea de la minister. Din culise am auzit ca si in orasul meu s-au dat la scoli unde au fost mai putine (1-2), dar la noi sunt vreo 6. Culmea e ca avem banii pentru ca au fost prevazuti in buget, dar .... semnatura!!! Ni s-a comunicat alaltaieri de la ISJ ca vom primi banii la anul (nu se pierd timp de 2 ani).
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde doina_al » 26 Oct 2009, 23:52

Acest subiect este dezbatut si si la aceasta adresa:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=117526
doina_al
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iul 2008, 00:14

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde marinelabobe » 27 Oct 2009, 10:33

In Prahova ,judet care a trimis la timp toata documentatia la timp,inclusiv cu aprobarile consiliilor locale nu am primit sumele aferente distinctiei deoarece notificarea ministerului cu amanarea platilor pentru anul financiar urmator a sosit pe data de 22 oct.2009 zi incare s-a organizat sedinta cu directorii.Normal in aceasta sedinta trebuiau inmanate diplomele si binenteles si banii.Ma deranjeaza lisa de respect a guvernantilor fata de oamenii care isi fac meseria din pasiune.Cred ca in viitor si anume in alegerile care ,,BAT " la usa sa raspundem cu aceeasi moneda .Ma mir ca liderii de sindicat sunt intr-o liniste totala si nimeni nu a luat nici o pozitie fata de comunicatul de presa al ministerului.Iar doamna Andronescu sa raspunda de ce nu a semnat documentele din 15 iunie daca tot are ,,amabilitatea de a da explicatii !Am ajuns intr-o situatie umilitoare din cauza unor oameni care nu au avut niciodata ca prioritate bunastarea si demnitatea cadrului didactic.
marinelabobe
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2007, 18:12

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde dbv » 02 Noi 2009, 15:08

ceva noutati?
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde felixmunteanu » 02 Noi 2009, 16:28

Un coleg urma sa ia legatura cu liderii de la sindicatul judetean pentru a vedea ce putem face. Daca nu, ne vom adresa unui avocat si ... la tribunal! E mai mult decat umilitor. Sa dai in judecata ca sa iti capeti drepturile!!!
Ceea ce ma mira e faptul ca din tara sunt prea putine semnale, chiar si aici. Inca nu spune nimeni "eu am luat" sau "la scoala noastra avem de gand sa...". Ori nu citesc aici cei in cauza ori le convine situatia.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde dbv » 02 Noi 2009, 16:36

Eu i-am trimis un mesaj d-nului Liviu Marian Pop.Astept raspunsul dumnealui,pana miercuri dupa care,am sa ma adresez unui avocat.
"Domnule Liviu Marian Pop
In calitatea d-voastra de SECRETAR GENERAL F.S.L.I si urma raspunsurilor primite cu privire la Distinctia "Gheorghe Lazar"si a faptului ca ne-ati indrumat spre instanta,va rog sa demarati procedura de dare in judecata.Cred ca va pot cere acest lucru si am acest drept fiind printre cei 20000 de membri cotizanti ai federatiei de 27 de ani.Tare sunt curioasa de raspunsul d-voastra si de timpul necesar federatiei pentru a demara procesul.
Fiind in situati mea destule cadre didactice din intreaga tara,sper ca nu ne veti indruma spre liderii judeteni.(avem si noi niste drepturi.nu numai obligatia de a cotiza lunar.Nu?)
In functie de raspunsul pe care am sa-l primesc de la d-voastra voi decide pe cine voi actiona in judecata.Sindicatul ca nu ne apara drepturile, cu toate ca stie ca ni se face o nedreptate(avem acest drept-vezi statutul)sau pe cei care au ignorat termenul specificat in metodologie (e un drept pe care l-am castigat si de care dorim sa avem parte).Anul acesta.Nu la SFANTUL ASTEAPTA.................."
Ultima oară modificat de dbv pe 02 Noi 2009, 22:00, modificat 1 dată în total.
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde dbv » 02 Noi 2009, 19:47

STATUT
CAPITOLUL II.
SCOPUL ŞI OBIECTIVELE
Art.7:
Obiectivele F.S.L.I. sunt următoarele:
a) promovează şi apără drepturile, interesele profesionale, economice, sociale, culturale etc. ale membrilor sindicatelor şi uniunilor afiliate prevăzute de legislaţia în vigoare, de convenţiile interne şi internaţionale şi de contractele colective de muncă;
b) F.S.L.I. acţionează ca factor activ al modernizării învăţământului pentru: creşterea calităţii şi eficienţei actului educativ, îmbunătăţirea activităţii profesionale a cadrelor didactice şi a celorlalţi angajaţi din învăţământ şi pentru îmbunătăţirea continuă a standardului de muncă şi de viaţă al acestora ;
c) asigură asistenţă juridică sindicatelor şi uniunilor afiliate;
d) luptă pentru menţinerea locurilor de muncă ale membrilor săi de sindicat, pentru promovarea şi apărarea drepturilor legate de muncă şi de protecţia muncii, de asistenţă şi protecţie socială;
e) se implică în elaborarea tuturor actelor normative privitoare la învăţământ, în general, şi la salariaţii din învăţământ, în special;
CAPITOLUL IV.
MODALITĂŢI DE ACŢIUNE

Art.11:
Pentru realizarea obiectivelor, F.S.L.I. va acţiona prin următoarele mijloace specifice luptei sindicale:
a) negocierea, concilierea, medierea, arbitrajul;
b) interpelarea;
c) petiţia, protestul, mitingul, demonstraţia;
d) sesizarea organelor de justiţie în situaţia încălcării drepturilor şi libertăţilor sindicale şi profesionale prevăzute de legislaţia în vigoare dar şi a celor prevăzute în Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel de Ramură şi în Convenţiile Internaţionale ratificate de România;

Distinctia "Gheorghe Lazar"si "Diploma de excelenta"sunt prevazute in art.113 din Legea 128/1997,cu modificarile si completarile de rigoare.Deci :ni s-a acordat un drept este prevazut in lege si nu avem parte de el.Suntem membrii de sindicat iar in statut se specifica clar ca trebuie sa ne aparati drepturile si interesele domnilor lideri de sindicat!!!!!!!!!!!!
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde felixmunteanu » 02 Noi 2009, 21:18

Si eu i-am scris in seara asta pe e-mail si i-am spus, printre altele, ca suntem in asentimentul colegilor care i-au scris pe EDU.
Sa vedem ce ne raspunde. Daca veti afla noutati, anuntati-ne si pe noi! Trebuie sa actionam impreuna, atat cat se poate.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde valimatiuta » 02 Noi 2009, 21:47

Nu-mi place ce fac acum dar cred ca merita, pentru o mai mare atentie, mai ales ca ai scris unui lider, dbv: ”... nu ne ve-ti indruma ...”. Consider ca si rafuiala cu alesii nostri poate ca a contribuit ... !?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: DISTINCŢIA "GHEORGHE LAZĂR"

Mesajde dbv » 02 Noi 2009, 21:59

dbv scrie:Eu i-am trimis un mesaj d-nului Liviu Marian Pop.Astept raspunsul dumnealui,pana miercuri dupa care,am sa ma adresez unui avocat.
"Domnule Liviu Marian Pop
In calitatea d-voastra de SECRETAR GENERAL F.S.L.I si urma raspunsurilor primite cu privire la Distinctia "Gheorghe Lazar"si a faptului ca ne-ati indrumat spre instanta,va rog sa demarati procedura de dare in judecata.Cred ca va pot cere acest lucru si am acest drept fiind printre cei 20000 de membri cotizanti ai federatiei de 27 de ani.Tare sunt curioasa de raspunsul d-voastra si de timpul necesar federatiei pentru a demara procesul.
Fiind in situati mea destule cadre didactice din intreaga tara,sper ca nu ne veti indruma spre liderii judeteni.(avem si noi niste drepturi.nu numai obligatia de a cotiza lunar.Nu?)
In functie de raspunsul pe care am sa-l primesc de la d-voastra voi decide pe cine voi actiona in judecata.Sindicatul ca nu ne apara drepturile, cu toate ca stie ca ni se face o nedreptate(avem acest drept-vezi statutul)sau pe cei care au ignorat termenul specificat in metodologie (e un drept pe care l-am castigat si de care dorim sa avem parte).Anul acesta.Nu la SFANTUL ASTEAPTA.................."
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 4 vizitatori