Diseminare stagiu comenius Nisa 2010

Limba straina studiata in scoala

Diseminare stagiu comenius Nisa 2010

Mesajde ela33 » 11 Oct 2010, 12:50

In perioada 12-23 iulie 2010 am participat la cursul de formare ,,STAGE DE PERFECTIONNEMENT
POUR PROFESSEURS DE FRANÇAIS
LANGUE ETRANGERE” care a avut loc la Nisa, Franta. Aceasta Mobilitate individuală COMENIUS a fost realizata
cu sprijin financiar primit de la Comenius-LLP şi FSE - P.O.S.D.R.U.
OBIECTIVELE CURSULUI :
- prezentarea de noi idei si metode in predarea limbii franceze ca limba straina
- schimbul de bune practici pedagogice
- compararea sistemelor de invatamant europene
- dezvoltarea unor parteneriate multilaterale
- descoperirea civilizatiei si a culturii franceze.
Stagiul de perfecţionare s-a desfăşurat pe durata a 2 săptămâni, cuprinzând 40 de ore de curs, ateliere, vizite culturale şi turistice, conferinţe de civilizaţie şi a abordat următoarele teme:
-exploatarea limbii franceze prin intermediul cântecului, teatrului, filmului,
-multimedia şi didactica limbii franceze,
-utilizarea expresiilor idiomatice şi a francezei familiare,
-descoperirea patrimoniului niçois, gastronomia regiunii,
-antrenarea pentru DELF şi DALF,
-conversaţii pe teme de actualitate şi dezbateri.
La acest curs au participat profesori din Romania, Spania, Marea Britanie, Italia etc.
Gazdele au organizat vizita ghidata a orasului Nice si a altor asezari situate pe Coasta de Azur : satul medieval Eze, Monaco- Montecarlo, Antibes, Menton, Cannes, precum si croaziera in Insula Corsica.
De Ziua Nationala a Frantei, am fost martorii paradei militare, numeroaselor spectacole de muzica si dans, dar si ai unui impresionant foc de artificii la malul marii, pe Promenade des Anglais.
Cursul s-a finalizat cu o petrecere si cu inmanarea
atestatelor de participare.
A fost o experienta extraordinara care mi-a imbogatit cultura de specialitate, dar si pe cea generala, implinindu-mi nevoia continua de cunoastere. Recomand tuturor colegilor sa acceseze bursele Comenius.
Prof. Mihaela Popescu, CN Ionita Asan
ela33
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Aug 2010, 16:35

Re: Diseminare stagiu comenius Nisa 2010

Mesajde rofi3 » 11 Oct 2010, 22:33

Buna seara,

Felicitari pentru grantul obtinut ! In afara de acest mod de diseminare , cum anume veti mai disemina informatia obtinuta in urma participarii la curs?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16


Înapoi la Limba Franceza

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator