Diseminare proiect ProBleu id: ID: 173217667547849

Diseminare proiect ProBleu id: ID: 173217667547849

Mesajde ionicaramona » 05 Aug 2025, 12:38

Proiectul "Clean Water Guardians: Protecting Freshwater Ecosystems", ID: 173217667547849 este finanțat de Uniunea Europeană prin programul Horizon Europe Framework, Topic: HORIZON-MISS-2022-OCEAN-01-08, și se desfășoară pe o durată de 10 luni, aplicant: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ”Sf. Vasile” Craiova.
Inițiativa ProBleu se concentrează pe revitalizarea ecosistemelor acvatice, inclusiv mările, oceanele și apele curgătoare, prin cercetare, inovare și implicarea activă a cetățenilor în combaterea poluării și protejarea biodiversității.
Scopul principal al proiectului este de a contribui semnificativ la protejarea și conservarea ecosistemelor de apă curgătoare, în conformitate cu misiunea Uniunii Europene de a restaura oceanele și apele. Prin implicarea elevilor și profesorilor în învățare experiențială și educație pentru mediu, proiectul își propune să aibă un impact durabil asupra protecției apelor curgătoare și conservării biodiversității.
:D Experiența de teren: Cheile Sohodolului – Runcu – Tismana – Târgu Jiu
În perioada 12-16 mai 2025, proiectul ProBleu – Ref. nr. 173217667547849 a fost implementat prin activități intensive de teren, coordonate de un colectiv dedicat format din 5 cadre didactice: Prof. Ramona Budihala, Prof. Monica Dobre, Prof. Prunaru Constantina, Prof. Bucur Laurențiu și Prof. Cărășel Nicolița, alături de 14 elevi entuziaști.
Ziua 1 - Valea Râului Tismana (12 mai)
Prima zi a activităților a fost consacrată explorării biodiversității pe Valea Râului Tismana. Pentru elevii cu CES, această activitate a reprezentat o oportunitate excepțională de învățare multisenzorială. Contactul direct cu natura, observarea florei și faunei dependente de ecosistemele acvatice și înregistrarea observațiilor au fost adaptate pentru a răspunde nevoilor individuale ale fiecărui participant.
Elevii cu particularități în procesarea informației vizuale au beneficiat de explicații tactile și auditive, în timp ce cei cu dificultăți de concentrare au fost implicați în activități scurte, variate și interactive. Identificarea factorilor de poluare a devenit astfel o activitate de detectiv care a captat atenția și a stimulat curiozitatea tuturor participanților.
Ziua 2 - Valea Râului Sohodol (13 mai)
În inima Cheilor Sohodolului, ziua a doua a fost dedicată analizei impactului activităților umane asupra cursului de apă. Pentru elevii cu CES, colectarea mostrelor pentru testare ulterioară a constituit o activitate practice care a îmbinat învățarea științifică cu dezvoltarea abilităților motorii fine și a coordonării.
Activitățile au fost structurate astfel încât să permită participarea activă a tuturor elevilor, folosind metode diferențiate de comunicare și expresie. Discuțiile privind conexiunea dintre geografie, ecologie și protecția mediului au fost facilitate prin mijloace vizuale, scheme conceptuale și exemple concrete din realitatea locală.
Ziua 3 - Râul Jiu, Târgu Jiu (14 mai)
Ultima zi de activități practice a fost dedicată observării Râului Jiu în zona Târgu Jiu, cu accent pe hidroenergia regenerabilă și echilibrul dintre dezvoltarea urbană și protejarea resurselor naturale. Pentru elevii cu CES, această experiență a reprezentat o oportunitate de înțelegere a conceptelor complexe prin observare directă și comparație.
Observațiile comparative și discuțiile privind sustenabilitatea au fost adaptate pentru a utiliza limbajul corpului, reprezentările grafice și metodele interactive, asigurând participarea activă și înțelegerea conceptelor de către toți elevii, indiferent de particularitățile lor educaționale.
[url]https://probleu.school/centrul-scolar-pentru-educatie-incluziva-sf-vasile/
[/url]
ionicaramona
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Oct 2007, 19:08

Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron