Diseminare proiect individual Comenius

Diseminare proiect individual Comenius

Mesajde karment » 15 Iul 2012, 12:36

Localitatea şi ţara în care s-a desfăşurat stagiul:Praia Da Luz, Portugalia
Instituţia din străinătate care a organizat stagiul: QUARTER MEDIATION(cu sediul in orasul Assendin Olanda)
Perioada stagiului:14 MAI 2012 – 18 MAI 2012
Numărul contractului: 19 / 03.04.2012
Nr. de referinta al candidaturii: COM-12-480-CG-PT
Titlul stagiului in limba de origine: "ENVIRONMENT PROTECTION AND EDUCATION FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT USING INDOOR AND OUTDOOR ACTIVITIES "
Titlul stagiului tradus in limba romana: “Protectia mediului si educatia pentru o dezvoltare durabila utilizand activitati in salile de curs si in aer liber”
Acesta este un curs general de formare continua adresat cadrelor didactice, psihologilor scolari, formatorilor, inspectorilor, directorilor de scoli, personal administrativ, lideri de sindicat.
Toate materialele si intregul curs s-a desfasurat in limba engleza.
Scopul si obiectivele cursului au fost acelea de a pune la dispozitia cursantilor exemple de buna practica in ceea ce priveste: metode noi de colectare si reciclare a deseurilor( raportat la standardele comunitare in ceea ce priveste managerierea deseurilor casnice si a materialelor reciclabile);
utilizarea energiei „curate” inclusiv obtinerea acesteia din deseuri; formarea consiintei ecologice si a unui mod sustenabil de viata .
Stagiul la care am participat s-a desfasurat in perioada 14–18 mai 2012 , in localitatea Praia Da Luz, aflata la o distanta de aproximativ 100 km de orasul Faro in provincia Algarve din sudul Portugaliei. Am sosit in Praia Da Luz pe data de 12 mai si am fost cazata la pensiunea Aurora Sol. Toate activitatile desfasurate in interior s-au tinut intr-una din salile de conferinte din incinta pensiunii.
Programul de desfasurare a cursului a fost foarte dens si foarte interesant in acelasi timp; activitatile s-au desfasurat conform programului anuntat astfel:
13.05 - cunoasterea participantilor la o cina cu produse traditionale din fiecare tara(2 - Suedia;2 - Islanda;1 -Cehia;1 - Slovenia;1 –Polonia)
14.05 - deschiderea oficiala facuta de d-na Cristina Stefan (coordonatoarea cursului si director la Quarter Mediation ) si d-nul Rui Faria(Branch officer Quarter Mediation); prezentarea organizatiei Quarter Mediation si a sistemului de educatie din Olanda.
- prezentari ale sistemelor de educatie din tarile participante
- prezentarea conceptului de „life skills”(competentele de a te descurca in orice situatie in viata);workshop pe aceasta tema.
- prezentare realizata de d-nul Rui Faria pe tema „reciclarea deseurilor” cu exemple de buna practica din Olanda.
15.05 - vizitarea Institutului de permacultura din Quinta do Vale da Lama
- intalnire cu responsabila pentru educatia ecologica la sediul primariei din orasul Lagos
- vizita la ferma ecologica (plantatie de vie) din Monte da Casteleja
16.05 - vizita la rezervatia stiintifica din Arocha si la Ria de Alvor (estuarul raului Alvor) cu tema „Life skills si educatia pentru o dezvoltare durabila”.
- prezentarea „ Strategii de comunicare” realizata de d-na Cristina Stefan
- prezentarea unor date statistice privind evolutia sistemului de educatie in Portugalia – d-nul Edgar Baranca
- prezentarea unor activitati ecologice realizate de profesorul Joaquim Baranca
- activitate outdoor „dezvoltarea abilitatilor de comunicare si a stilului de viata prin muzica si dans”
17.05 – vizitarea liceului de arte si stiinte Julio Dantes din orasul Lagos
- vizitarea scolii Technopolis din Lagos
18.05 – exemple de buna practica in ceea ce priveste educatia ecologica din tarile participante
- prezentarea unei noi modalitati de reciclare la nivel mondial „cradle to cradle”
- tehnici de stimulare a creativitatii de grup „Culori si creativitate”
- concluzii si inmanarea diplomelor de participare
- petrecerea de final , schimb de impresii intre participanti
19.05 – Plecarea spre tara

In ceea ce priveste activitate mea, am fost prezenta la toate activitatile desfasurate pe parcursul stagiului, nu doar ca observator ci ca participant activ :
- am facut o prezentare in Power Point a Romaniei, a scolii si a sistemului de educatie din Romania; am raspuns la intrebari.
- in timpul training-ului am participat activ la activitatile de grup, am discutat cu ceilalti colegi, mi-am spus punctul de vedere, am solicitat informatii suplimentare unde a fost nevoie,
- am discutat cu mai multi colegi europeni, posibilitatea realizarii unor parteneriate scolare.
- am prezentat trei dintre activitatile ecologice pe care le-am desfasurat in scoala cu elevii mei; am raspuns la intrebari celor interesati sa afle mai multe despre aceste lucruri.

Cursul la care am participat a fost foarte bine organizat, cu activitati bine alese si bine realizate. Programul a fost in totalitate respectat, totul s-a desfasurat cu mult profesionalism.
karment
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mai 2012, 21:52

Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator