Diseminare curs de formare continua-EURODIDAWEB

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare curs de formare continua-EURODIDAWEB

Mesajde armasu_i » 24 Apr 2013, 21:21

In perioada 18 martie – 22 martie 2013, la Roma, in Italia a avut loc programul de formare continua EURODIDAWEB- organizat la Universitatea Sapienza sustinut de profesorii Stefano Lariccia si Alberto Pigliacelli.La acest curs au participat cadre didactice din Grecia (2), 2 Polonia (1),Romania (16), Spania (2) si Turcia (3).
Ma numesc Ingrid Monia Armasu, fac parte din catedra de informatica a colectivului Colegiului National " Vasile Alecsandri " din Bacau am obtinut un grant Comenius de mobilitate individuala pentru formare continua din partea Agentiei Nationale pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei Formarii Profesionale. Acest proiect de mobilitate a fost finantat in cadrul Programului de Invatare pe Parcursul Intregii Vieti cu sprijinul Comiei Europene, din fonduri gestionate de ANPCDEFP.
Am beneficiat, astfel, de un stagiu de formare continua, la standard europene, intr-o universitate de prestigiu din Europa. Cursul s-a desfasurat in limba engleza, iar materialele electronice furnizate de formatori au fost, de asemenea, in limba engleza.
Programul de formare Eurodidaweb a avut o durata de 5 zile s-a desfasurat in laboratorul de informatica al univertatii La Sapienza dotat la cele mai inalte standard tehnologice. Am invatat sa utilizam platforma open-source PLONE si am beneficiat, pe toata durata cursului, de astenta profesorilor Stefano Lariccia si Alberto Pigliacelli - care vor agura consultanta dupa finalizarea stagiului.
Cursul de formare a urmarit sa furnizeze participantilor competente digitale care sa permita crearea de pagini web, folosind instrumentele oferite de internet continuturile multimedia. Mai mult, cursul a implicat familiarizarea participantilor cu instrumentele oferite de internet si continuturile multimedia, dezvoltarea integrarea continuturilor intr-un software open-source-Plone, cunostinte despre diverse aplicatii metode de management al continuturilor.
Cursantii au avut pobilitatea sa valorizeze astfel avantajele utilizarii platformei Plone in crearea de pagini web pentru scolile proprii, pentru diferite proiecte din scoala, si pentru predarea continuturilor din programa aferenta disciplinei, in maniera moderna, digitalizata.
La finalul stagiului, participantii au primit un Certificat de participare la cursul de formare si un Certificat de Mobilitate Europass.
Pentru mai multe detalii in ceea ce priveste valorizarea acestei burse COMENIUS accesati site-ul creat in acest scop cu open-source Plone: http://ewbacau.ploud.com
Aceasta comunicare reflecta numai punctul de vedere al autorului , Comia Europeana nu este responsabila pentru eventuala utilizare a informatiilor pe care le contine.
armasu_i
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Feb 2007, 21:53

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori