DISEMINARE CURS DE FORMARE CONTINUA COMENIUS

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

DISEMINARE CURS DE FORMARE CONTINUA COMENIUS

Mesajde ramonaradu » 05 Dec 2010, 20:59

Stimati colegi,
In perioada 19.07-30.07.2010, in cadrul Programului Sectorial Comenius: Mobilitati Individuale, am participat la cursul de formare continua intitulat Teachers' Refresher Course : Methodology and Language, organizat de catre Oxford English Centre din Oxford , Marea Britanie.
Cursul s-a desfasurat pe parcursul a 30 lectii/ saptamana ( 22.5 ore/ saptamana) si a avut urmatoarele componente:
-Inteligente multiple: implicatii pentru planificare
- diferite abordari in predarea gramaticii
- gramatica si lumea reala
- tabla interactiva: sa aducem manualul la viata
- folosirea ziarelor : mai mult decat citit
- materiale autentice: folosirea filmelor in cadrul lectiilor
- folosirea dramei in clasa
- motivarea elevilor pentru exprimare in limba engleza
- predarea timpurilor gramaticale: probleme si solutii
- prezentarea si practicarea vocabularului
- predarea colocatiilor
- predarea sistemului fonetic
- Internetul: idei practice
- exploatarea cantecelor
-corectarea greselilor si feedback-ul eficient
Pe langa aceste componente, am participat de asemenea si la 18 lectii intitulate Sporirea Competentei Lingvistice ( nivel avansat).
La acest curs au participat profesori de limba engleza din Polonia, Turcia, Spania, Coreea, Brazilia, Argentina.
Cursul a fost deosebit de interesant deoarece am invatat metode noi de predare care pot sa-i motiveze pe elevi sa participe activ in cadrul orelor de engleza.
Grantul a fost finantat din fonduri Comenius si FSE.
Multumesc pe aceasta cale Agentieie Nationale pentru oportunitatile oferite cadrelor didactice si ii invit pe toti colegii mei sa aplice pentru o astfel de bursa Comenius: Formare Continua.(http://www.llp-ro.ro)
prof. Ramona Radu, Gr. Sc. Ind. General Magheru - Ramnicu Valcea
ramonaradu
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2009, 09:40

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori