Diseminare curs Comenius

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare curs Comenius

Mesajde aalliinnaa » 26 Noi 2010, 23:41

DISEMINAREA CURSULUI DE FORMARE COMENIUS INDIVIDUAL
“Grecia, leaganul civilizatie europene”



In aceasta vara, 18-24 iulie 2010, am avut oportunitatea de a participa la cursul de formare “Grecia, leaganul civilizatie europene din cele mai vechi timpuri si pana in prezent”, curs finantat de Agentia Nationala pentru Programe Comunitare si FSE-POSDRU.
Organizatorul cursului a fost NEOHEL, Institutul de Greaca Moderna, http://seminars.neohel.gr/Default.htm .
Cursul a avut loc atat in Atena cat si pe Insula Aegina, avand posibiliattea de a fi indrumati de cei mai buni profesori universitari de istorie greaca, folclor grecesc, muzica, arheologie. Am vizitat 6 situri arheologice, 4 muzee, biserica in stil bizantin Sf. Nectarie, am cantat greceste dar si o doina de la noi din Bucovina, croaziera pe insulele Moni si Agistriki, am invatat sa dansam greceste si sa vorbim putin greceste.
La curs au participat 18 profesori din 9 tari: Finlanda, Islanda, Italia, Spania, Franta, Polonia, Lituania, Romania si ...Ucraina, desi inca nu e in UE. Fiecare participant si-a prezentat tara si zona de provenienta, astfel avand posibilitatea de a cunoaste nu numai Grecia ci si alte 17 zone ale Europei
S-a lucrat pe echipe, tema finala fiind “Grecia in trecut si Grecia in prezent”, proiectul echipei prezentandu-se in ultima seara. S-a folosit foarte mult computerul, camera digitala, fotografiile facute in timpul zilei, iar seara totul se punea cap la cap intr-o prezentare pps, facuta impreuna cu ceilalti 4 membri ai echipei.
Ca o parere personala, totul a fost mai mult decat un curs de formare, a fost adevarata lectie de istorie pe viu. Ghidul nostru, d-na Kapi Panou- o adevarata grecoaica si la propriu si la figurat- ne-a prezentat cele 6 temple cu atata patos si iubire de tara, incat ne-a facut sa indragim si cea mai mica pietricica din Acropole, dar si din Templul lui Apolo sau al zeitei Apahea.
Ceilalti profesori si directorul cursului d-na Georganzi, buni vorbitori de limba engleza, ne-au prezentat atat cursurile cat si frumoasa Grecia, facandu-ne sa ne simtim mai mult intr-o vacanta decat intr-o activitate de formare, totul imbinandu-se perfect.
Cateva fotografii de la curs le puteti vedea accesand linkul http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... e9dbeee5de


PS In burtica din fotografii, e fetita mea, Anamaria care atunci avea 7 luni. Stiu – am fost putin inconstienta, dar a meritat! :roll: :roll: :roll:
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Diseminare curs Comenius

Mesajde carmencreanga » 27 Noi 2010, 11:50

Sa va traiasca fetita!
Cu siguranta experienta....a meritat! Fotografii frumoase! :wink:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Diseminare curs Comenius

Mesajde aalliinnaa » 27 Noi 2010, 14:26

carmencreanga scrie:Sa va traiasca fetita!
Cu siguranta experienta....a meritat! Fotografii frumoase! :wink:


Multumim! Doamne ajuta la toata lumea!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Diseminare curs Comenius

Mesajde valimatiuta » 27 Noi 2010, 21:51

Felicitari Alina!
Esti o fata curajoasa si stii ce vrei!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Diseminare curs Comenius

Mesajde elenat » 28 Noi 2010, 16:40

Felicitări, Alina! Ştiu că te implici în fel de fel de proiecte. Bravo ţie! Succes!
Să-ţi trăiască prinţesa! Să fiţi cu toţii sănătoşi şi să aveţi parte doar de bucurii!Pentru voi trimit câteva flori- cu tot dragul.
TFWEB244.jpg
TFWEB244.jpg (25.06 KiB) Vizualizat de 594 ori

08F100.jpg
08F100.jpg (30.89 KiB) Vizualizat de 594 ori

floare.jpg
floare.jpg (21.45 KiB) Vizualizat de 594 ori
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Diseminare curs Comenius

Mesajde aalliinnaa » 28 Noi 2010, 18:01

Multumim, d-na Matiuta!
D-na Elena, am primit cadourile! Multumiri si gangureli de la noi! :D
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori