Diseminare curs Comenius, Marea Britanie

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare curs Comenius, Marea Britanie

Mesajde elenasidonia » 30 Mai 2013, 09:03

In perioada 10 – 23 martie 2013 am beneficiat de un grant Comenius pentru mobilitati individuale. Cursul ales, British Institutions, Language and Culture, a avut loc in Exeter, Marea Britanie, fiind organizat de International Projects Centre, institutie acreditata de British Council.
Cursul a urmarit imbunatatirea cunostintelor despre Marea Britanie, despre institutiile si modul de viata britanic. S-a pus accentual pe institutia Bisericii, presa, sistemul de invatamant, monarhie, politica si justitie. Cursul a constat in 30 de ore de lectii, 2.5 ore de cercetare, 20 de ore de excursii si o vizita la un teatru londonez. Excursiile au avut rolul de a completa informatiile primite in clasa si au constat in vizitarea mai multor orase, parcuri si situri: am contemplat orasele Exeter, Londra, Sidmouth, Dartmouth, parcul national Dartmoor unde am vazut ponei traind liber, castelul Tintagel, in care s-ar fi nascut regele Arthur, plus multe alte locuri de pe coasta importante pentru intelegerea mentalitatii britanice. Cursul s-a incheiat cu vizionarea unui spectacol de teatru, “39 Steps” , intr-un teatru vest-londonez. Piesa de teatru a fost menita sa incheie cursul intr-o nota distractiva si specific britanica.
Lectorii nostri, Alison si Roger, au urmarit constant atingerea obiectivelor si interesele noastre, adaptand mereu sesiunile de predare; au folosit materiale variate si tehnici interactive, incurajandu-ne sa le folosim si in activitatea noastra de predare la clasa.
Cursantii au fost de nationalitati diferite, din Spania, Cehia, Norvegia si Romania. Am comunicat foarte bine, facand schimb de bune practici, comparand sistemele de invatamant si legand prietenii.
Activitatea de formare a fost realizata cu sprijinul financiar primit din partea ANPCDEFP, in cadrul Programului de Invatare pe Tot Parcursul Vietii, programul sectorial Comenius, mobilitati individuale de formare continua pentru personalul implicat in educatia scolara.
Recomand acest curs tuturor celor interesati de cultura britanica si celor care vor sa ofere elevilor nostri un pic din mentalitatea si succesul britanic.
Prof. Elena Dudoi, Scoala Gimnaziala Bistret, judetul Dolj
elenasidonia
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2011, 20:57

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori