Diseminare bursa Comenius - Proiectul EU-HOU

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare bursa Comenius - Proiectul EU-HOU

Mesajde pescarus » 18 Feb 2011, 02:19

În perioada 17-21.01.2011 am participat, cu o bursă Comenius, la stagiul de formare continuă „EU-HOU: Hands-On Universe, Europe. Bringing frontline interactive astronomy in the classroom” în Franţa. Stagiul a fost organizat de Universitatea Pierre et Marie Curie din Paris.
Proiectul EU-HOU are ca scop trezirea interesului elevilor pentru matematică şi ştiinţe prin studiul astronomiei şi utilizarea TIC.
Cursul a fost format din trei tipuri de activităţi:
- Prezentări despre astronomie în general, spectroscopie, cosmologie şi gaurile negre, exoplanete şi web-site-ul EU-HOU;
- Exerciţii TIC :măsurarea distanţelor în univers, antimaterie şi traiectorii în galaxie, cratere şi ciocniri , detectarea exoplanetelor (metoda tranzitului şi viteza radială) folosind software-ul SalsaJ;
- Activităţi practice: asamblarea unui gagileoscop, construirea unui spectroscop, iniţiere în observările on-line, iniţiere în radio-observările on-line şi accesarea materialelor didactice de pe web-site-ul EU-HOU
SalsaJ este un software liber, prietenos, dezvoltat special pentru proiectul EU-HOU. SalsaJ este conceput pentru a fi uşor de instalat şi folosit. Acesta permite elevilor să afişeze, să analizeze şi să exploreze imagini astronomice reale. SalsaJ este flexibil permiţând elevilor şi profesorilor să studieze propriile observaţii în acelaşi mod în care o fac oamenii de ştiinţă ducând la acelaşi tip de descoperiri , descoperiri care produc entuziasm.
Au fost organizate trei evenimente sociale:
- vizită la Observatorul din Paris; Observatorul din Paris este un centru de cercetare în astronomie şi astrofizică. Afost fondat în 1667 şi are ca misiune cercetarea astronomică, formarea iniţiala şi formarea continuă a cadrelor, şi, nu în ultimul rând difuzarea de cunoştinţe;
-vizită la Observatorul din Sorbona; este un vechi observator astronomic situat pe acoperişul Sorbonei; activitatea acestuia este asigurată de voluntari - membri ai Societăţii Astronomice din Franţa; aici am făcut observaţii ale planetei Jupiter şi a 5 dintre sateliţii săi, a Lunii, a stelelor duble din constelaţia Castor şi Polux, etc;
-vizită la Liceul Louis le Grand; Liceul Louis-le-Grand este o instituţie de invăţământ public. Este format din 2 părti : un liceu (800 elevi) şi clase preparatoare (900 elevi) A fost fondat în 1563. Liceul Louis le Grand este un liceu de excelenţă. Molière, Voltaire, Hugo, scriitori celebri sunt foşti elevi ai liceului Louis-le-Grand. De asemenea Pompidou, Giscard d'Estaing, Chirac, cu toţii preşedinţi ai Republicii, au fost elevi la Louis-le-Grand. Liceul găzduieşte un muzeu ştiinţific care posedă o multitudine de aparate unele funcţionabile şi astăzi.
Materialele oferite sunt de un real folos . Astfel Galileoscopul , primit de la organizatori, este un instrument asemănător celui folosit de Galileo Galilei şi deci este un material didactic minunat pentru a trezi entuziasmul descoperirilor ştiinţifice la elevi. La fel şi celelalte materiale, tipuri de exerciţii propuse sunt utile în dinamizarea activităţilor de predare-învăţare. Adresa web a proiectului EU-HOU este http://www.euhou.net/ . Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene. Această publicaţie reflectă doar punctul de vedere al autorului, iar Comisia nu poate fi considerată responsabilă pentru orice utilizare care poate fi efectuată cu informaţiile conţinute de aceasta.
prof. Golumbeanu Anamaria Corina
Şcoala nr. 14 "Ion Ţuculescu", Craiova
pescarus
 
Mesaje: 10
Membru din: 13 Feb 2006, 08:36

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron