Disciplina la scola

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Disciplina la scola

Mesajde cris40 » 13 Oct 2011, 16:02

Am urmarit pe forum subiectele legate de problemele de comportament ale elevilor si parintilor problema. Din pacate inca nu a aparut o solutie salvatoare si nici nu am inteles ce pot eu sa fac, in calitate de parinte, pentru a-mi ajuta copilul sa beneficieze de dreptul lui la educatie.

Am observat ca parerea generala este ca acesti copii nu trebuiesc exclusi din colectiv. Era vorba despre copii problema cu varste mici, cel mult ciclul primar. De acord. Ce trebuie totusi facut in cazul celor mari pentru care sistemul a dat gres, n-a reusit sa-i aduca pe calea cea buna ? Acestia devin tot mai rai si agresivi in fiecare an si nimeni nu face nimic. Profesorii le dau note de trecere desi spun cu greu doua vorbe in clasa a 7-a, nu sunt pedepsiti, parintii nu vin la scoala ca sa se intereseze de soarta lor... Greu de crezut ca acesti copii vor ajunge sa se comporte mai bine in viitor sau sa invete. Prezenta lor la scoala deranjeaza atat profesorii cat si pe ceilalti elevi. De ce trebuie sa sufere ceilalti si nu se poate lua nici o masura ? Exista o lege care ne obliga sa-i suportam sau e starea generala de neputinta in care cadrele didactice sunt prea dezamagite ca sa mai faca ceva ? Poate ca am putea face ceva noi, parintii...
cris40
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Sep 2007, 17:11

Re: Disciplina la scola

Mesajde ianchis » 13 Oct 2011, 21:42

Intr-adevar, este o mare, mare problema ceea ce scrieti dvs aici. De aceasta problema ajungem sa ne lovim mai toti, intr-un fel sau altul, fiindca oamenii interactioneaza intre ei mereu. Asa se face ca, acest comportament agresiv ajunge sa ne supere pe multi dintre noi, chiar daca nu lucram cu totii in invatamant. Insa ce putem face, e greu de zis. Aici e nevoie de unirea tuturor fortelor pentru a contracara un astfel de comportament, si, din pacate, nu multi dascali sunt dispusi "sa-si aprinda paie-n cap", luand masurile necesare, cum nici unii parinti nu vor sa se puna rau cu scoala, facand scandal si "agitand apele" prea mult. Dar problema nu de aici pleaca, ci, in primul rand, se pune in felul urmator: conform legii, toti copiii au dreptul la educatie, cu totii au dreptul sa fie integrati in sistemul educational, iar aceasta lege este de multe ori interpretata dupa cum ii convine fiecaruia. De aceea, un copil cu probleme de comportament, oricat de grave, daca nu are un act doveditor in acest sens, poate frecventa gradinita/scoala fara nicio problema. Si sa nu uitam ca, in Romania, unii medici pot fi "convinsi" sa treaca cu vederea problemele unui astfel de copil, astfel incat acesta va putea fi considerat normal dpdv medical (nici un act nu va arata faptul ca acest copil este "problema"). Desigur ca, pana la un astfel de act si diagnostic este mult, dar eu v-am explicat cum sta treaba ca sa va dati seama ca, pana si un copil realmente bolnav poate sta linistit intr-o scoala obisnuita. Apoi mai sunt profesorii care ori nu pot sa faca nimic (ca in exemplul de mai sus), ori nu vor. Si aici vin cu alt exemplu: nu de putine ori mi s-a intamplat sa am in colectivul de copii, astfel de cazuri. Eu nu sunt genul care sa stea pe ganduri si am trecut la actiune: am discutat imediat cu parintii. Bineinteles ca nu am rezolvat nimic. In general, cu oamenii care au astfel de copii, nu prea se poate discuta. In schimb, s-au simtit ofensati de faptul ca le sugeram un psiholog sau o mai atenta supraveghere acasa, si mergeau direct la conducerea unitatii ca sa ma reclame. Am avut odata un caz de copil super-agresiv pentru care am ajuns sa fac sedinta cu parintii. Dupa ce am incercat sa iau, pe rand, toate masurile necesare, am ajuns la concluzia ca acest copil reprezinta un real pericol pentru ceilalti, iar eu nu mai puteam sa controlez situatia nicicum. Am convocat toti parintii clasei la o sedinta si am discutat pe fata problema. Vreau sa spun ca, m-am ales cu o mega-reclamatie din partea parintilor copilului bataus, cum ca i-am pus in situatia de a se simti ofensati in fata celorlalti parinti. Bineinteles ca au mai "inflorit" reclamatia si cu alte lucruri pe care eu nu le facusem, ca sa para si mai si. Directorul, un om foarte influentabil si usor de atras de anumite parti, le-a luat lor partea -ca altfel nu dadea bine imaginii lui daca acesti oameni mai mergeau cine stie pe unde- si m-a facut cu ou si cu otet. In incheiere m-a amenintat si ca, daca acest caz va ajunge la Inspectorat, acesta nu-mi va da mie dreptate nici chiar daca am. Cireasa de pe tort este ca acel copil s-a retras de la mine si a fost dus la alta colega in clasa. Aceasta s-a prefacut mereu ca toate-s bune, castigand astfel simpatia parintilor si a batausului. Bineinteles ca mi-am mai auzit si reprosuri:"Vezi, ea cum de poate? Tu de ce n-ai fost in stare?" In final mai trebuie sa va spun ca, acel director mi-a facut de atunci viata un iad in acea unitate, si mi-a facut rau si inafara ei, dupa ce am plecat, fiindca, ajunsa in alta parte, am mai suportat o replica dura: "Stim noi cine esti tu."
De aceea spun: daca lumea nu e unita, nu se pot rezolva aceste probleme. Ori in Romania lumea e foarte corupta, nimanui nu-i pasa de nimic. Unii medici fac orice si trec orice cu vederea pentru un ciubuc, directorii, ca sa-si mentina functia, "sapa" pe oricine, oricat ar fi de bun in postul lui, profesorii ca sa "dea bine" in ochii superiorilor tac din gura si inghit orice prostie, iar parintii sunt de multe ori indiferenti sau chiar absenti din viata copiilor. In aceasta situatie, eu una nu vad nici macar o mica portita de iesire.
Tin sa va mai spun ca eu am trait toate acestea pe pielea mea, si nu mi-a fost niciodata usor sa fiu altfel decat altii, dar am ajuns la concluzia ca suntem mult prea putini aceia care vrem cu adevarat o schimbare. Multi se plang, dar cati au facut o sedinta cu parintii sa-si puna o unitate intreaga in cap? Cati si-au pus imaginea la bataie pentru dreptate? Cati au indurat umilinte si jigniri pe nedrept numai pentru ca au vrut sa fie corecti?..........
Pacat ca nu vrem sa intelegem un lucru: tot ceea ce facem se intoarce inzecit impotriva noastra, iar indiferenta pe care o avem acum o sa ne loveasca in plin mai tarziu, chiar si pe strada........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Disciplina la scola

Mesajde cris40 » 14 Oct 2011, 11:56

Este revoltator sa se intample astfel de lucruri intr-o unitate de invatamant, acolo unde copiii ar trebui sa invete macar diferenta dintre bine si rau... Ceea ce scrieti dumneavoastra este mult mai grav decat problemele la care ma refer eu. Ceea ce am spus eu nu are legatura cu copiii bolnavi, eu am adus in discutie problema copiilor perfect sanatosi care au probleme de educatie si comportament (limbaj trivial, agresivitate, rautate) in prezenta profesorilor si care deranjeaza orele atat de mult incat acestea nu se pot desfasura iar copiii care vor sa invete nu pot sa faca acest lucru. Sunt convinsa ca acestia deranjeaza pe toata lumea, nu numai pe colegii lor. Nu cred ca profesorilor le place faptul ca trebuie sa se ocupe de ei in loc sa-si desfasoare orele, nu cred ca directorilor le place cand acesti copiii fac o galagie infernala sau distrug bunurile scolii. Eu nu sunt o mama pusa pe scandal sau pe reclamatii, eu vreau doar sa inteleg de ce nu se pot lua masuri disciplinare sau de alta natura impotriva acestor elevi.

Este foarte clar si sunt absolut de acord cu dumneavoastra: cu parintii lor nu se poate discuta. Ori nu vin la scoala, ori ameninta pe toata lumea ori vin si asculta dar nu fac nimic pentru a remedia situatia pentru ca nu pot sau nu vor. Si atunci ce facem ? Inchidem ochii ? Facem ca pana acum si constatam ca nu vor sa se indrepte ?... Acesti elevi vor cauza probleme si mai mari pe masura ce cresc...
cris40
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Sep 2007, 17:11

Re: Disciplina la scola

Mesajde cris40 » 14 Oct 2011, 12:53

Intre timp mi-am facut temele si am constatat ca exista chiar prevederi legale care se pot aplica: exista un regulament de organizare si functionare al unitatilor de invatamant preuniversitar care ne spune ce sanctiuni pot fi aplicate elevilor cu abateri disciplinare, incepand cu observatia, mustrarea scrisa si terminand cu exmatricularea. Nu stiu sa aplice cineva acest regulament. De ce preferam sa spunem ca nu avem ce face si ca suntem cu mainile legate ?
cris40
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Sep 2007, 17:11

Re: Disciplina la scola

Mesajde nuca » 22 Noi 2011, 11:41

...pt ca suntem cu mainile legate, pestele de la cap se-mpute...,niciun director de scoala nu vrea "probleme" de acest gen, altfel cum ar mai putea "domni"? profesorii nu numai ca nu sunt respectati de nimeni in societate, au ajuns sa nu se mai respecte nici intre ei;intr-adevar, singura cale de a-i cuminti pe elevii problema, este aplicarea regulamentului, dar desi pare atat de simplu , este ingrozitor de anevoioasa procedura :ii faci observatie(abia primul pas), a doua zi vine "mami" care l-a educat frumos si face scandal la director, iar directorul bate cu pumnul in masa si spune ca trebuie sa rezolvi problema amiabil, pt ca esti doar un "prestator de servicii educationale" iar beneficiarii, copiii si parintii nu trebuie deranjati nicidecum, pt ca altfel ii muta la alta scoala (sigur se va gasi una) si uite-asa se duce finantarea "per capita", sau se desfiinteaza clasa, etc.etc...si uite-asa s-a dus naibii procedura conforma cu regulamentul, inca din fasa..
Doamna, ca toate domeniile, sistemul de invatamant romanesc e bolnav rau de tot, cine mai respecta in ziua de azi legea? Chiar de vrem, nu suntem lasati sa o aplicam si implicit sa o respectam, suna paradoxal dar este real sa stiti, nu avem voie sa facem nimic fara sa privim in sus, catre superiori, asteptand "startul"! Cand se vor termina toate astea...nu stiu, dar eu inca sper la "demnitatea profesorului" pe care noi, inca tineri, nu avem voie sa "o purtam", dar o stiu de la profesorii mei, de pe vremea cand eram copil..
nuca
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Oct 2007, 07:24

Re: Disciplina la scola

Mesajde maria_oniga » 28 Noi 2011, 21:40

D-na @cris40,
Vă asigur că nu este doar indiferenţa cadrelor didactice, e neputinţa! Da, legea nu-ţi dă voie să dai afară elevul de la ore, nu-ţi permite să-l dojeneşti că-l agresezi verbal, de agresat fizic nici nu poate fi vorba, aşa că… doar căile legale. Care sunt, vai, ce crude! Cea mai gravă la clasele V-VIII e exmatricularea de 3 zile cu muncă în şcoală. I-am dat şah mat! L-am făcut mieluşel. Până la prima oră de curs când reîncepe circul. Aşadar? Scopul pedepsei? Efectul? Zero! Doar ştie el că de-aici nu mai ai ce-i face. Ba da, o pedeapsă şi mai mare: să-l muţi la o clasă paralelă dacă există în şcoală. Mai că-ţi vine să râzi. Aşa da pedeapsă! Dar nu pentru elev, ci pentru celălalt diriginte!
Sincer, vă felicit pentru atitudine, uniţi-vă mai mulţi părinţi şi hotărâţi ce se poate face. Şi copilul dumneavoastră are dreptul la educaţie! Acesta trebuie să fie motto-ul dumneavoastră. Încercaţi şi varianta: mergeţi la şcoală şi asistaţi la ore spunând deschis în faţa clasei motivul prezenţei dumneavoastră acolo. Ba pretindeţi să staţi chiar lângă elevul problemă. Dacă nu îndrăzniţi singură, mergeţi 2-3 părinţi. Vorbiţi în prealabil cu profesorii la care deranjează cel mai tare ora să vă permită să asistaţi la ore, anunţaţi totodată dirigintele şi conducerea şcolii. Presupun că încercarea cu părinţii elevului a eşuat deja. În general, părinţii acestor copii au fost la rândul lor elevi problemă.
O altă sugestie ar fi să deschideţi subiectul şi pe site-ul ministerului edu.ro unde să cereţi explicaţii de ce copilul dumneavoastră nu are dreptul la educaţie? Sau de ce dreptul lui este încălcat constant de elevul recalcitrant.
Aştept de mult o lege care să-l protejeze pe copilul dumneavoastră! Şi totodată, pe profesori!

D-na @nuca,
Am avut onoarea să beau din paharul demnităţii în faţa elevilor şi a părinţilor, din păcate, simt cum se goleşte acest pahar în timp ce se umple cel al umilinţei. Cum dealtfel, simt toţi colegii mei.
Cu speranţă într-o zi mai luminoasă a învăţământului românesc,
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Disciplina la scola

Mesajde paoana » 15 Feb 2013, 21:13

disciplina a devenit o problema
paoana
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2013, 21:03

Re: Disciplina la scola

Mesajde hoatamicarhibanna » 16 Feb 2013, 12:44

CARE ZI LUMINOASA???CARE lege??/gasiti dumneavoastra undeva un director in stare sa se bata cu toata lumea cu regulamentul in mana??am incercat multe astfel de chestii in scoala in care lucrez si mi-am pus (culmea!!!) colegii in cap....eu sunt un cadru problema.eu,care doresc respect,doresc ore desfasurate intr-un cadru cat mai decent si mai relaxat,eu care doresc elevi care sa asculte si sa fie respectuosi....ceilalti colegi ai mei imi fac impresia ca plutesc prin scoala.nu vad dezastrul provocat de elevii problema,nu vad peretiimurdari,nu vad tevile de la wc distruse,nu aud injuraturile,cuvintele triviale ale unor copii de numai 12-13 ani...parca plutesc.si astea toate stiti de ce??/de teama ca nu vom mai avea copii la clase,..ca vor pleca la alte scoli...ce mai ziceti,daca va spun,ca directorul trece pe holul scoplii uitandu-se in..gol(sa zicem) in timp ce elevi de 12-14 ani scuipa cu nerusinare coji de seminte pe jos?????!!!!!
hoatamicarhibanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2012, 20:22


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori