Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde valiprofi » 12 Sep 2009, 20:16

Va rog , ar putea cineva sa imi dea rubricatia pt.planificari 2009-2010 ?
Programa e noua si clar,tb.inlocuite ob.de ref. cu competentele...cele 8,din noua programa(ordinul 5098/2009)
Multumesc anticipat.
valiprofi
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Noi 2006, 20:21

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde claudia750120 » 12 Sep 2009, 20:50

Am citit opiniile colegilor pe site . Am o intrebare:
ce master trebuie sa urmezi ptr. a deveni prof. de ed. tehnologica?In prezent sunt institutor. VA MULTUMESC!
claudia750120
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Aug 2009, 18:13

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde cameliarod » 20 Oct 2009, 18:42

Ar fi prea frumos ce ziceti d-voastra. Ar insemna ore pe care le putem preda noi cei cu postuniversitara de ed tehnologica. Nu stiu ce sa zic. Iar o sa fie discutii aprinse intre invatatori si profesori ca deja am invadat teritoriul lor cu limbile straine si ed fizica. Inca odata admir interesul d-voastra pt aceasta disciplina asa de marginalizata de toti. Ar fi minunat sa mai apara si pt noi ore ca pt a avea o norma unii alegam in 3-4 scoli.
cameliarod
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Dec 2006, 21:31

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde claudia750120 » 20 Oct 2009, 19:34

Multumesc, eu chiar imi fac ora de abilitati practice la clasa asa cum trebuie, m-am gandit ca as putea trece la nivelul urmator, adica la cel gimnazial. Cu toata nebunia ce exista azi in invatamant, nu mai esti sigur pe nimic. Mai multe diplome, mai multe sanse.
claudia750120
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Aug 2009, 18:13

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde dovleacmioara » 08 Apr 2010, 15:47

Tin minte ca la orele de engleza, profesoara ne inghesuia pe toti in fata unui monitor si ne prezenta articole despre Encarta sau Britanica. Era foarte interactiv si util, dar si inghesuiala si lipsa de confort. Metoda asta s-ar putea aplica la orice materie, dar e nevoie de multe calculatoare. O alternativa ar fi achizitionarea unui videoproiector pentru fiecare clasa. Astfel s-ar prezenta cu usurinta filmulete, documentare, harti sau alte materiale media care ii vor ajuta pe copii sa inteleaga mai "pe bune" cum sta treaba...
Din pacate asta nu prea se practica nici in facultati, unde chiar e nevoie de exemple practice, iar bugetele sunt mult mai mari.
Liceu, cimitir al tineretii mele...
Avatar utilizator
dovleacmioara
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Noi 2009, 21:39

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde sportiv » 08 Apr 2010, 21:30

Eu sunt invatator ( simplu doar) si nu inteleg de ce ar trebui sa treaca un profesor,,tehnolog" mare provenit din ditamai inginerul zootehnist si nu numai,spuneam de ce ar trebui sa predea si in locul invatatorului? Fiti multumiti ca, cel putin in ultimii 15 ani,toti inginerii de prin uzinele vandute si CAP-urile vandalizate au folosit sistemul de invatamant ca pe un ,,cimitir al elefantilor"Am ajuns sa va intindem un deget si acum vreti sa ne ,,amputati"intreaga mana! :roll:
Rog sa mai reflectati si apoi sa dati drumul la propuneri ,chiar pe forum,ca s-o gasi vreun inginer prin minister care sa ,,citeasca'' si va face loc imediat printr-un simplu ordin al lui ,,funeraru"! :D
In rest,va doresc la toti sa va gasiti de munca in specialitatea fiecaruia! :idea:
Numai de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde valnas » 14 Sep 2014, 04:41

Sunt prof.titular pe disciplina Ed.tehnologica. Provin din inginer agronom. Sunt titulara din 2002, de la primul examen dat pe judet. Am luat prima, cu 9,80, comuna Matca,jud.Galati. Am toate gradele didactice cu note peste 9. La facultate am fost sefa de grupa (am luat cu 9,42, am iesit la fel,dupa 5 ani). Am scris 3 romane si o carte cu itemi de Educatie tehnologica-am postat-o pe site-ul acesta! V-am raspuns, domnule invatator.
V-am raspuns pentru ca sa intelegeti ca nu orice ,,fosila” devine din inginer prof.de Ed.Tehnologica (sunt si exceptii, demascati-le, va rog), ci doar acele persoane care sunt capabile sa faca o astfel de activitate.
PS-daca va vine ideea de compensare in a-mi gasi greseli legate de punctuatie, exprimare, gramatica, ortografie, ma absolv spunandu-va ca ma trezesc in fiecare zi in jur de ora 4 si scriu... Nu pot dormi decat 3-6 ore, cu o medie de 4-5 ore. Am problema cauzata de un soc si dateaza de 7 ani.
valnas
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Aug 2007, 10:00

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde loredanamusat » 21 Dec 2015, 22:57

Sunt absolventa a Facultatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara, iar la baza sunt profesor la cilcul primar si titular, as dorii sa stiu daca pot preda obiectul Tehnologii la clasele 5-8 . Ma multumesc anticipat !
loredanamusat
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mai 2012, 21:49

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde loredanamusat » 21 Dec 2015, 23:16

Sunt absolventa a Facultatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara, iar la baza sunt profesor la ciclul primar - titulara, as dorii sa stiu daca pot preda obiectul Tehnologii la clasele 5-8 . Va multumesc anticipat !
loredanamusat
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mai 2012, 21:49

Re: Din nou, Educatie tehnologica!!!!

Mesajde sportiv » 22 Dec 2015, 18:10

Dacă ai DORII, nu se poate! :D Nu înțeleg cum ,,la primar”, zău”! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Discipline tehnice / tehnologii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori