dilema legata de restrangere

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

dilema legata de restrangere

Mesajde marrymarry » 11 Noi 2012, 21:02

buna seara
sunt profesor titular , dar la scoala unde activez cel mai probabil va fi restrangere.am si eu o intrebare: ...in ce masura la restrangere conteaza starea de sanatate si rezultatele obtinute la examenele nationale????stie cineva vreo lege care ii protejeaza pe cei cu probleme serioase de sanatate(starea de sanatate nu mi-ar permite sa fac naveta). mentionez ca am cel mai mare procent de promovabilitate la bac dintre toti colegii de catedra....dar nu am prea multe activitati extrascolare , deoarece starea de sanatate nu mi-a permis... e normal ca in cazul restrangerii sa nu se tina cont deloc de activitatea efectiva la catedra?!
marrymarry
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Noi 2011, 08:42

Re: dilema legata de restrangere

Mesajde ryukka » 01 Ian 2013, 18:24

DIN PACATE MUNCA LA CATEDRA SE EVALUEAZA IN KILOGRAMELE DE HARTII ADUNATE SI NU IN REZULTATELE OBTINUTE CU ELEVII.SE DORESTE SA FIM ADUNATORI DE MACULATURA NU CADRE DIDACTICE COMPETENTE.
ryukka
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Iun 2012, 22:24

Re: dilema legata de restrangere

Mesajde sportiv » 03 Ian 2013, 01:11

Există o fişă de evaluare pe care o completează toate cadrele didactice de aceeaşi specialitate din scoală (locaalitate) si ,,pleacă" cel cu punctajul cel mai mic! Nu ştiu dacă în acea fişă se acordă vreun punctaj pentru starea de sănătate. :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dilema legata de restrangere

Mesajde felixmunteanu » 03 Feb 2013, 16:46

Starea de sănătate contează, dar nu e singura. Citez din metodologie:
NOTĂ
 Se recunoaşte vechimea la catedră pentru perioada activităţii desfăşurate ca personal didactic calificat.
 După totalizarea punctajului, în caz de egalitate, se vor lua în considerare, pentru departajare, criterii social-umanitare, în următoarea ordine:
a) soţ (soţie) cu activitatea în învăţământ, în aceeaşi localitate;
b) soţ (soţie) cu domiciliul în localitate;
c) părinţi cu domiciliul în localitate;
d) starea de sănătate care nu permite părăsirea localităţii (certificat medical de la comisia de expertiză a capacităţii de muncă);
e) soţul/soţia să lucreze în învăţământ;
f) alte cauze obiective dovedite cu acte (de exemplu: unic întreţinător de familie şi cu domiciliul în localitatea respectivă, minori în întreţinere, părinţi bolnavi, proprietăţi imobiliare în localitate).

Activități extra... se pot face, nu neapărat cu copiii sau cu deplasare. Se pot publica articole, se pot trimite lucrări la simpozioane, la concursuri, activități după ore în școală.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: dilema legata de restrangere

Mesajde sportiv » 03 Feb 2013, 20:57

Deci, nu se acordă punctaj în fișă! Doar în caz de egalitate se face departajare pe criteriile enumerate! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori