DIABET!!! si ex de bac!

DIABET!!! si ex de bac!

Mesajde anaelena » 23 Iun 2007, 23:57

Dragi colegi,

Am nevoie de voi!!!
Sunt profesoara. Dar scriu acum aici fiindca sunt mama.
A unui copil care da bacul de luni. Si care are diabet de la 8 ani- de 10 ani.
Probabil cei mai multi dintre voi sunteti ca si mine: habar nu aveam ce e aia diabet, cand l-a capatat fetita mea.
De zece ani copilul meu isi face 4-5 injectii pe zi. Si inca pe atatea intepaturi, ca sa isi verifice glicemia- asta daca este norocoasa sa aiba bentitele pentru teste.
Sa fie ea singurul copil cu diabet care da acum bacul, in toata romania asta? (O sa ma ierte romania ca i-am scris numele cu litera mica, ea mi-l scrie mie cu litera foarte mica, de foarte multa vreme.)
Am facut o scrisoare la comisia de bac, pentru ca sa i se permita sa manance in timpul bacului, sa isi verifice glicemia si sa isi faca injectia. I s-a aprobat. Colegii mei care ati fost si la capacitate stiti de operatiunea punga.
Problema cea mare nu e de partea tehnica. Ma tem, habar nu am cine citeste pe forumul acesta, si va marturisesc cu toata sinceritatea ca ma tem grozav de reactia supraveghetorilor examinatorilor... foarte probabil exagerez: daca va striga cineva in sala de examen: care este eleva cu diabet?
Am nevoie de voi. Am nevoie sa le fie mai usor un pic tuturor copiilor cu diabet care vor da bacul. Schimbam mentalitatea in ro?
Iertati-ma pentru aparentul patetism.
Am facut un forum pentru romanii cu diabet: http://diabet.jconserv.net
Sa ne tineti pumnii la bac.
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

Mesajde mariro » 24 Iun 2007, 01:51

Doamne-ajuta pe toti copiii si sa-i lumineze si pe supraveghetori! Mult succes fetitei tale si mai ales multa sanatate!
Numai bine!
Mary
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anaelena » 24 Iun 2007, 08:29

Mary multumesc din suflet.
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

Mesajde rosioru » 24 Iun 2007, 11:20

NU ar trebui sa va temeti de reactia profesorilor suparaveghetori...daca acestia sunt pusi in tema de catre comisia de bac din liceul fetei dvs...din contra ...cazuri speciale au mai fost (din pacate) si nu au aparut disfunctionalitati. Atat sa va asigurati: ca membrii comisiei sa stie despre situatie...
...si in rest mult succes si note cat mai frumoase.
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde anaelena » 24 Iun 2007, 12:05

de fapt, MA TEM!
da, comisia a fost informata.
sper sa fie totul cum zici tu- cu succes si note mari si supraveghetori minunati.
multumesc de urari.

anaelena

http://diabet.jconserv.net
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

Mesajde anaelena » 24 Iun 2007, 12:06

de fapt, MA TEM!
da, comisia a fost informata.
sper sa fie totul cum zici tu- cu succes si note mari si supraveghetori minunati.
multumesc de urari.

anaelena

http://diabet.jconserv.net
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

BAC

Mesajde elenadumitrachi » 24 Iun 2007, 20:40

Succes si note mari la examen! Multa, multa sanatate! Stiu ce inseamna "diabet"! DUMNEZEU va fi cu fetita d-voastra!
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde anaelena » 25 Iun 2007, 23:25

a fost ok azi la oral romana.
a luat 10.
profesorii au fost draguti, i-au oferit apa, etc.
la scris e dificl, din punct de vedere al problemelor medicale. dar sunt bucuroasa ca a inceput cu o nota care sa ii dea incredere.
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

Mesajde mariro » 26 Iun 2007, 00:05

Felicitari! Super copil ai! Sa fie foarte bine in continuare!
Numai bine! Mult succes! Ii tin pumnii!
Mary :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anaelena » 26 Iun 2007, 06:10

multumesc mult, mary! :)
da, este super copil: este un copil si un scolar perfect normal, dar cu diabet;
si mai este supercopil ca-i a mea si ai nostri sunt cei mai grozavi! :)
multumesc pentru tinut pumnii. conteaza!
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

Mesajde cristyna » 26 Iun 2007, 09:34

Fratele meu are diabet din clasa a II-a si acum are 21 de ani. La fel ca si copilul dumneavoastra, a trecut cu bine prin toate examenele date (teste nationale, bacalaureat si sesiuni).
Noi, familia, eram cei care ne faceam mai multe griji decat el. Tot timpul ne spunea sa stam linistiti ca el stie mai bine decat noi.
Legat de capacitatile lui (si sunt sigura ca si fiica d-voastra le are) intelectuale, acestea sunt foarte ridicate datorita unei substante pe care creierul o produce din cauza insulinei. El lucreaza acum pt. o firma de soft educational din Statele Unite si a fost testat si retestat pentru acest job. In Romania, pot sa zic, ca a fost dezavantajat in a-si gasi un post datorita mentalitatii romanilor legata de oamenii cu diabet zaharat.


In concluzie, eu sunt convinsa ca fiica d-voastra va trece cu bine de toate examenele si ii doresc mult succes in continuare. Legat de comisie, sa nu va faceti probleme ca se tine intotdeauna cont de asemenea cazuri.

Va tin pumnii!!!!!
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde cristyna » 26 Iun 2007, 09:37

Imi place forumul pentru diabetici. E interesant si cred ca multi isi gasesc acolo prieteni adevarati cu care pot discuta o problema pe care, de cele mai multe ori, o ascund.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde anaelena » 26 Iun 2007, 10:23

cristyna multumesc.
se vorbeste frumos pe forum si ne ajutam.
totusi sunt foarte putini useri. tu ai idee de ce?
cat despre insulina si efectul benefic asupra creierului, la diabetici... hmm...

anaelena

http://diabet.jconserv.net
anaelena
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Iun 2007, 07:02

Mesajde cristyna » 26 Iun 2007, 11:01

Cred ca sunt putini useri pe forumul respectivi pentru ca nu a fost foarte mediatizat.
Ceea ce stiu despre efectele insulinei, stiu de la fratele meu. O sa-i cer mai multe informatii si o sa va trimit.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

BAC

Mesajde ina1965 » 29 Iun 2007, 21:55

Multa sanatate fetitei d-voastre. Sunt sigura ca se va descurca foarte bine la examenele scrise. Ii doresc multa bafta si note cat mai bune!
Dumnezeu are grija de toti copiii!
ina1965
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Ian 2007, 21:44

Următorul

Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron