Dezbatere asupra restructurarii Didactic.ro

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Mesajde webmaster » 14 Feb 2009, 01:20

Multumesc pentru sugestii! Motorul de cautare e in plan, va dura nitel caci e destul de complicat, dar il vom face cu siguranta.

Forumul e destul de bine gestionat, cred, si de mine si de catre domnul Onea. O sa fac probabil la un moment dat niste redenumiri sau mici schimbari la sectiuni, ca sa se potriveasca cu noua structura, in rest nu stiu daca este neaparat nevoie de vreo reforma. Oricum, le luam pe toate pe rand, cele mai importante sunt acum materialele si stirile.

Vom separa si stirile intr-un mod mai eficient, concursurile si simpozioanele n-o sa mai apara la un loc cu stirile de interes general despre invatamant. Iar cu motorul de cautare optimizat o sa fie mult mai usor de gasit orice.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Am

Mesajde cobelea » 14 Feb 2009, 19:19

Cred ca ceea ce spunea Nicolae Iorga: „Ce eşti, te priveşte, la urma urmei, numai pe tine. Ce vrei, priveşte şi pe alţii, iar ce faci ne poate privi pe toţi”, ar putea fi un motto pentru didactic.ro.
cobelea
 
Mesaje: 29
Membru din: 10 Oct 2007, 09:07

Mesajde gherghescudoina » 15 Feb 2009, 10:25

Si eu am o propunere care se refera la materialele pe care nu le-am creat noi ci le-am primit de la Cursurile de formare sau de la facultate si ar putea interesa colegii caci nu putem sa participam toti peste tot, nu?! Oare este normal ca ele sa se regaseasca intre materialele create, realizate de noi? Nu s-ar putea crea o sectiune pt astfel de materiale...sau exista si n-am descoperit-o eu? (scuzati daca-i asa!).
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde 1957 » 15 Feb 2009, 10:32

Poate o sectiune pt DIRECTORI ! cei noi au nevoie de unele lamuriri, sfaturi, schimb de experienta...
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde sandor_traier » 15 Feb 2009, 12:24

Apreciez intentia dumneavoastra de a incerca usurarea cautarii in multimea de materiale publicate pe acest site. Consider insa ca vina cea mai mare pentru incurcatura in care intram , de multe ori, o avem chiar noi, cei care postam materiale. Daca materialele ar avea un titlu concret, ex. "Relieful Romaniei" si nu "Proiect didactic" sau "Test", cred ca s-ar putea gasi mult mai usor. Deci incercati, stimati colegi, sa denumiti materialele intr-un mod cat mai concret si veti vedea ca va fi mult mai usor in a le gasi. Nu sunt convins ca o "supercategorizare" va ajuta mai mult decat acest lucru simplu.
Succes in cautare!
sandor_traier
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Oct 2006, 22:44

Mesajde maria_maria » 16 Feb 2009, 18:13

La invatamant prescolar sunt patru grupe: grupa mica, mijlocie, mare si pregatitoare.
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

propuneri

Mesajde dana_m » 16 Feb 2009, 21:15

In ceea ce priveste invatamantul primar poate ar fi binevenita crearea unei rubrici de educatie ecologica deoarece si aici s-au adunat foarte multe materiale. Iar sistemul de apreciere prin voturi nu mi se pare inutil, ci eficient si relevant. Intotdeauna cele mai bune materiale primesc cele mai multe voturi. Practic, valoarea unui material este cuantificata in numarul de voturi. E mai usor sa alegi cel mai valoros material din cincizeci de propuneri cu aceeasi tema.
Ultima oară modificat de dana_m pe 27 Feb 2009, 21:45, modificat 1 dată în total.
dana_m
 
Mesaje: 16
Membru din: 22 Noi 2004, 22:07

Mesajde unafantesia » 17 Feb 2009, 20:29

Sunt si eu de aceeasi parere cu majoritatea celor de aici ca ar fi utila o sectiune cu legislatia din invatamant. De asemenea valimatiuta a facut o observatie pertinenta referitoare la optionalul Educatie pentru sanatate. Numai ca acest optional se preda si la liceu nu numai la invatamantul primar si gimnazial. Asa ca as propune sa existe si o sectiune pentru aceasta disciplina. Va multumesc![/u][/b]
unafantesia
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Noi 2007, 23:31

Mesajde valimatiuta » 19 Feb 2009, 23:28

Notarea materialelor vadeste destul de relativ valoarea acestora. Mi se pare ca si noi, precum copiii, preferam acele lucrari ce dau cat mai multa senzatie prin culoare, imagine si poate cantarim mai putin continutul. Ma gandesc la folosirea acelor tehnici de redactare care surprind prin noutate si atunci ni se par mult deosebite si le notam imediat foarte multi. E foarte bine, ..., e de apreciat munca fiecaruia, mai ales ca aduce si aer proaspat dar am vazut materiale de-ale colegilor foarte bune si notate putin.
In consecinta, notele multe nu garanteaza calitatea in exces!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: propuneri

Mesajde tudor_any » 20 Feb 2009, 19:22

dana_m scrie:De asemenea, mi-ar placea sa existe o optiune a motorului de cautare intern care sa permita gasirea materialelor publicate de un anumit utilizator, tastand nick-ul acestuia.

Eu folosesc de mult cautarea materialelor unor utilizatori, deci exista si optiunea asta !(si in prezent !) Iata cum : intri la COMUNITATE, UTILIZATORI, si apoi derulezi pana in partea de jos a paginii nou apatute, si , la caseta "Cauta utilizator: ..........." scrii numele utilizatorului cautat, si dai click pe butonul "Cauta" . Iti va aparea o noua pagina, unde dai din nou un click , pe numele utilizatorului , si-ti apare pagina lui , cu toate materialele !
tudor_any
 
Mesaje: 11
Membru din: 11 Ian 2009, 14:11

Va rog fiecare disciplina sa fie singura la materiale

Mesajde luciansimona » 21 Feb 2009, 16:41

De exemplu disciplina Religie sa nu mai fie in acelasi loc cu Filosofia .
luciansimona
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Iul 2007, 17:56

restructurare

Mesajde cerina » 21 Feb 2009, 19:59

Am comparat structura cu folderele mele si cred ca ar fi foarte util sa existe o categorie consiliere si orientare/dirigentie si o categorie parinti.
Ma întreb in acelasi timp daca noi nu am putea, postand materiale, sa creăm subcategorii in functie de specialitate( de ex. analiza matematica, statistica, geometrie plana etc.)...Ideal ar fi, cred eu, sa existe o echipa de profi-documentaristi care ca niste furnicute si albinute sa verifice si sa ordoneze zi de zi fiecare cate o categorie.
Felicitari pentru initiativa!
cerina
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Sep 2008, 20:19

Mesajde webmaster » 23 Feb 2009, 00:44

Multumesc pentru sugestii!

Filosofia si logica o sa fie o categorie separata de Religie, asa prevazusem de la inceput.

Am adaugat Consiliere si orientare unde nu era deja si am prevazut categorii separate pentru Educatie ecologica si Educatie pentru sanatate, par sa fie intr-adevar multe materiale la aceste optionale.

Am schimbat fisierul din primul post, atasandu-l pe cel actualizat, atasez si aici versiunea imbunatatita.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

legislatie

Mesajde joben » 23 Feb 2009, 23:25

Cred că pentru noi dascălii ar fi bună o secţiune (în cadrul viitoarei secţiuni de legislaţie :D) legată de drepturile de autor (ar fi necesar si un forum aici pentru a primi îndrumări eventual de la specialişti). Evident că nu mă refer aici numai la legea românească.
Aceasta, pentru a evita polemici inutile, dar si pentru ca fiecare să ştie ce demersuri trebuie să facă pentru evita un "conflict" în cazul în care din întâmplare se suprapune peste un drept de autor (nu cu rea intenţie). Nu mai spun că sunt situaţii în care deşi suntem autori, nu există forme de autentificare decât prin publicare.
De exemplu o unitate de învăţare ar trebui să beneficieze de drepturi de autor, precum şi modul de succedare al unităţilor de învăţare. Practic suntem obligaţi să realizăm cărţi fără a beneficia de drepturi de autor, ca să nu mai spun că dacă ai realizat o asemenea carte te poţi trezi, după un timp, că nu eşti autorul ei :shock: (pentru că a avut grijă vre-un şef de catedră, director etc. să o publice, şi asta pentru că pot avea acces la ele legal :!: ).
O mare problemă o poate constitui o creaţie proprie care, datorită faptului că nu ai cum să studiezi toată litratura de specialitate, să se dovedească a nu fi unicat :? Dar tu o publici în necunoştinţă de cauză. În acest caz ce facem? Nu mai publicăm de frică să nu ne suprapunem peste un drept de autor?
În rândurile de mai sus, am vrut doar să evidenţiez că este importantă o secţiune legislativă de care să fie legat şi un forum în care ar fi bine să fim lămuriţi de specialişti!!!
joben
 
Mesaje: 5
Membru din: 12 Oct 2006, 20:11

Mesajde oana_zegrean » 24 Feb 2009, 13:08

cred şi eu că o diferenţiere clară între cele 4 grupe de vîrstă din învăţămîntul peşcolar (mică, mijlocie, mare, pregătitoare) ar face mai uşoară selecţia materialelor.
oana_zegrean
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Noi 2008, 19:36
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator