Devin titularul unitatii?

Devin titularul unitatii?

Mesajde iris776 » 01 Feb 2011, 08:07

buna ziua. In noua lege se spune ca daca ai sustinut examen de titularizare in ultimii trei ani si ai obtinut cel putin o nota peste 7, postul pe care esti ,este viabil,devii titularul unitatii respective.Intrebarea mea este:examen de titularizare in ultimii trei ani sau in unul din ultimii trei ani???Eu am sustinut acest examen doar anul trecut,este primul an de invatamant,iar postul pe care il ocup acum este viabil 2 ani.Oare pot deveni titularul unitatii? Multumesc
iris776
 
Mesaje: 13
Membru din: 14 Ian 2008, 21:32

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde ginye55 » 05 Feb 2011, 11:05

Depinde si de directorul unitatii de invatatmant si de consiliul de administratie. Asa scrie in lege...plus examen dat in ultimii 3 ani. Acum, fiind in primul an de invatamant, nu stiu care e situatia dvs. Mai ales ca nu aveti examenul de definitivatul dat.Din cate stiu, asta e o conditie a titularizarii.
ginye55
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Noi 2005, 00:13

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde catalina-r » 16 Feb 2011, 19:32

buna ziua... am si eu o nelamurire in legatura cu articolul acesta din noua lege... sunt educatoare iar acesta este al -3-lea an de cand lucrez la aceasi gradinita. La examenul de titularizare din vara am obtinut nota peste 8 dar nu am prins post titularizabil si am ramas la aceasi gradinita. Din noua lege reiese ca as putea deveni titular al unitati dar o educatoare din cadrul aceleiasi unitati scolare vrea sa se transfere pe postul pe care sunt eu acum... mai am vreo sansa sa devin titular pe acest post? :roll:
catalina-r
 
Mesaje: 58
Membru din: 11 Feb 2009, 20:00

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde mihaela_pruna » 19 Feb 2011, 23:03

Daca postul tau este viabil pe 4 ani si ai acordul consiliului de administratie atunci esti TITULARA. Ferice de tine! Eu nu ma pot lauda cu acelasi lucru, desi sunt a 2a "sub linie" adica am 8,40 si s-au dat posturile titularizabile pana la 8,45( a mai ramas o colega pe suplinire cu 8,45) , insa domnul director imi comunica ieri ca nu poate s-mi dea postul viabil pe 4 ani pt ca nu stie ce va fi pana atunci... si ca pe copiii de la grupa mica nu se poate baza ca vor veni la gradinita( mentionez ca sunt educatoare). Asa ca ... suntem la "mila" unui director!
mihaela_pruna
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2009, 22:32

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde costi_52 » 20 Feb 2011, 16:36

katty_cy scrie:buna ziua... am si eu o nelamurire in legatura cu articolul acesta din noua lege... sunt educatoare iar acesta este al -3-lea an de cand lucrez la aceasi gradinita. La examenul de titularizare din vara am obtinut nota peste 8 dar nu am prins post titularizabil si am ramas la aceasi gradinita. Din noua lege reiese ca as putea deveni titular al unitati dar o educatoare din cadrul aceleiasi unitati scolare vrea sa se transfere pe postul pe care sunt eu acum... mai am vreo sansa sa devin titular pe acest post? :roll:

Dacă îndepliniţi condiţiile cerute de lege, aveţi prioritate. Titularizarea suplinitorilor în baza prevederilor art. 253 din Legea nr. 1/2011 se desfăşoară între 17 februarie şi 11 martie, iar pretransferul se va desfăşura între 21 martie şi 17 mai.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde catalina-r » 20 Feb 2011, 16:43

conditia sa fi luat nota de titularizare? sau altele?
catalina-r
 
Mesaje: 58
Membru din: 11 Feb 2009, 20:00

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde costi_52 » 20 Feb 2011, 16:56

O notă de cel puţin 7 la unul dintre examenele de titularizare din anii 2008, 2009 sau 2010. Postul să fie viabil 4 ani şi, evident, să nu fie ocupat de un titular. Mai trebuie şi acordul CA.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Devin titularul unitatii?

Mesajde catalina-r » 20 Feb 2011, 17:13

multumesc mult pentru raspuns! sper sa fie bine! :roll:
catalina-r
 
Mesaje: 58
Membru din: 11 Feb 2009, 20:00


Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori