Despre transele de vechime...

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Mesajde zizi » 09 Sep 2004, 21:53

Eu am incheiat 15 ani vechime si ar trebui sa trec in alta transa de vechime. Secretara noastra imi spune ca s-au schimbat aceste transe de vechime. Stie cineva altfel decat ceea ce am gasit pe site-ul FSLI ?
Art.36(1): PĂŁrĂžile convin asupra urmĂŁtoarelor drepturi salariale suplimentare:
a) spor pentru vechimea în muncĂŁ, calculatĂŁ dupĂŁ cum urmeazĂŁ:
TranÂşa de vechime
Spor la salariul de bazĂŁ: 3-5 ani 5%
5-10 ani 10%
10-15 ani 15%
15-20 ani 20%
peste 20 ani 25%
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde marikaj » 10 Sep 2004, 07:49

Transele de vechime pentru incadrare sunt cele din grila de salarizare.
0-2
2-6
6-10
10-14
14-18
18-22
22-25 etc. de aici coincid cu transele pentru acordarea sporului de vechime.
Sporul de vechime se acorda in intervalele scrise de tine si sporul de stres la fel.
Deci ai trecut anul trecut la alta transa de vechime conform grilei de salarizare corespunzatoare gradului pe care ai la implinirea a 14 ani vechime in invatamant (!!!!)(daca ai facut cerere).
Anul acesta primesti alt spor de vechime si alt spor de stres.
Succes!
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde zizi » 10 Sep 2004, 15:37

Pana acum am primit 15% la vechime si 3% neuro. Am 15 ani impliniti si gr.did.I. E bine asa?
Stii ce am aflat azi? Ca s-a schimbat grila de salarizare - :!: NOU!! Cine se pricepe sa ma lamureasca, asta ce inseamna pentru noi. E de bine sau ... La scoala la noi au luat-o de pe internet. Ar fi bine daca s-ar afla si pe site-ul nostru (didactic.ro)
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde elizam » 10 Sep 2004, 16:12

La noi s-a discutat azi despre noua grila de salarizare. Este prezentata in asa fel incat sa nu ne dam seama de subtilitatile de contabilitate.
Pe aceasta grila sunt incluse sporurile, inclusiv cel de dirigentie.
Marirea reala ar fi de 6,6%, din care 6% ni se cuvin oricum din 1 oct. fiind bugetari.
In realitate se zice ca trebuie sa ai peste 40 de ani vechime si gradul I pt. o crestere reala de 900000 lei.
La noi, in Baia Mare, a fost miting de protest in fata prefecturii si liderii de sindicat ne-au confirmat cele de mai sus.
Se pare ca e o pacaleala sa ne dezbine, considerand ca cei cu vechime mai mare vor fi multumiti.
elizam
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Aug 2004, 13:57

Mesajde marikaj » 10 Sep 2004, 16:29

grila de salarizare ce au primit la scoli este propunerea, exact ceea ce este sub discutie intre sindicate si patronat, dar asteptam modificari :lol:
dar intervalele sunt aceleasi.
art.50 din statut
(13) Personalul didactic beneficiaza, la fiecare transa de vechime in invatamant, de un spor de 3% din salariul de baza, pentru suprasolicitare neuropsihica. Acest spor se include in salariul de baza.
Trecand la 15 ani vechime ai dreptul la un spor vechime de 20%, spor de stres (sau neuropsihic) cred ca de 5x3%=15% nu stiu exact pe moment, cred ca este a 5-a treapta de vechime, si in continuare cei 15% spor de "fidelitate" pentru 10 ani vechime in invatamant.
acordarea acestor sporuri intr-o anumita ordine (neexistand metodologie stricta) este iarasi discutabila. Se poate sa fie acordata fiecare separat salariului de baza, dar conform legii se includ in baza. Prin acordarea de spor la spor ar aparea iarasi o diferenta (considerabila) la salariu.

De aceea este necesara si legea salarizarii care sa puna punct interpretarilor.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde zizi » 11 Sep 2004, 12:15

Asa este, dar secretara noastra o tine una si buna ca nu trec la procentul de 20% la vechime! Am sa mai caut si o rezolv eu intr-un fel! M-am cam saturat !
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde marikaj » 13 Sep 2004, 07:52

Gasesti sporurile trecute si in contractul colectiv de munca
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori