Despre infrastructura IT&C necesara in scoala

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Mesajde emil » 30 Ian 2005, 02:03

christa scrie:ai citat doar o parte din ce am scris, raspunsul sta in parte insa in partea necitata. Un alt motiv ar fi si faptul ca un cadru didactic are mult mai mult stres psihic (si intre timp afirm asta din experienta personala si din discutiile cu colegi/colege) decat un inginer de sistem, lucru care de asemenea ar trebui "rasplatit" cumva, chiar daca nervii pe care ti-i mananca elevii uneori nu ii poate plati de fapt nimeni.

Eu ma referam la salariul in general, implicit al celor care sunt peopleware.
La noi, unii dintre acesti oameni devin sclavii unor programe informatice lansate de MEdC si care nu functioneaza ca lumea, sau trebuie sa depaneze si sa intervina intr-o lume dezoronata in care perspectiva unor reguli este greu de previzionat!
Ultima oară modificat de emil pe 11 Mar 2005, 11:52, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: infrastrucura

Mesajde maflorin » 02 Feb 2005, 12:53

christa scrie:Hmm, nu stiu CAT de nemotivant este salariul, problema este ca salariile cadrelor didactice sunt cam mici, si ar fi cam ... nu stiu cum ... ca un inginer de sistem/administrator de retea sa castige mai mult decat un cadru didactic.

La noi inginerii de sistem/administratorii de retea au absolvit in general facultatea de subingineri, care ca nivel este inferioara studiilor profesorilor, si toti lucrand la stat, sunt platiti dupa studii, nu dupa cunostinte ...


Ok: am dat tot citatul asa ca sa nu se mai zica ca 'gasim in alta parte raspunsul' :) ; Eu vad problema cam in felul urmator:

(Nu vreau sa afirm ca profesorii iau prea multi bani sau ca lucreaza prea putin - departe de mine gandul)

1. Norama didactica; din cate stiu este de 18 ore; profesorul e platit in functie de nr de ore; poate ca o sa ziceti ca documentarea , planificarile, etc.....
ei bine ; in contrectul de munca norma este calculata la 40 de ore /saptamana deci ramane timp berechet .

2. Informaticianul/adminnistratorul de retea/sistem (cadru didactic auxiliar) din cate stiu poate fi angajat cu studii medii (salariul corespunzator din grila), sau cu studii superioare - ceea ce presupune deci o licenta in domeniu (iar salariul este aproape identic cu cel al unui profesor). El are norma de 40 de ore pe saptamana- adica 8 ore /zi (si daca va face ore suplimentare - bineinteles ca nu i se vor plati caci 'raslplata este in ceruri') .
Stresul de care se vorbrea in acest topic eu zic ca este chiar mai mare decat cel al unui profesor iar responsabilitatea cu mult mai mare (dotarea unui laborator poate sa treaca mult de 25.000 $ care sunt in gestiunea lui si rapunde de ele si de buna lor functionare).
Daca ar fi sa calculam cat ar costa serviciile unei firme din domeniu (5 $/luna/statie+ 20$ server - si asta doar "contractul de baza")si unde mai punem ca, daca este necesara o reinstalare de soft ....aia se taxeaza separat la fel cu devirusarea ...:( unde s-ar ajunge ?
Apoi inca la noi nu exista temei legal in ce priveste protectia muncii in cazul informaticianului/operatorului PC care in lume nu sta mai mult de 7h/zi la calculator iar limita minima a monitorului este de 17".

Doamna profesoara ati fost nevoita sa lucrati mai mult de 4-5 ore in continuu in fata unui monitor (presupun ca nu aveti LCD)? Cum v-ati simtit? - permiteti-mi sa rspund eu "franta" de ce?
radiatii, campuri electromagnetice, zgomotul monoton si obositor al coolere-lor si al HDD-ului etc; astea nu se platesc si nici nu sunt luate in considerare. Acasa, in cat timp ati reusit sa instalati si sa optimizati sistemul dvs. ? In cazul in care sunteti conectata la internet cat timp a durat pana la prima reinstalare? - ganditi-va ca dv sunteti (poate) singurul utilizator pe acea statie, nu sunteti 'reavoitoare' si nici nu faceti parte din categoria numita de mine "armata de clickaitori".

In conditiile in care un administrator de sistem nu se angajeaja la o firma cu un salariu sub 250-300$ (minimul absolut) vi se pare ca un Inginer de sistem care pe langa munca lui mai face si pe secretara, contabillul, profesorul documentarist .... /si lista poate continua.../ in cele mai multe cazuri; si are un salariu de ~ 4.500.000 lei net din care 10% sunt retineri lunare de gestiune are prea multi bani ? Sau poate cosiderati ca nu detine destule cunostinte ????


# Dar Stiti cat costa o certificare Microsoft?
#Dar una CISCO? Sunt platite aceste cursuri de catre scoala?
#Stiti si cat dureaza?


Am tinut sa precizez toate acestea ca sa nu incurcam prea mult problemele in ceea ce priveste pregatitea/documentarea/examenele si....
poate ca, afland toate astea, veti avea mai multa intelegere fata de 'tipul' care e in laboratorul de info si se cearta aproape zilnic cu ISP-ul cand cade netul si daca aveti vreo problema legata de PC incearca sa va dea o mana de ajutor, iar daca se intampla sa se imbolnaveasca si lipseste mai mult timp, brusc nu mai functioneaza calculatoarele din intreaga unitate....

Nu am dorit sa desconsider sau sa jignesc pe nimeni si cred din tot sufletul ca problemele legate de salarizare in Romania se vor rezolva (sper sa nu iesim la pensie pana atunci :)) )
In rest toata simpatia :)
maflorin
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Noi 2004, 10:46

Re: infrastrucura

Mesajde christa » 02 Feb 2005, 16:27

Bine, raspund si eu pe puncte.
maflorin scrie:1. Norama didactica; din cate stiu este de 18 ore; profesorul e platit in functie de nr de ore; poate ca o sa ziceti ca documentarea , planificarile, etc.....

Norma MEA didactica este de 25,5 ore, deci pana la cele 40 de ore deja ramane mai putin, si timpul efectiv lucrat de mine saptamanal, exact "pierdut" cu documentare, planificari, corectat lucrari etc., inclusiv orele de la scoala, este cam de 50-60 ore. Din care sunt platite 40 ...

maflorin scrie:2. Informaticianul/adminnistratorul de retea/sistem (cadru didactic auxiliar) din cate stiu poate fi angajat cu studii medii (salariul corespunzator din grila), sau cu studii superioare - ceea ce presupune deci o licenta in domeniu (iar salariul este aproape identic cu cel al unui profesor).

La noi are in general studii medii.

maflorin scrie:dotarea unui laborator poate sa treaca mult de 25.000 $

Nu cunosc dotarea scolilor din Romania, scolile noastre au o dotare categoric sub cei 25.000$/laborator. Si ce inseamna ca sunt in gestiunea lui si raspunde de ele si de buna lor functionare? Nu cred ca trebuie sa plateasca el ceva daca se fura, si nici nu plateste din salariu daca se strica vreun calculator, nu? (asta numai spre clarificare, bineinteles ca nici cadrele didactice nu trebuie sa plateasca, vreau numai sa subliniez ca inca nu vad "raspunderea" suplimentara a administratorului)

maflorin scrie:Daca ar fi sa calculam cat ar costa serviciile unei firme din domeniu (5 $/luna/statie+ 20$ server - si asta doar "contractul de baza")si unde mai punem ca, daca este necesara o reinstalare de soft ....aia se taxeaza separat la fel cu devirusarea ...:( unde s-ar ajunge ?

Hehehe, scuze, dar nu pot sa iau in serios aceste argumente. Firma traieste din serviciile acestea, si in general are de platit mai multi salariati, iar pe langa plata salariatilor mai vrea si patronul sa castige. Ori inginerul de sistem are salariul "sigur", ori ca are de lucru, ori ca nu.

maflorin scrie:Doamna profesoara ati fost nevoita sa lucrati mai mult de 4-5 ore in continuu in fata unui monitor (presupun ca nu aveti LCD)?

Domnule ... inginer de sistem sau administrator de retea sau ce-oti fi, ca profilul nu l-ati completat din pacate. Spre deosebire de majoritatea cadrelor didactice de aici de pe site, daca nu chiar spre deosebire de TOATE, eu nu "m-am nascut profesoara", ci am absolvit facultatea de informatica si am lucrat aproape 5 ani ca informaticiana. Da, am lucrat chiar si 10-12 ore in fata unui monitor, nu doar 4-5, si exact, nu a fost LCD. Si iata-ma ca am supravietuit, si nici nu m-am imbolnavit. Si nu vreti sa imi explicati ca un inginer de sistem sta toata ziua "cu nasul in monitor".

maflorin scrie:vi se pare ca un Inginer de sistem care pe langa munca lui mai face si pe secretara, contabillul, profesorul documentarist

Din cate stiu, fiecare scoala are cel putin o secretara, iar daca inginerul de sistem face si pe secretara etc. nu e vina mea.

maflorin scrie:# Dar Stiti cat costa o certificare Microsoft?
#Dar una CISCO? Sunt platite aceste cursuri de catre scoala?
#Stiti si cat dureaza?

Poate imi explicati de ce un inginer de sistem care lucreaza la o scoala are nevoie de certificare Microsoft sau Cisco? Daca are aceste certificari, de ce nu se angajeaza la o firma care cere aceste certificari, care firma presupun ca plateste o asemenea calificare pe masura? Aici sunt firme care nu incadreaza lumea din cauza ca e supracalificata, desi acele persoane ar prefera sa lucreze pentru mai putini bani decat ar merita in loc sa fie somere.

maflorin scrie:veti avea mai multa intelegere fata de 'tipul' care e in laboratorul de info si se cearta aproape zilnic cu ISP-ul cand cade netul si daca aveti vreo problema legata de PC incearca sa va dea o mana de ajutor,

La noi la scoala NU EXISTA nici inginer de sistem, nici administrator de retea, avem doar un asa numit "asistent scolar", despre care habar nu am ce pregatire are, si care in mare nu face decat sa gestioneze hardware. Tot ce ati insirat mai sus din activitatile "tipului" e facut la noi de catre cadrele didactice (care bineinteles ca nu sunt platite in plus pentru asta).
Si tocmai azi mi s-a stricat in timpul orei placa grafica a unui calculator, de n-au mai putut elevii sa lucreze, am dat fuga la asistent, mi-am luat alta placa grafica (noroc ca mai avea una, chiar daca mai proasta), am montat-o, si dupa 10 minute au putut lucra elevii mai departe.

Nu neg ca exista ingineri de sistem/administratori de retea care au cunostinte mai vaste, fie si certificatele mai sus pomenite, dar dupa cum am spus, locul lor nu este la o scoala, in acest caz.

maflorin scrie:In rest toata simpatia :)

Asemenea! :D
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Re: infrastrucura

Mesajde maflorin » 02 Feb 2005, 20:50

christa scrie:Norma MEA didactica este de 25,5 ore, deci pana la cele 40 de ore


hehe - pai asta inseamna ca aveti aproape 1.5 norme didactice :)

In rest, nu mai comentez nimic.
De ce? ar trebui sa facem ceva constructiv :wink: Suntem doar pe aceeeasi parte a baricadei si, mai mult trebuie sa dam 'ceva' mai departe nu?

Imi pare rau ca s-a prajit placa video.

:roll:
maflorin
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Noi 2004, 10:46

Mesajde stanuta_grigorica » 02 Feb 2005, 21:28

Poate ca nu stii....Christa nu lucreaza In Romania!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Re: infrastrucura

Mesajde christa » 02 Feb 2005, 21:33

maflorin scrie:hehe - pai asta inseamna ca aveti aproape 1.5 norme didactice :)

In Germania asta este norma normala a profesorilor la scoala profesionala, si vreau sa spun ca avem noroc. Invatatorii au norma didactica de 28 (!) de ore, Hauptschule (e o scoala pentru elevii mai slabi, pana la clasa a IX-a sau a X-a) 27,5 ore, Realschule (o scoala pentru elevi ceva mai buni, pana incl. clasa a X-a) 26,5 ore, gimnazii (adicatelea licee aici, clasele V-XIII mai nou, inainte VII-XIII) 23,5. Asa ca ... Ah da, si toti sunt platiti pentru 40 de ore/saptamana.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Anterior

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori