despre concediul prenatal

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

despre concediul prenatal

Mesajde rosioara » 05 Mai 2006, 12:09

Buna ziua!

Bine v-am gasit. Eu sunt pentru prima data in direct cu voi toti si sper sa gasesc cateva lamuriri.
Sa va prezint situatia mea: Sunt profesor suplinitor in primul an de activitate si am ramas insarcinata (ceea ce m-a bucurat foarte mult si acum am 21 de saptamani), dar imi este teama sa nu intampin probleme la concediul prenatal si la cel pentru cresterea copilului. Din 15.02 pana in 28.02 am luat concediu medical, iar acum din nou, din 05.05 pana in 18.05.
Intrebarea mea este de ce a zis secretara ca as putea avea probleme cu concediul de odihna? La ce se referea oare?
Din cate am inteles, suplinitorii am fost trecuti automat in concediu de odihna pe parcursul vacantelor de iarna si de Pasti. Deci?? Imi pot pune "bete in roate"? Din calculele mele, cam de la 10-15 iunie as putea solicita concediul prenatal, nu? Doctorul meu a preconizat data nasterii copilasului intre 09-12 septembrie.
Si o ultima intrebare: care este limita de concediu medical in conditiile primului an de activitate?

Va multumesc anticipat si astept cat mai degraba un raspuns avizat!!
rosioara
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mai 2006, 11:52

concediu

Mesajde mihais » 21 Iul 2006, 16:21

Suplinitorii nu trebuie sa fie obligtoriu in concediu in vacante si daca ai luat deja concediu in vacante inseamna ca sigur nu vei fi toata vara in concediu. Nu stiu sigur sa-ti spun nr total de zile de concediu de odihna pt ca eu ma duc oricum mai multe zile la scoala inclusiv in vacanta si nu mi-am facut niciodata calculele. In privinta concediului medical ai voie pe perioada cat esti insarcinata pana la 90 de zile plus cele 126 de zile (prenatal si de lauzie). Cred ca ai calculat bine in privinta concediului prenatal, dar de ce sa-ti iei prenatal din iunie cand sigur mai ai cateva zile de concediu de odihna si ai putea sa intri in prenatal de pr sa zicem 15 august? Eu asa as fi facu. Mentionez ca si eu lucrez in invatamant si sunt angajata de 3 ani.
mihais
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Iul 2005, 23:27

despre concediul prenatal

Mesajde dascalu » 12 Sep 2007, 17:55

:( Buna ziua!

Sunt suplinitor calificat, am obtinut in data de 18 iulie continuitate pe postul de anul trecut, de la 1 septembrie mi-a inceput un nou contract de munca.
Problema mea este ca sunt insarcinata in saptamana 36 adica mai am cel mult 2 sapt si nasc, si directorul a spus ca nu poate sa-mi plateasca concediul prenatal de pe 4 septembrie , si ca trebuie sa merg la scoala de pe 17 sept inca 2 saptamani, la catedra. Mentionez ca fac si naveta schimb 2 mijl de transport, si trebuie sa urc si un delusor.
Motivele nu sunt reale, intrucat secretara spune ca eu sunt in regula cu actele, si in mod normal ar trebui sa primesc concediu, ca nu am primit deloc. E dreptul meu de gravida, sa nu nasc in autobuz..........
Daca stie cineva sa ma indrume, i-as fi recunoscator!!!!!!!!!
dascalu
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Oct 2006, 01:09

Mesajde cotuca » 12 Noi 2007, 13:19

Buna ziua,

Va deranjez pentru a va cere un sfat, poate v-ati mai intalnit cu situatia mea si stiti mai bine legile cu siguranta.

Sunt in concediu de crestere a copilului.
In martie 2008, ziua 22, ar trebui sa ma intorc la servici.
Mentionez ca sunt profesor suplinitor calificat.
Sunt insarcinata,iar in martie cand va trebui sa ma intorc la munca, voi fi in luna a 8-a deja.
Normal din luna a 7-a eu ar trebui sa intru in prenatal.
eu in luna a 7-a sunt inca in concediu de crestere a copilului.
De unde voi putea lua prenatalul in cazul meu in care sunt profesor suplinitor si bineinteles sa pot beneficia de indemnizatie?
Va multumesc!
cotuca
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Mai 2007, 22:57


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori