decontarea navetei

decontarea navetei

Mesajde niki » 01 Sep 2004, 16:21

ce parere aveti despre decontarea navetei la suplinitorii calificati ? Imi trebuie urgent statul cadrului didactic , unde-l pot gasi pe internet ?
niki
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Sep 2004, 15:54

Mesajde marikaj » 01 Sep 2004, 21:28

http://www.edu.ro/statdid.htm

decontarea se face pentru titulari, dar nu peste tot, este o problema ce se rezolva in multe locuri mai greu cu primaria si contabilul primariei. Deobicei spun ca nu au fonduri prevazute la buget etc.

am selectat articolul care se refera la naveta
Art. 104. (1) Cadrele didactice titulare care functioneaza În mediul rural si Îsi stabilesc domiciliul În localitatea respectiva pot beneficia, la cerere, de 0,1-1 ha pamânt În folosinta. Acestora li se asigura locuinta de catre administratia locala pentru perioada de timp cât lucreaza În acea localitate.
(2) Personalul didactic titular, În vârsta de pâna la 35 de ani, va fi sprijinit, dupa caz, În construirea locuintei proprietate personala, În localitatea rurala unde este titular, cu acordarea de credite pe termen lung, cu dobânda minima, În conditiile legii.
(3) Personalului didactic titular din mediul rural , care nu dispune de locuinta si caruia nu i se poate oferi locuinta corespunzatoare În localitatea unde are postul didactic, i se vor deconta de catre administratia locala cheltuielile pe mijloacele de transport În comun, la si de la locul de munca.
(4) Institutiile de Învatamânt superior pot asigura, integral sau partial, din surse proprii, transportul si cazarea cadrelor didactice care domiciliaza În alte localitati.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde niki00 » 04 Oct 2004, 15:15

marikaj scrie:http://www.edu.ro/statdid.htm

decontarea se face pentru titulari, dar nu peste tot, este o problema ce se rezolva in multe locuri mai greu cu primaria si contabilul primariei. Deobicei spun ca nu au fonduri prevazute la buget etc.

am selectat articolul care se refera la naveta
Art. 104. (1) Cadrele didactice titulare care functioneaza în mediul rural si îsi stabilesc domiciliul în localitatea respectiva pot beneficia, la cerere, de 0,1-1 ha pamânt în folosinta. Acestora li se asigura locuinta de catre administratia locala pentru perioada de timp cât lucreaza în acea localitate.
(2) Personalul didactic titular, în vârsta de pâna la 35 de ani, va fi sprijinit, dupa caz, în construirea locuintei proprietate personala, în localitatea rurala unde este titular, cu acordarea de credite pe termen lung, cu dobânda minima, în conditiile legii.
(3) Personalului didactic titular din mediul rural , care nu dispune de locuinta si caruia nu i se poate oferi locuinta corespunzatoare în localitatea unde are postul didactic, i se vor deconta de catre administratia locala cheltuielile pe mijloacele de transport în comun, la si de la locul de munca.
(4) Institutiile de învatamânt superior pot asigura, integral sau partial, din surse proprii, transportul si cazarea cadrelor didactice care domiciliaza în alte localitati.
bine mersi dar am nevoie de el ceea ce miai scris tu nu ma ajuta cu nimik oricum daca mai stii pe cineva care sa ma ajute pls msg inapoi :lol:
niki00
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2004, 15:09

Mesajde ely75a » 07 Oct 2004, 10:12

Prin lege, numai cadrele titulare au dreptul la decontarea navetei, desi un cadru didactic, titular sau nu , daca face naveta plateste aceeasi bani ca toti ceilalti. Asadar, legal au dreptul doar titularii, moral, trebuie sa aiba toti acest drept.
La noi in scoala, e drept este o scoala mica, se deconteaza transportul tuturor cadrelor didactice calificate. Totul tine de conducerea scolii si de primarie.
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Mesajde Iulia46 » 06 Noi 2004, 21:06

Eu lucrez in mediul rural de 4 ani, titular. Ni s-a decontat naveta 3 luni inainte de alegerile locale... apoi pauza! Mie nu mi se pare normal ca din salariul MARIT de 4600000lei sa platesc zilnic 54000 lei, adica 1100000lei pe luna. Lucrez la o scoala cu peste 400 de elevi si suntem foarte multi navetisti. Dupa primul an petrecut aici, majoritatea profesorilor renunta.De aceea in fiecare an se schimba profesorii de lb. romana, lb. engleza, lb.franceza. Iarna se intampla sa se inzapezeasca drumul si mergem pe jos 6 km. La scoala ne asteapta un frig ingrozitor. Au fost zile cand ingheta apa pe tabla si nu puteam uda buretele... Ce sa mai spunem de copii. Cum sa le pretinzi sa scrie frumos cand au mainile vinete de frig?
Si atunci te intrebi unde e relansarea invatamantului la sate?
Am deviat de la subiect dar ... in final toate se leaga. Suntem la dispozitia primariei si pentru aceasta scoala nu reprezinta o prioritate.
Titular sau nu, pierdem niste bani fara nici o justificare.
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori