declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde costacarmen » 06 Apr 2011, 15:10

Sunt in cic ,voi reveni la catedra in septembrie 2012 .Mi-au cerut de la scoala sa dau o declaratie pe propria raspundere ca nu voi reveni din cic mai devreme .Eu vreau as raman acasa cei doi ani ,dar poate se iveste vreo situatie si trebuie sa incep serviciul (sotul lucrand in m.a.i.-nu se stie ).Cum pot formula aceasta declaratie sa fie in favoarea mea ?
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde VICUSOR » 06 Apr 2011, 15:16

cab03 scrie:Sunt in cic ,voi reveni la catedra in septembrie 2012 .Mi-au cerut de la scoala sa dau o declaratie pe propria raspundere ca nu voi reveni din cic mai devreme .Eu vreau as raman acasa cei doi ani ,dar poate se iveste vreo situatie si trebuie sa incep serviciul (sotul lucrand in m.a.i.-nu se stie ).Cum pot formula aceasta declaratie sa fie in favoarea mea ?

Nimeni nu vă poate impune cînd să vă întoarceţi la serviciu, în consecinţă nu aveţi de ce să faceţi nicio declaraţie. Teoretic contractul de muncă este suspendat pentru 2 ani, dar dvs oricând vă puteţi întoarce la serviciu pe parcursul acestor 2 ani, este dreptul dvs. dacă să presupunem ca pe 1 mai doriţi să vă reluaţi activitatea depuneţi o cerere la unitate prin care rugaţi să vă suspende concediul pt creşterea copilului, am datu un exemplu.
VICUSOR
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mar 2011, 20:06

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde costacarmen » 06 Apr 2011, 17:13

asa stiam si eu ,dar la scoala mi-a zis ca trebuie
totusi stie cineva legea din care as reiasa ca ma pot intoarce cand vreau ?
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde rodicamoga2008 » 06 Apr 2011, 18:46

Nu stiu o lege pe care sa o dau exemplu, dar o colega a revenit la post cu doua luni mai devreme, dupa ce a depus cu trei saptamani inainte cerere de revenire la I.S.J.(desi daduse declaratie ca nu se intoarce doi ani). Sanatate!
rodicamoga2008
 
Mesaje: 42
Membru din: 29 Oct 2008, 22:44

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde costacarmen » 06 Apr 2011, 19:05

multumesc pentru raspunsuri
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde marya10 » 07 Apr 2011, 00:17

Daca esti titular pe postul respectiv citez spusele lui VICUSOR in caz contrar situatia se schimba.
marya10
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Apr 2011, 13:05

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde costacarmen » 07 Apr 2011, 08:46

marya10 scrie:Daca esti titular pe postul respectiv citez spusele lui VICUSOR in caz contrar situatia se schimba.

sunt titulara pe postul respectiv ,inspectoratul tot asa a raspuns fara declaratie ,desi se practica la scoli acest lucru
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde marya10 » 07 Apr 2011, 09:12

Este ok atunci. Mai ales daca inspectoratul a spus fara declaratie care este problema scolii.
Probabil pe postul d-voastra doreste sa vina cineva care vrea siguranta postului respectiv pe perioada "x" si atunci scoala de aceea doreste o declaratie. Se poarta acest lucru.
Toate cele bune!
marya10
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Apr 2011, 13:05

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde licteneg » 07 Apr 2011, 09:13

cab03 scrie:asa stiam si eu ,dar la scoala mi-a zis ca trebuie
totusi stie cineva legea din care as reiasa ca ma pot intoarce cand vreau ?


Problema se pune invers :)
Nu dvs. trebuie sa intrebati de vreo lege care va permite sa va intoarceti
ci sa cereti de la cei care sustin contrariul sa va arate legea care interzice acest lucru.
Nicaieri nu exista vreo prevedere privind declaratia despre care vi s-a zis.

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde VICUSOR » 07 Apr 2011, 09:19

licteneg scrie:
cab03 scrie:asa stiam si eu ,dar la scoala mi-a zis ca trebuie
totusi stie cineva legea din care as reiasa ca ma pot intoarce cand vreau ?


Problema se pune invers :)
Nu dvs. trebuie sa intrebati de vreo lege care va permite sa va intoarceti
ci sa cereti de la cei care sustin contrariul sa va arate legea care interzice acest lucru.
Nicaieri nu exista vreo prevedere privind declaratia despre care vi s-a zis.

O zi buna,
Prof. Kótai

FOARTE CORECT
VICUSOR
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mar 2011, 20:06

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde sflori13 » 07 Apr 2011, 13:14

Si eu sunt in CIC si nu mi-a cerut nimeni asa ceva. Eu va sfatuiesc sa nu dati nicio declaratie pana nu vi se prezinta baza legala care va obliga sa faceti acest lucru. Este dreptul dumneavoastra sa va intoarceti cand doriti. Nu se stie ce poate interveni pe parcurs.
sflori13
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Noi 2007, 17:34

Re: declaratie pe propria raspundere revenire CIC

Mesajde costacarmen » 07 Apr 2011, 16:12

am dat declaratia dar am specificat ca daca apare o situatie ma pot intoarce
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron