de la invatatori,la educatori

de la invatatori,la educatori

Mesajde mirmar » 31 Mai 2009, 19:46

In ideea ca cineva isi va apleca atentia si asupra "problemei "mele,va voi relata pe scurt despre ce este vorba.
Profesez din 1999 ca invatator iar anul acesta doresc sa ma indrept spre cariera de educator.In anul 2000 am absolvit Colegiul de Institutori,cu TITLUL de INSTITUTOR,in PROFILUL- SOCIOPSIHOPEDAGOGIE, SPECIALIZAREA- INSTITUTORI-LIMBA FRANCEZA,durata-3ANI. In anul 2008 am absolvit Facultatea de Psihologie,specializare-PSIHOLOGIE.Pentru ca deja profesam de 8 ani ,datorita absolvirii Colegiului de Institutori,nu am mai urmat modulul de psihopedagogie(pt a profesa in invatamant).
Problema se ridica acum pt ca pt a ma inscrie la Concursul de Titularizare,mi se spune ca trebuie sa am Modulul de prescolari. Subliniez faptul ca in anii din urma colegii cu care am terminat Colegiul de Institutori,au reusit sa se si titularizeze pe posturi de educatori,de invatatori si de profesori de franceza.In decursul studiilor noi am facut practica si la prescolari si la invatamantul primar si pt limba franceza si am sustinut lectii in toate cele trei domenii.
Intrebarea mea este de ce nu am si eu dreptul sa ma inscriu la concurs pt educatori ?Exista altceva in metodologie,in legislatie,ce nu stiu si care ma impiedica sa profesez ca educator?
In speranta ca voi primi un raspuns rapid,multumesc celor care ma vor ajuta cu un sfat sau cu o idee.
mirmar
 
Mesaje: 28
Membru din: 20 Ian 2007, 15:50

Mesajde costi_52 » 01 Iun 2009, 12:59

Un absolvent al Colegiului Universitar de Institutori nu are nevoie de modul de psihopedagogie pentru a profesa în învăţământ. Un modul pentru preşcolari nu există. Deci, poţi participa la concursul de titularizare. Succes!
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Mesajde maria_maria » 01 Iun 2009, 18:38

Depinde in ce an ai absolvit Colegiul de institutori. Spre exemplu, eu am obsolvit colegiul in anul 2004 si in foaia matricola apare ca am efectuat practica pedagogica prescolara (in anul III) - acesta este modulul de care este nevoie pt a putea profesa ca educatoare. Eu pana in anul 2008 am fost invatatoare, iar acum sunt educatoare, si stiu ca au verificat daca pe foaia matricola apare practica pedagogica prescolar. Noi am fost ultima promotie care putem profesa si in invatamantul prescolar.
Urmatoarele generatii care au absolvit nu au mai facut practica padagogica prescolara - deci - modulul de care este nevoie...
Analizeaza cu atentie foaia matricola iar daca specifica ca in anul III ai efectuat practica padagogica prescolara te duci si le arati foaia matricola.
Bafta!
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

de la invatatori,la educatori

Mesajde mirmar » 02 Iun 2009, 21:51

Multumesc costi_52,multumesc maria_maria! Se pare ca amandoi ati avut dreptate.Inspectoarea de la prescolari nu a stiut foarte bine ce raspunsuri sa imi dea si m-a trimis la jurista inspectoratului.Aceasta a fost de parere ca ma pot pregati pt concurs-educatoare pentru ca intr-adevar nu are stiinta de existenta unui anumit modul de prescolari,plus ca celor care au terminat colegiul de institutori cel tarziu in 2004,nu li s-a eliberat altceva in afara de diploma de absolvire,iar incepand din anul urmator situatia e cu totul alta iar specificatia din Centralizator care spune ca trebuie modul de prescolari,se refera la ei(cei care au terminat dupa 2004).
Desi problema mea a pus-o pe ganduri pe jurista,a fost de parere ca eu absolvind in 2002,nu voi avea probleme si ma pot pregati pt concurs.
In speranta ca nimic care sa ma impiedice nu se va ivi in drumul meu,urez viitorilor participanti la Titularizare-mult noroc si nu in ultimul rand multumesc inca o data celor care m-au incurajat si m-au sfatuit in problema mea.
mirmar
 
Mesaje: 28
Membru din: 20 Ian 2007, 15:50


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori