De la ce varsta in clasa I

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

De la ce varsta in clasa I

Mesajde adrianacmr2006 » 15 Feb 2006, 19:27

Sunt o mamica de viitoare scolarita si ma intrebam de la ce varsta este recomandat sa dam copiii in clasa I.

http://tsstime.aspdotnet.sk/Default.aspx?g=posts&t=23
adrianacmr2006
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2006, 19:24

Mesajde lenav7 » 15 Feb 2006, 23:14

Daca ai sa te uiti cu atentie, ai sa vezi ca exista un topic exact cu aceasta tema, unde, cred eu, sunt niste pareri pertinente despre acest lucru! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde carmen7ma » 22 Feb 2006, 16:51

As dori sa stiu care este numarul minim de copii pentru a se forma o clasa I, EU STIU CA AR FI 15?, MERCI
carmen7ma
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Dec 2005, 17:35

De la ce varsta in clasa I?

Mesajde anahodoroaba » 22 Feb 2006, 23:29

Legea inv.84 din1995, art.158 prevede: clasa din invatamantul primar are in medie 20 de elevi, dar nu mai putin de 10 si nu ami mult de 25.
Ordinul 5470 din 15.11.2005 prevede organizarea retelei scolare in scopul eliminarii claselor cu efective sub 10 elevi pe clasa cu exceptia claselor I-IV DIN MEDIUL RURAL DEFAVORIZAT CARE FUNCTIONEAZA CU UN EFECTIV MINIM DE 7 ELEVI SAU CU AVIZUL INSPECTORATELOR SI CU EFECTIVE DE CEL PUTIN 5 ELEVI. TOT IN ACEST ORDIN SCRIE CA CLASA DE INCEPUT DIN INVATAMANTUL PRIMAR VA FI CONSTITUITA SPRE LIMITA MAXIMA DE 25 ELEVI.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde afinuta05 » 07 Apr 2006, 18:48

vasta scolaritatii este de 6-7 ani. parintele, fiind zilnic acasa cu copilul, interesandu-se de modul in care se descurca la gradinita poate sa decidda la ce varsta il da la scoala. daca nu merge la 6 ani, nu cred ca este ceva de speriat. se stie doar ca nu toti copii sunt la fel de isteti. nu este cu suparare si parintele trebuie sa fie primul care-l incurajeaza. parerea mae eate ca nu trebuie sa ne luam dupa ce spun vecinii.
afinuta05
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Mar 2006, 16:54

Mesajde afinuta05 » 07 Apr 2006, 18:51

vasta scolaritatii este de 6-7 ani. parintele, fiind zilnic acasa cu copilul, interesandu-se de modul in care se descurca la gradinita poate sa decidda la ce varsta il da la scoala. daca nu merge la 6 ani, nu cred ca este ceva de speriat. se stie doar ca nu toti copii sunt la fel de isteti. nu este cu suparare si parintele trebuie sa fie primul care-l incurajeaza. parerea mae eate ca nu trebuie sa ne luam dupa ce spun vecinii.
afinuta05
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Mar 2006, 16:54

Mesajde betiana » 08 Aug 2006, 20:14

:roll: Copiii nu se situeaza toti pe scala maturitatii scolare la nivelul optim de a merge la scoala la 6 ani.Daca nu merge la scoala de la 6 ani trebuie sa existe un certificat medical sau o adresa din partea unui centru de evaluare,caci fara acest document puteti pierde dreptul la alocatie.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde lucky6emi » 08 Aug 2006, 21:11

Exista vreo lege care stipuleaza ca in cazul in care nu dai copilul la sase ani la scoala trebuie sa ti se taie alocatia? Daca DA am dori sa o cunoastem ;daca NU atunci ar fi bine sa nu speriati parintii cu asta! Oricum credeti ca banii aia te ajuta cu ceva? Cu 200 000 cumperi un papuc sau ... un crac de pantaloni! :shock: :cry:
Eu am cautat si am gasit ca alocatia pana la 7 ani inclusiv ti se da oricum !
Pentru copiii preşcolari, precum şi pentru cei de vârstă şcolară care nu urmează o formă de învăţământ organizată în condiţiile legii, plata alocaţiei de stat se efectuează de către Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei, prin direcţiile de muncă, solidaritate socială şi familie judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti.

(2) Plata alocaţiei de stat pentru copiii în vârstă de peste 7 ani, care urmează o formă de învăţământ organizată în condiţiile legii, se efectuează de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării, prin unităţile şcolare.
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Mesajde betiana » 08 Aug 2006, 21:55

Imi cer scuze daca v-am speriat.Nu sunt pe post de bau-bau.Dar am aflat de la alte mamici care s-au confruntat cu astfel de situatii si au solicitat o adeverinta ca nu au copii apti pentru scolaritate ca li s-ar fi impus prezentarea acestui act pentru a primi in continuare alocatia.Nu stiu nici o lege care stipuleaza acest lucru,dar daca mi-au solicitat acea adeverinta,le-am inteles suferinta si le-am dat-o.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde elenadumitrachi » 28 Aug 2006, 19:55

Luna aceasta la stiri, s-a anuntat ca de acum indiferent daca elevul merge sau nu la scoala, tot va primi alocatie.
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde tudorp200 » 03 Apr 2007, 09:36

Este tarziu pentru un baiat sa fie dat la scola la varsta de 8 ani fara 2 luni? Astept opinii. Multumesc
:?:
tudorp200
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Apr 2007, 09:34

Mesajde live » 03 Apr 2007, 15:01

Târziu...în ce sens? :) Depinde de mai mulţi factori, printre alţii fiind gradul de maturizare, dorinţa/interesul copilului pentru şcoală, curiozitatea de a afla lucruri noi etc. Dacă puştiul merge la grădiniţă, poate fi cerut acest sfat educatoarei, care este-n măsură să-ţi dea răspunsuri corecte, dat fiind faptul că-l cunoaşte.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde angela_ghrsm » 14 Apr 2007, 19:57

Copiii pot merge la scoala atunci cand sunt pregatiti din punct de vedere fizic si psiho-motric. La 8 ani si 2 luni nu este tarziu sa mearga la scoala, daca au existat motive serioase pt care nu a fost dat la 7 ani si 2 luni. Nu este obligatoriu sa dati copiii la scoala la 6 ani daca acestia nu sunt bine pregatiti, daca nu au inca aptitudinea de scolaritate sau daca nu pronunta corect. Scoala este destul de grea mai ales daca nimeriti la un invatator exigent, cale de intoarcere nu exista ! mai bine sa mai stea un an la gradinita pana la 7 ani, mai ales baietii, decat sa esueze in clasa I in semestrul al doilea cand incepe sarabanda literelor ( ziua si litera ! ) si a calculelor cu necunoscute. Multi elevi intampina dificultati care isi pot pune amprenta pe viata scolara a copilului, daca nu are langa el un parinte care sa-l ajute acasa, sa lucreze cu tact si calm.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron