De ce Oare ?

Discutii off-topic, despre orice

Re: De ce Oare ?

Mesajde andreea_muntean » 08 Iul 2010, 16:29

ang3lik scrie:Pentru ca multi dintre noi suntem naivi, iar restul suntem blazati, resemnati (”Si daca vin altii la putere, ce-or sa faca?!”); tot speram sa vina salvarea din afara (”vin americani..”, daca amintiti de taranii lui M Preda), respectiv de la U.E... Ne complacem in situatia asta, ne vaitam si nu facem nimic...

De ce oare romanii sunt atat de resemnati si se accepta invinsi fara lupta?



Intrebarea anterioara era despre desenele animate pierdute !

Chiar asa , ianchis , unde sunt desenele animate frumoase? Si eu le caut pentru fetitele mele ... Au disparut si au aparut cele teribil de neconstructive , o lume clar care nu apartine copilului , cel putin nu copiilor mei ...

De ce oare traim in minciuna , constientizam asta , dar nu luam masuri ? (ma refer la intregul sistem al invatamantului si nu numai ...)
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: De ce Oare ?

Mesajde ang3lik » 08 Iul 2010, 21:33

andreea_muntean scrie:
ang3lik scrie:Pentru ca multi dintre noi suntem naivi, iar restul suntem blazati, resemnati (”Si daca vin altii la putere, ce-or sa faca?!”); tot speram sa vina salvarea din afara (”vin americani..”, daca amintiti de taranii lui M Preda), respectiv de la U.E... Ne complacem in situatia asta, ne vaitam si nu facem nimic...

De ce oare romanii sunt atat de resemnati si se accepta invinsi fara lupta?



Intrebarea anterioara era despre desenele animate pierdute !

Chiar asa , ianchis , unde sunt desenele animate frumoase? Si eu le caut pentru fetitele mele ... Au disparut si au aparut cele teribil de neconstructive , o lume clar care nu apartine copilului , cel putin nu copiilor mei ...

De ce oare traim in minciuna , constientizam asta , dar nu luam masuri ? (ma refer la intregul sistem al invatamantului si nu numai ...)


Da, imi cer scuze, am raspuns f putin timp dupa d-na ianchis!
"Fii tu însuti schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume!"
Mahatma Gandhi
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: De ce Oare ?

Mesajde andreea_muntean » 29 Iul 2010, 10:24

De ce oare traim in minciuna , constientizam asta , dar nu luam masuri ? (ma refer la intregul sistem al invatamantului si nu numai ...)

Intrebare fara raspuns... :cry:
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: De ce Oare ?

Mesajde valimatiuta » 19 Aug 2010, 14:54

De ce oare ai dreptate, Andreea?

De ce lucrurile de pret se lasa mult asteptate, de exemplu: bunastarea?!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: De ce Oare ?

Mesajde sportiv » 20 Aug 2010, 20:22

Simplu,pentru ca sunt ravnite-sunt de pret!
De ce,oare,asteptam cu emotie,inca, inceperea noului an scolar?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: De ce Oare ?

Mesajde ela67 » 20 Aug 2010, 23:45

... pentru ca mai avem inca suflet de copil.

De ce oare ne suparam asa de des?
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: De ce Oare ?

Mesajde andreea_muntean » 21 Aug 2010, 08:35

Pentru ca lumea nu mai este ce a fost candva ...visez la vremurile pe care le expune bunica in povestirile-amintiri !! Viata lor a fost "buna"...citez din gandurile bunicii ... sufleteste vorbind , spune ca a trait frumos , cu sufletul pur , ca regreta ca nepotii si stranepotii ei calatoresc prin "vremuri grele "... :| , dar noi reusim sa trecem peste ce e mai greu , pentru ca (in cazul meu de exp ) avem acasa fericirea suprema -copiii !

De ce oare nu rasare soarele in sistemul in care activam ...invatamantul ?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: De ce Oare ?

Mesajde sportiv » 21 Aug 2010, 13:53

Rasare,din cand in cand ,dar sunt prea multi ,,nori '' si nu poate ,,strabate"'! :oops:
De ce,oare, nu facem decat sa ne intunecam viata?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: De ce Oare ?

Mesajde ela67 » 21 Aug 2010, 14:53

... pentru ca nu vrem sa vedem partea plina a paharului

De ce oare hrana existentei noastre ramane dragostea?
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: De ce Oare ?

Mesajde alexandre » 27 Aug 2010, 00:30

...pentru ca numai astfel depasim bariera timpului si a oricarui alt element/detaliu nesemnficativ si lasam ca afectiunea sa ne conduca inspre respect; comunicare; sacrificiu; dorinta si nu in cele din urma apreciere.

De ce oare sagetile incertitudinii ne ataca cateodata atat de puternic incat simtim ca nu mai putem continua astfel si ridicam mainile-n aer?
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: De ce Oare ?

Mesajde valimatiuta » 27 Aug 2010, 11:25

... pentru ca nu suntem pregatiti afectiv, indeajuns incat sa facem fata.

De ce tehnologia de varf in domeniul medical, pe plan mondial (in eradicarea bolilor infioratoare) se lasa prea mult asteptata, atata vreme cat in alte domenii e tot mai sofisticata de la o zi la alta (ex. informatica, comunicarea -telefonie, mass-media)?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: De ce Oare ?

Mesajde camifb » 27 Aug 2010, 13:52

Pentru ca in acest caz este vorba de ”cele mai complexe mecanisme”, iar in celelalte cazuri vorbim de mecanisme create de om.
De ce oare, desi, teoretic, muncim mai putin (5 h/sapt) avem tot mai putin timp liber?
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: De ce Oare ?

Mesajde andreea_muntean » 27 Aug 2010, 14:29

Pentru că mulți dintre noi încă nu știm să ne stabilim prioritățile ...norocul meu că nu mă număr printre ... :wink: Familia pe primul loc , prin urmare timpul liber e plin ...de ei :P .

De ce oare pentru majoritatea familia este pe un loc inferior carierei și altor activități , când , de fapt , acesta trebuie să fie centrul ?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: De ce Oare ?

Mesajde valimatiuta » 14 Sep 2010, 20:50

Unii oameni se dedica meseriei alese cu atata placere, cu atata devotament, Andreea :!: Nu crezi ca dascalii, in majoritatea lor, se cam aseamana acestei categorii? :?:
"Stors" intelectual oarecum, dascalul nu prea acorda propriilor copii atentia cuvenita, nu poate participa la momentele de fericire ale fiilor sai pentru ca-i are in grija pe altii, nu se incumeta sa-si asigure alte surse de venit mult mai banoase (simultan sau consecutiv), ca nu are timp pentru asemenea preocupari, meseria de dascal ii ocupa toata vremea.

De ce oare nu avem puterea de a replica pe fata, celor ce merita, adevarul, sa dezvelim minciuna?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: De ce Oare ?

Mesajde andreea_muntean » 15 Sep 2010, 15:30

valimatiuta scrie:Unii oameni se dedica meseriei alese cu atata placere, cu atata devotament, Andreea :!: Nu crezi ca dascalii, in majoritatea lor, se cam aseamana acestei categorii? :?:
"Stors" intelectual oarecum, dascalul nu prea acorda propriilor copii atentia cuvenita, nu poate participa la momentele de fericire ale fiilor sai pentru ca-i are in grija pe altii, nu se incumeta sa-si asigure alte surse de venit mult mai banoase (simultan sau consecutiv), ca nu are timp pentru asemenea preocupari, meseria de dascal ii ocupa toata vremea.



E adevărat valimatiuța , dar nu e corect și nici bine pentru copiii noștri , prin urmare eu încerc pe cât posibil să nu am absențe decât la festivitatea de deschidere , în rest ...semnez PREZENT ! Sunt mai întâi de tot ce există pe această lume , MAMĂ ! Și nimic nu poate schimba asta !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 1 vizitator