de ce nu are picatura colturi

de ce nu are picatura colturi

Mesajde ice_reaven » 22 Feb 2007, 23:00

deci ma intrebat profesorul meu de fizica "de ce nu are picatura colturi" si dak ii dau un referat sau o explicatie detaliata si perfect rationala si la obiect e de bine
ideea e ca:
-picatura e curata(fara alte substante in ea..picatura de APA)
-picatura are forma aproape sferica si in vid(nu are colturi nici in vid deci va rog fara raspunsuri legate de forta gravitationala sau de presioune atmosferica sau etc,.....crek e mai mult legata de matematika sau de chimie da ma rog..:)

multumesc anticipat
ice_reaven
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2007, 22:53

Mesajde marinela » 24 Feb 2007, 13:00

La suprafata picaturii de lichid actioneaza tangent forta de tensiune superficiala care aduce suprata picaturii la o valoare minima pentru un volum dat. In matematica forma geometrica cu suprafata minima este sfera, deci picatura de lichid va tinde totdeauna sa aiba forma sferica.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Cand nu are?

Mesajde constantin_obreja » 07 Iun 2007, 20:56

Intrebarea ta mi-a adus aminte de ce nu am facut POLITEHNICA si m-am limitat la MATEMATICA. Intrebarea, ca si raspunsul primit, imi confirma inca odata ca MATAMATICA ESTE REGINA STINTELOR pentru ca este exacta. Raspunsul primit este, probabil, valabil pentru "clasa"! Nici intrebarea nu e completa! Chiar daca risc sa gresesc, cred ca PIATURA are si un colt, un "punct de singularitate". Acest lucru se datoreaza tot tensiunilor superficiale; la deprinderea din "totul din care facea parte" picatura "isi ia ramas bun", ramanand cu "o mana intinsa spre cei dragi"!
Stimanta domnisoara ICE (adica o "picatura cu ... colturi"!), daca domnul profesor te-a lamurit, spune-ne si noua raspunsul pe care l-ai primit. Poate chiar domnul profesor sa-ti raspunda si, in acest caz l-as felicita! Ar contribui la "culturalizarea maselor nefizice(!!!)"
Era o afimatie care spunea ceva de genul: FIZICA ESTE STIINTA CARE NE EXPLICA CEEA CE VEDEM CU OCHIUL LIBER. Dar nu e chiar asa! Stiu ca nu te-am lamurit dar, poate, am reactivat subiectul! Iti va fi de folos? Nu stiu. Succes si vacanta placuta!
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Re: de ce nu are picatura colturi

Mesajde band206 » 25 Iul 2012, 17:36

Daca ai scrie si romaneste tare bine ar fi. Las-o mai molae cu ... k-urile alea si toate clelelate abrevieri. Nu esti pe un forum oarecare.
band206
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Dec 2011, 09:39


Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori