de ce chimia se duce de rapa in ROMANIA?????????!!

de ce chimia se duce de rapa in ROMANIA?????????!!

Mesajde aninadi » 13 Oct 2006, 14:51

CUM POT FACE ROST DE SUBIECTELE DE LA OLIMPIADA INTERNATIONAlA DE CHIMIE DE ANUL TRECUT?
MI-AR FI DE MARE AJUTOR.
DACA GASITI, VA ROG TRIMITETI-MI PRIN E-MAIL SAU PRIN FAX LA NR 0255240237 aninadi@yahoo.com
In atentia ALEX ROGOBETE

CREDETI CA ESTE CORECT CA SUNT TOT MAI PUTINE ORE DE CHIMIE PE SAPTAMANA :?: :cry: :cry: :cry: :cry:

CAND OARE VOR FI AFISATE PE EDU GRAFICELE DE DESFASURARE PENTRU OLIMPIADELE DE CHIMIE PE ANUL 2006-2007 :?: :!: :( :( :cry: :cry:

MULTUMESC ANTICIPAT! :!: :!: :!: :!: :P :P :P :P :P :P :?: :?:
aninadi
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Sep 2006, 09:57

Mesajde pepu » 23 Mai 2007, 00:37

nu nu este corect, dar ...... cineva acolo sus nu ne iubeste :shock:
pepu
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2007, 00:28

Mesajde arcris » 27 Aug 2007, 21:52

am auzit ca vor creste nr. de ore de chimie .Oare este adevarat?
arcris
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iul 2007, 13:59

Mesajde mihaimdl » 29 Aug 2007, 14:45

arcris scrie:am auzit ca vor creste nr. de ore de chimie .Oare este adevarat?


E zvon sau dorinta? In conditiile in care chimia este pe nedrept anatemizata pentru toate relele de catre personaje ale caror cunostinte chimice sunt reduse chiar crezi ca s-ar putea sa creasca orele?
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35

Mesajde real » 18 Noi 2007, 19:42

De ce? Pai cum de ce? Fiindca nu face nimeni nimic!! Daca profesorii nu ar mai inghiti asemenea aiureli ar fi mai bine. Nu e posibil ca la profil real in cls a 12a sa fie numai o ora pe saptamana, in timp ce orele de istorie sunt in numar de 2. De asemenea, elevii cu performante ar trebui sa ''promoveze'' cresterea numarului de ore si cel mai important: laborator obligatoriu. La chestia asta nu exista scuze. Eu am facut C.N.I. "Tudor Vianu" Bucuresti si nu am facut laborator. Adica am facut.. de 2 ori in 4 ani.. o ora in a 9a si o ora in a 12a. Laboratoare exista, dar nu exista vointa din partea profesorilor. Orele de laborator ar atrage elevii spre materia asta mult mai mult decat orice molecula 3D pe calculator pe care o poate vedea si acasa si in orele de info in care in loc sa programeze sta pe net etc. Chimia este totusi o stiinta practica. In final, pt. a se vedea mai bine ce fel de tara avem, uitati un link cu poze din casa lui Costin Nenitescu (in mod normal ar fi trebuit sa aiba placa memoriala si sa nu ajunga asa): http://www.flickr.com/photos/9060132@N04
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde real » 08 Dec 2007, 21:06

Ca tot se plang anumite persoane de lipsa de materiale (care includ evident si sticlarie/perii etc): cum facem o perie de laborator din chestii comune:

1. materiale:

burete metalic scotch-brite de la carrefour
bat de la mancare chinezeasca (sau pensula veche etc)
lac fixativ (spray, lucios, pt masini, tot la carrefour sau pe la magazinele de materiale de constructie)

Imagine

lacul nu apare in poza

2. peria finalizata:

Imagine

Se taie o bucata din burete, se ''desfasoara'', se da batul/pensula/etc. cu lac fixativ, imediat se infasoara buretele taiat pe bat, cat mai strans, se fixeaza usor cu lac (un singur strat, de la distanta). Se taie bucatile prea lungi de metal (daca exista)

3. demo:

Imagine

Facuta din lipsa de perie pt chimie analitica. S-au desfiintat toate magazinele de tehnico-medicale si nu se pot cumpara perii de laborator decat prin comanda, care implica automat o suma mai mare. Sper sa fie de folos.
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori