cuvinte pentru dictare - clasa I

cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde bogdand » 05 Ian 2009, 00:06

Fetita mea este clasa 1 si la inceput sunt greu de gasit mereu cuvinte noi pentru dictari, deoarece sunt putine litere cunoscute.
Am facut un mic programel care alege dintr-un set de aproximativ 75.000 de cuvinte pe acelea care respecta anumite reguli.
L-am publicat temporar aici, este o mica aplicatie online, nu se instaleaza nimic:
http://temp.directdesign.ro/abecedar/

Ce parere aveti, merita sa fac aplicatia mai complexa?

Iata pentru inceput cateva idei interesante care mi-au venit mie:
1. ar putea fi create conturi la cerere, astfel incat la vizite repetate sa se memoreze automat setul de litere cunoscute.

2. cei inregistrati ar putea sa bifeze anumite cuvinte ca "dificile". Daca un numar suficient de mare de utilizatori au bifat un cuvant ca "dificil" el ar putea sa nu mai apara la cautarile ulterioare. In acest fel s-ar curata de la sine, cu efort distribuit, baza de date mult prea mare pentru lexicul micutilor de clasa I.

3. am putea adauga un modul de tip cautare avansata unde sa poata fi bifata permisiunea pentru grupurile GHE, GHI, CE ... precum si alte optiuni ce se vor dovedi necesare pe parcurs.

Va multumesc pentru interes!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 05 Ian 2009, 00:21

Excelent!
Cred ca sunt atenti colegii nostri si urmaresc topicul dvs.
Va rog, aveti o sectiune SOFTWARE si puteti publica si acolo

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde bogdand » 05 Ian 2009, 00:26

Multumesc pentru raspuns, incurajare si promptitudine.
Nu ma asteptam, sunt complet nou pe acest forum.
Am scris aplicatia in dupa amiaza aceasta si dupa ceva cautari online am hotarat sa incep o discutie aici pentru a verifica daca mai e cineva interesat.

Ma sfatuiti sa incep un topic si in sectiunea SOFTWARE?
Oare forumul permite plasarea simultana a unui topic in 2 sectiuni simultan ca sa nu port o discutie similara in 2 locuri deodata?
Sau poate e mai bine asa, caci acolo ar fi alta categorie de cititori, deci o abordare nitel diferita a discutiei?

Numai bine!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 05 Ian 2009, 08:54

Ma bucur ca ati venit ca incepator cu o idee buna! Oamenii creativi sunt primiti cu darg pe didactic.ro
Va dezamagesc un pic dar sectiunea "software" nu mai exista ... din motive tehnice. Deocamdata ramane linkul dvs. aici si sper ca va fi incercat de colegi.

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde ina_mg » 05 Ian 2009, 09:20

Felicitari, domnule "bogdand"! De multa vreme nu a mai fost ceva atat de interesant si practic-aplicativ pe didactic. Invatatorii va vor multumi de cate ori vor pregati cate o dictare si nu numai!
ina_mg
 
Mesaje: 44
Membru din: 18 Feb 2006, 15:39

Mesajde bogdand » 05 Ian 2009, 12:53

Ma bucur ca trezeste interes aceasta aplicatie.
Precum am scris este doar un mic prim pas, momentan am facut-o pentru sotia mea care se ocupa de dictari, dar bineinteles ca o poate folosi oricine.

Mai astept 1-2 saptamani si daca discutia continua aici si exista interes din mai multe directii am de gand sa creez un domeniu www.dictari.ro sau ceva similar si sa pun aplicatia acolo, apoi sa ii adaug facilitatile despre care vorbeam si altele noi cerute de cei care o folosesc.

Nu costa si nici nu va costa nimic utilizarea aplicatiei. O fac din dorinta de a ajuta copiii, in primul rand ai mei, caci mai avem 2 fetite care inca nu sunt la scoala.

Locatia actuala este temporara. Voi anunta aici orice schimbare, dar voi face si o redirectare automata in momentul mutarii.

Numai bine!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde gica_ionescu » 05 Ian 2009, 14:37

Excelenta idee! Noi, invatatorii, ne lovim de aceeasi problema ! Multumim pentru ca ne impartasesti noua ta experienta!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Generator de propozitii pentru dictare

Mesajde bogdand » 05 Ian 2009, 14:56

O idee si mai buna decat simple cuvinte ar fi un generator de propozitii.
Pentru aceasta insa imi trebuie o lista de propozitii asa cum am avut lista de cuvinte de pe site-ul dexonline.ro.

Aplicatia ar putea alege automat dintre propozitii pe acelea care contin literele bifate.

Aceasta lista de propozitii ar putea fi creata dinamic in timp, prin adaugare de catre utilizatorii inregistrati si validare de catre ceilalti. Ca un fel de dictionar wiki unde toata lumea poate adauga si corecta informatia existenta.

Ar fi bine insa sa avem un set cat mai mare de propozitii inca de la inceput.
Exista undeva o astfel de lista?

As putea extrage automat 1 milion de propozitii de exemplu de pe un site de presa, dar sunt necesare propozitii cu inteles specific varstei copiilor.
Deci ne trebuie o sursa anume.
As putea cauta un abecedar in format electronic si sa extrag automat toate propozitiile, dar putem avea probleme de copyright.

Am gasit aici o mica lista:
http://www.didactic.ro/lectii-limba-si- ... e-p8901-t1
Dar as vrea cel putin 200 de propozitii.


Texte pentru dictare
Clasa I

Dictare cu propoziţii:

1. Ana are multe caramele.
2. Eu am un creion maro.
3. Cerul este senin.
4. La munte este aer curat.
5. Maria cere o cană cu ceai.
6. Mirela este la munte.
7. Miruna are o carte.
8. Acum este soare.
9. Nicu e morar.
10. Irina are lalele.


Texte pentru dictare:
1. IARNA
Este iarnă.Natura este moartă.Omătul este moale.
Aerul este rece. Soarele nu mai străluceşte.
Marcela are o sanie nouă.Ea este la munte cu sora ei Ileana.
Ele au o sanie mare.

2. ACASĂ
Este seară.Mama este acasă.Ea coase.Eu scriu temele.
Acum mâncăm. Tata a luat salata.Eu am luat un suc.Mama este mulţumită.


Dictare cu propoziţii:
1. Nanu este mare.
2. Onica are un ou mic.
3. Ionel este marinar.
4. Ramona este tristă.
5. Laura are liliac.
6. Ticu are un toc nou.
7. Mama a luat mere aurii.
8. Tata stă la masă.
9. Corina are lalele.
10. Sorin are o moară.


Vad aici ca pe langa propozitii ar mai fi utile si scurte texte tematice. Din care deasemeni se pot alege automat cele care contin doar un set de litere stiute de copii.

Deci iata ca lucrurile prind contur, se poate obtine cu efort individual mic o aplicatie foarte utila.
Am insa nevoie de putin ajutor de la persoane din domeniu, adica exact majoritatea utilizatorilor acestui forum.

Numai bine!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdand » 05 Ian 2009, 15:04

Am putea folosi la cautarea avansata si informatiile din dictionarul din care extragem cuvintele. Dar si aici am nevoie de un sfat competent.

Aici se poate vedea dictionarul:
http://dexonline.ro/scrabbleLoc.php?locVersion=4.1

Si aici detalii despre regulile folosite:
http://dexonline.ro/html/locLegend.html

Multumesc
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde violeta_teodorescu » 05 Ian 2009, 20:28

Foarte interesant!
violeta_teodorescu
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Noi 2007, 13:00

Mesajde felixmunteanu » 05 Ian 2009, 20:50

Imi place ideea. Felicitari daca ii sunteti "tata"!
Nu stiu cum functioneaza programul, dar ma gandesc daca nu s-ar putea reduce numarul total de cuvinte, excluzandu-le pe cele "inutile". Atunci ar putea fi mai functional, reducand si timpul pierdut cu selectia pe care o face invatatorul din lista primita. E o parere.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde bogdand » 05 Ian 2009, 21:07

Reducerea se poate face pe baza unor reguli. Imi trebuie aceste reguli.
Ma tem insa ca nu exista sau nu se pot formula usor.
Singurele resurse sunt cele din dictionar, explicate aici:
http://dexonline.ro/html/locLegend.html
Sunt nitel peste nivelul meu de cunostinte insa. De exemplu nu stiu ce inseamna "codul flexionării" si daca acest numar poate fi folosit pentru a filtra cuvintele "simple".

In lipsa regulilor am propus un mecanism simplu de marcare a cuvintelor grele in cadrul comunitatii. In timp aceste cuvinte vor dispare din liste. Dar vor putea fi gasite si ele in urma unei cautari avansate cu o optiune speciala.

Mai e o solutie simpla.
Sa folosim alt dictionar. De exemplu as putea extrage automat toate cuvintele dintr-un abecedar in format electronic si pe baza acestui dictionar creat ad-hoc sa lucram. Nu pe cel generat de Federatia Romana de Scrabble.
La fel de bine as putea extrage cuvintele din mai multe abecedare sau carti in format electronic.
Si nici nu cred ca ar fi o problema de copyright, caci nu folosim informatia in forma bruta, ci extrem de fragmentat.

Ce parere aveti?
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

felicitari

Mesajde vasile » 05 Ian 2009, 22:16

Felicitari pentru idee, pentru realizare si pentru generozitate. Cu siguranta multi colegi invatatori, elevi si parinti au reala nevoie de un astfel de program. Cred ca poate face parte din putinele idei novatoare din invatamantul romanesc.
Multumim mult!
Vasile Miclaus Sc nr. 7 Timisoara
vasile
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2003, 15:14

Mesajde lumiandrei_2005 » 06 Ian 2009, 23:14

Multumim bogdand!
Ne este util si noua si parintilor interesati de educatia copiilor lor
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde bogdand » 06 Ian 2009, 23:31

Bun, sa zicem ca avansam.
Cine se ofera sa ma ajute cu raspunsul la intrebarile de mai sus?

Am nevoie de cel putin un invatator cu experienta cu care sa ma sfatuiasc.
Imi puteti raspunde direct aici in forum sau facem schimb de numere de telefon prin mesaje private. Dar vreau sa stiu ca ma pot baza pe un ajutor.
Pana acum nu mi-a raspuns nimeni la intrebari, doar a fost apreciat ceea ce exista deja. Cum descriam mai sus se poate ca aplicatia sa fie mult mai facila in utilizare, de aceea imi trebuie acest ajutor.

Multumesc,
Bogdan
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori