cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde marianb » 12 Apr 2009, 13:45

FELICITARI PENTRU IDEE SI, IN SPECIAL, PENTRU REALIZAREA EI. AZI AM DESCOPERIT PAGINA SI CHIAR ESTE UTILA INVATATORILOR CE AU CLASA I. AM SA CAUT PROPOZITII PENTRU DICTARI (DIN CELE FOLOSITE IN ANII TRECUTI) SI O SA LE TRIMIT.
marianb
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Feb 2007, 00:01

Mesajde bogdand » 17 Apr 2009, 22:43

Am primit de la doamna Nicoleta literele V, Y si Z si le-am adaugat in dictionar. Mai sunt 32.310 cuvinte.


@marianb
Va multumesc, va rog sa atasati ca arhiva zip chiar aici materialele, astfel incat sa ramana arhivate pana ce ne vom hotara sa facem pasul inainte, trecand de la cuvinte la propozitii.


Va doresc si anul acesta sa sarbatoriti Pastele cu pace si dragoste alaturi de cei dragi!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdand » 21 Apr 2009, 20:52

Am primit si actualizat si litera X.
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde bogdand » 27 Sep 2009, 18:43

Cred ca in acest nou an aplicatia de generat cuvinte pentru clasa 1 va fi mai de folos decat anul scolar ce a trecut.
Caci acum exista deja, iar dictionarul este curat, filtrat de invatatorii entuziasti care ne-au ajutat in primavara.

Va rog sa testati aplicatia si sa imi spuneti daca exista functii care ar putea fi utile.
Exista o multime de idei pe care le-am expus in mesajele initiale din aceasta lista.

Va multumesc!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde lumiandrei_2005 » 28 Sep 2009, 22:09

Bogdan,esti un baiat de toata isprava !
Multumim pentru aceasta inlesnire ! Eu am cls I si voi folosi din plin cuvintele pentru dictare
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde ellis » 28 Sep 2009, 22:26

Multumiri si din partea mea! Eu am urmarit cu interes inca de la aparitie acest subiect.
Spuneti-ne, va rog, daca putem sa ajutam si noi in vreun fel. Bineinteles ca voi testa aplicatia, mai ales ca am clasa I.
ellis
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Oct 2006, 22:53

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde bogdand » 28 Sep 2009, 22:59

Ma bucur daca aplicatia e de folos, noi am depasit etapa aceasta cu fetita cea mare, urmeaza celelalte 2 mai mici :)
Momentan nu stiu daca mai e nevoie de ajutor, poate la filtrare, dar nu am gestionat eu dictionarul, ci doamna Nicoleta.
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde cristinalucia58 » 08 Noi 2009, 13:26

Pentru colegii care au clasa I....
Merita sa fie pe prima pagina a forumului.
cristinalucia58
 
Mesaje: 44
Membru din: 02 Apr 2006, 13:54

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde bogdand » 24 Feb 2010, 18:01

Ziua buna tuturor!
M-as bucura sa mai apara aici comentarii de la cei care au folosit generatorul de cuvinte pentru dictare sau care acum afla de el.
Cred ca este vremea cand la clasa 1 este utila aceasta aplicatie.
Succes!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde ela67 » 24 Feb 2010, 18:14

Buna ziua!
Eu am avut anul trecut clasa I si l-am folosit tot timpul. M-am bucurat enorm de el. Anul acesta nepoata mea este clasa I si am obisnuit-o si pe ea.
O idee geniala!O munca titanica!
Felicitari pentru tot ce ati facut, pentru bunatatea de a imparti cu noi o opera de...clasa I!
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde bogdand » 24 Feb 2010, 18:38

Ma bucur ca v-a fost de folos. Ce joc de cuvinte frumos ati facut in incheierea mesajului.

Munca titanica a fost facuta de cei care au intocmit lista de cuvinte, apoi de catre invatatorii care le-au filtrat pe toate pastrandu-le pe cele potrive pentru clasa 1. Eu doar m-am jucat in timpul liber. In toamna incepem din nou clasa 1 si ne va fi iarasi de folos. SI inca o data peste vreo 3 ani. Cand probabil o sa ne oprim pentru o vreme, caci numai 3 fetite avem pana acum :)

Traficul pe site e destul de mic, deci nu e cunoscut suficient.
Nu am promovat in nici un fel aceasta aplicatie, totul merge din gura in gura, iar centrul e aici, pe forumul didactic.ro.

Va rog pe cei care folositi aplicatia si credeti ca poate fi de folos si altor invatatori sa o faceti cunoscuta.
Trimiteti link-ul acesta http://temp.directdesign.ro/abecedar/ pe yahoo messenger prietenilor, spuneti-l parintilor la sedinta sau orice alta metoda conventionala sau neconventionala.

Daca aveti idei de imbunatatire a aplicatiei scrieti-le aici, eu voi primi pe email atentionari si daca va fi posibil va voi ajuta cu placere.

Succes copiilor!
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde ellis » 24 Feb 2010, 19:15

Buna seara tuturor!
Eu sunt pentru a nu stiu cata oara in clasa I si, alaturi de cei 25 de pitici ai mei ne-am bucurat din plin ( si inca ne mai bucuram) de ceea ce a rezultat din "joaca" dumneavoastra! :lol: Parintii de clasa folosesc, de asemenea, aplicatia!
De cate ori am pregatit lectiile pentru abecedar, mi-a fost de mare ajutor, economisind mult timp.
Astept sa dati startul pentru propozitii, scurte texte!
Ma voi alatura cu drag echipei de lucru!
Multa sanatate si succes si , inca o data, multumiri !
ellis
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Oct 2006, 22:53

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde felixmunteanu » 24 Feb 2010, 19:20

Am trecut adresa la favorite pentru cand voi avea clasa I. E o treaba extraordinară ceea ce aţi reuşit să faceţi! Felicitări!
Dacă mai e nevoie de ajutor, daţi un semnal!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde bogdand » 24 Feb 2010, 19:35

Haidem atunci sa dam startul la propozitii scurte!
E suficient sa facem un dictionar ca cel existent, cu cate o propozitie pe fiecare rand si de restul ma ocup eu rapid.

Sa incepem poate de la fisierul atasat. Nu e mult, dar mai mult decat nimic :)
L-am primit anul trecut de la cineva aici pe forum.

As separa propozitiile, chiar daca ele au sens in aceasta ordine, caci noi cautam propozitii cu un set restrans de litere si daca asteptam pana se aduna toate literele dintr-un paragraf incepe clasa a II-a.
Dar poate gresesc, de aceea astept sfatul dumneavoastra al tuturor.

Va rog sa scrieti sau sa copy&paste propozitiile chiar aici ca mesaje.
Eu le voi lua pe toate si le voi centraliza aici: http://temp.directdesign.ro/abecedar/propozitii.txt

Multumesc tuturor pentru bunavointa!
Fişiere ataşate
propozitii.txt
Propozitii pentru dictare clasa I
(470 Octeţi) Descărcat de 223 ori
Avatar utilizator
bogdand
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Ian 2009, 23:54
Localitate: Bucuresti

Re: cuvinte pentru dictare - clasa I

Mesajde ellis » 24 Feb 2010, 20:01

Am mai adaugat in fisierul existent alte propozitii. Voi reveni.
ellis
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Oct 2006, 22:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori