Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde ghelbereflorina » 01 Oct 2008, 20:32

Predau un optional de Limba engleza la clasa I. Una dintre elevele mele are proteza auditiva si necesita atentie speciala. Ca urmare trebuie sa realizez un curriculum adaptat si sa aleg anumite activitati care sa o ajute.
Ce ma sfatuiti? S-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare?
ghelbereflorina
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2006, 18:40

Mesajde re26ne » 15 Oct 2008, 18:37

Buna seara, am si eu aceeasi problema, dar la clasa a V-a. Fetita mea are doar de anul acesta aparat auditiv si drept urmare, are un vocabular foarte sarac, nu poate rosti multe sunete...
Nici eu nu stiu ce as putea face...
re26ne
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Ian 2008, 19:44

Mesajde toader » 16 Oct 2008, 11:22

Atasez o arhiva cu documente care includ informatii si sugestii pentu diverse tipuri de dizabilitati, inclusiv auditive - poate va ajuta.

Si cateva links:

1. Ghidul "Sprijin individualizat pentru învăţare" :

http://www.acces-la-educatie.edu.ro/the ... uide_4.pdf

(la adresa http://www.acces-la-educatie.edu.ro/ind ... icles/c147
sunt si alte ghiduri mai generale )

2. In engleza:
http://scips.worc.ac.uk/challenges/auditory.html

Alta idee ar fi : cautare pe google cu termenii "Inclusive Education Hearing Impairment "
toader
 
Mesaje: 28
Membru din: 08 Mai 2006, 16:37

Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde imirela » 19 Dec 2008, 23:18

Am la una din clase 2 copii cu CES, gemeni, atat IQ scazut , 45 si 50, cat si proteza auditiva(unul) si dificultati de exprimare(ambii). Ei sunt in evidenta la ISJ si in fiecare an fiecare profesor de la clasa(aproape) isi face curriculum adaptat ce este vizat de inspectorul de la invatamantul special, de director si sef de catedra. Acest tip de curriculum este dus spre avizare la insp daca exista documente medicale pentru copiii in cauza. Daca un copil este cu CES, dar nu are documente medicale, se face tot un curriculum adaptat ce va fi avizat doar de catre sef de catedra si de director.
imirela
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2005, 22:01

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde goras6 » 22 Sep 2017, 00:16

CINE POATE SA MA AJUTE CU PLANURI INDIVIDUALIZATE LAISTORIE PENTRU CLASELE V-IX?
VA MULTUMESC FRUMOS
goras6
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mai 2012, 15:56


Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde cosminrazvan » 24 Sep 2017, 21:30

Buna seara! As dori sa stiu ce pregatire trebuie sa ai pentru a fi profesor itinerant. Pedagogia invatamantului primar si preprimar e suficient?
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde sportiv » 25 Sep 2017, 20:20

cosminrazvan scrie:Buna seara! As dori sa stiu ce pregatire trebuie sa ai pentru a fi profesor itinerant. Pedagogia invatamantului primar si preprimar e suficient?

Art. 8. -
(1) Pentru ocuparea unui post de profesor itinerant și de sprijin trebuie îndeplinite cumulativ următoarele condiții:

a) absolvirea cu diplomă a studiilor universitare de licență, cu calificarea în psihopedagogie specială, psihologie sau pedagogie;

b) absolvirea unui master didactic cu durata de 2 ani, cu una din specializările din domeniul psihopedagogic;

c) efectuarea unui stagiu practic, cu durata de un an școlar, realizat într-o unitate de învățământ, în funcția didactică corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor mentor cu experiență în educația specială.

(2) Posturile de profesor itinerant și de sprijin pot fi ocupate și de absolvenții unei instituții de învățământ superior, studii de lungă durată, cu calificarea în psihopedagogie specială, psihologie sau pedagogie.

(3) Absolvenții altor specialități/facultăți, titulari pe catedrele de profesor itinerant și de sprijin, trebuie să își completeze studiile în termen de 6 ani de la aplicarea prezentei metodologii, prin master de 2 ani în psihopedagogie sau studii universitare de licență nivel 1 Bologna în domeniul psihopedagogiei.

Art. 9. -
(1) Posturile didactice de profesori itineranți și de sprijin sunt normate în cadrul unităților de învățământ special, fiind ocupate prin concurs în conformitate cu prevederile art. 89 din Legea nr. 1/2011.

(2) În situația în care într-un județ nu există o unitate de învățământ special, profesorul itinerant și de sprijin este încadrat de către unitatea de învățământ de masă care are cei mai mulți copii/elevi cu CES integrați.
(Metodologia privind organizarea serviciilor de sprijin educațional pentru copiii, elevii și tinerii cu cerințe educaționale speciale integrați în învățământul de masă din 07.10.2011)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde natyella » 25 Sep 2017, 22:36

Buna seara!
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un model de planificare pentru elevi cu CES, clasa a VIII-a, pentru limba engleza?
Am cautat si nu gasesc nimic aici pe didactic....
Va multumesc anticipat!
natyella
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Apr 2014, 22:23


Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde stanciugeta » 29 Sep 2017, 10:56

Buna ziua,are cineva programa pentru religie baptista? stanciugeta@yahoo.com
stanciugeta
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Oct 2009, 00:32

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde sportiv » 29 Sep 2017, 19:21

Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde cosminrazvan » 30 Sep 2017, 23:03

Poti fi profesor itinerant daca ai liceu pedagogic si facultatea Pedagogia inv. primar si prescolar? va multumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde sportiv » 01 Oct 2017, 13:12

Citiți art 8 de mai sus! :idea:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde ramalex » 01 Oct 2017, 18:42

buna ziua...ma poate ajutaq cineva cu o planificare anuala la limba romana pt elevii cu ces clasa a ix a deficiente severe?
ramalex
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Sep 2017, 20:00

Următorul

Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator