Cunostinte de engleza la copiii din clasele I - IV !

Cunostinte de engleza la copiii din clasele I - IV !

Mesajde angela_ghrsm » 17 Oct 2007, 19:30

Mi-a fost foarte dragă limba franceză în şcoală. Am învăţat-o timp de 12 ani, din clasa a V-a până în clasa a XII-a şi patru ani de facultate. Dar nu mi-a mai fost aşa de dragă atunci când a trebuit s-o înveţe fiul meu. Ne-am chinuit foarte mult să descifrăm tainele regulilor de pronunţie. În sfârşit în clasa a XII-a avea totuşi cea mai bună pronunţie din clasă.
Ultima oară modificat de angela_ghrsm pe 28 Feb 2008, 21:08, modificat 1 dată în total.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde elle24 » 17 Oct 2007, 21:19

Of, cu situatia asta ma confrunt si eu! Dar inchipuiti-va, va rog, o clasa de a IX-a, in care elevii nu stiu nici macar sa se prezinte in limba franceza!!! Si-atunci eu imi pun aceeasi intrebare: ce se face la limba franceza in scoala generala?! Am inteles ca engleza a castigat mult teren, dar elevii pot fi stimulati sa invete limba franceza. Va rog, dragi colegi, profesori de limba franceza , aratati-le elevilor dvs. ca limba franceza poate fi frumoasa, ca ora de franceza poate fi frumoasa! Stimulati-i prin cantece, spectacole, concursuri, tot ce credeti ca s-ar putea sa le atraga atentia! Mai ales ca traim niste vremuri in care limbile straine sunt foarte importante!
elle24
 
Mesaje: 108
Membru din: 19 Ian 2007, 10:17

Mesajde gea » 17 Oct 2007, 23:48

As sugera, dragi colegi/colege sa nu dati curs acestui topic...

:cry:
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde adi_dru » 17 Oct 2007, 23:52

Hmmmmm, ce aud eu aici? probleme mari! la clasele mici, copiii au nevoie de joc didactic ca sa prinda ceva! daca ii toci la cap ca ala se scrie asa si ala asa n-ai facut nimic! mult joc pe diferite teme care sunt necesare in acea lectie! suportul audio si video pe mine ma ajuta @groaznic@ de mult! nu am avut probleme pana acum si chiar am copii foarte buni care stiu sa citreasca si sa scrie! nu am avut plangEri din partea parintilor si mereu i-am evaluat corect! inca o data FARA JOC DIDACTIC LA CEI MICI ESTI CA SI UN OM MORT, CARE A VORBIT LA PERETI O ORA INTREAGA!
adi_dru
 
Mesaje: 49
Membru din: 18 Sep 2007, 00:36

Mesajde elle24 » 18 Oct 2007, 13:59

Asa e, ai mare dreptate! Asta am facut si eu cu cei mici si chiar au prins drag de limba franceza. E mai grav la liceu pt ca nu mai tin cantecelele :( E si mai grav ca deocamdata nu pot urma programa de liceu , fiindca trebuie sa-i "aduc pe linia de plutire". Eu nu condamn pe nimeni, doar ca mi se pare chiar ciudat sa nu stie nimic dupa 6 ani de studiu al limbii franceza. Asta e... va trebui sa ma descurc. :?
elle24
 
Mesaje: 108
Membru din: 19 Ian 2007, 10:17

Mesajde elle24 » 18 Oct 2007, 14:00

Scuzati greselile: al limbii franceze. :wink:
elle24
 
Mesaje: 108
Membru din: 19 Ian 2007, 10:17

Mesajde adi_dru » 18 Oct 2007, 20:32

La liceu se poate face ceva optional, un brainstorming ceva! chiar aduse materiale informative importante , etc....deasemenea sa poti face un parteneriat cu o scoala din Franta si sa corespondeze cu cei de acolo, gradul lor de interes va creste cu siguranta, implicatii in programe cu limba franceza: piese de teatru, merg si unele jocuri la ei, poti cauta la biblioteca lb franceza prin joc pentru diferite nivele!trebuie atrasi, multe exercitii in care sa se dea cu parerea, chiar ceva de genul : cum ai vrea sa fie ora de lb franceza , un test fara nume si acolo poti afla ce vor ei sa faca sa invete! poti arata diferite filmulete pe topic-uri diferite, poti sa adaptezi o programa sau un manual de la limba engleza la limba franceza , va fi ok!ideal ar fi in colaborare cu o scoala din Franta sa se alcatuiasca un manual "pour notre jours" si cred ca ar merge super, parerea mea este ca nu se mai baga in seama aceasta limba asa de mult, de undeva "de sus" plus conceptia profesorilor ca limba franceza nu mai are acelasi loc ca in trecut! pacat! este necesara! asa va vedea elevul cum multe cuvinte de origine franceza au intrat in masa vocabularului nostru!si ca la limba engleza a imprumutat o sumedenie de cuvinte de origine franceza!incearca tehnici moderne, ia legatura cu un prof de engleza care te poate ajuta cu materiale si sa le poti insusi si schimba pt ora de franceza! mult succes!
adi_dru
 
Mesaje: 49
Membru din: 18 Sep 2007, 00:36

Engleza la clasele mici

Mesajde adrianabonte » 20 Oct 2007, 00:03

...vad ca nu doar copiii mei au probleme la limba straina! Sunt profesor de limba engleza si am si clasa a III-a. Mi se pare foarte greu sa predau engleza la clasele mici pentru ca de multe ori intalnesc copii care nu stiu sa scrie corect nici in limba romana sau nu stiu literele!!! Si mai grav e ca nu copiaza corect de pe tabla...si desi am clase mici nu pot sa-i verific pe toti de fiecare data. Eu le-am dat in unele cazuri si pronuntia, dar degeaba. Daca nu mai repeta acasa, rezultate nu prea apar, iar cum parintii nu au timp sa se ocupe de copii...situatia nu e prea roz. Astept si eu sugestii...
adrianabonte
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Sep 2007, 12:13

Re: Engleza la clasele mici

Mesajde oana1964 » 20 Oct 2007, 21:58

adrianabonte scrie:.. Astept si eu sugestii...


cred ca este cam greu. citind acest topic, mi-am amintit ca eram in clasa a II-a cand am inceput franceza, la scoala (acasa o incepusem din clasa I, cu o batranica simpatica, si care, nu s-a jucat nici o secunda cu mine ci imi scria dansa pe vocabular cuvintele si eu le citeam - parintii mei ma invatasera sa citesc literele mari), deci la scoala, intr-a doua, aveam 4 ore de franceza pe saptamana, cate doua odata, si nu doar doua in total. iar ora era foarte serioasa, pe atunci nimic nu se preda prin joc, iar clasa era impartita in doua grupe pentru a se lucra mai usor si mai mult cu fiecare elev in parte. a fiecare grupa avea alta profesoara si lucram in sali de clasa diferite.

nu stiu cat de eficiente sunt metodele de azi, desi sunt adepta lor - dar nu predau la copii mici - insa poate ca faptul ca era atata seriozitate la ora ne-a imprimat de mici aceasta trasatura, ca o limba straina este un lucru serios, si ca atare am invatat-o cat am putut noi de bine.
cat despre regulile de pronuntie, din primele ore ne-au fost predate si a trebuit sa le invatam pe de rost.

iar la engleza, intr-a cincea, a trebuit sa invatam pe de rost si scrierea fonetica.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde adi_dru » 28 Oct 2007, 19:06

La clasele mici intotdeauna am inceput cu alfabetul!Am de pe site-ul didactic niste mini carti care se numesc ceva de genul: my.... (letter)...book! Pe acelea le-am folosit in primele 2 saptamani
Astfel fac o recapitulare la toate literele alfabetului din limba engleza! Am fise de pe niste site-uri de exemplu cu culorile : arata o imagine cu culoarea respectiva si sub imagine, cu litere punctate pe care ei trebuie sa le uneasca, literele care formeaza cuvantul! sunt superbe fishele! cautati intotdeuna ceva care sa ii atraga, daca este un cuvant greu fisa!asta este regula! si timp de 2 minute au de scris acel cuvant pe care il si pronunta in timp ce il scriu! la un moment dat se satura de pronuntia profesorului, oricat de buna ar fi ea, nu uitati sa folositi si mijloacele audio-video cat de mult posibil! la manualele de la clasa au cam toate si un dvd! nu ezitati sa il achizitionati si folositi-l este de mare ajutor, nu stiti cate minuni pot face dvd-urile cu lectiile din manual!Stiu ca este costisitor sau scoala nu are in dotare asa ceva, dar puteti trage un semnal de alarma si vorbiti cu parintii de la toate clasele se pot strange 2 milioane pentru un aparat dvd si pentru dvd-urile respective!daca aveti intentii frumoase si bune parintii va vor sari in ajutor!incercati sa ii convingeti ca este folositoare aceasta "treaba"! Nu stiu, daca as putea v-as explica pe lectii si unitati ce ati putea face! eu unul nu am avut probleme cu copilasii, i-am atras cum am putut de mult prin diferite jocuri si prin materialele pe care le-am procurat! va doresc ,mult succes! mai tarziu de la clasele a 5-a puteti folosi alfabetul fonetic si munca cu dictionarul, asta fac eu de la clasele a 5-a!nu stiu ce sa va mai spun! mult succes!
P.s. Nu vreau sa ma laud sau sa credeti ca nu are cine ma lauda si o fac singur, fiecare avem problemele noastre la scoala, insa aveti grija sa nu cadeti in monotonie pentru ca nici voua nici copiilor nu le va mai place si atunci este in zadar toata munca! ganditi-va ca in fiecare zi aveti inspectie si trebuie totul pregatit cum se cuvine! Munca va da roade mai tarziu si veti avea si olmpici si multe rezultate la limbile straine!
adi_dru
 
Mesaje: 49
Membru din: 18 Sep 2007, 00:36

pronuntie

Mesajde monica_caruntu » 14 Noi 2007, 19:31

Cred ca la clasele mici nu trebuie insistat pe transcrierea fonetica pe care ei oricum nu o inteleg la varsta aceasta. Pronuntia cuvintelor se exerseaza in clasa, cu profesorul, sau cu ajutorul CD/ casete.
Cel mai important este sa- si imbogateasca vocabularul pentru a deschide calea gramaticii!! Jocul didactic, bata-l vina, este baza tuturor activitatilor!!
monica_caruntu
 
Mesaje: 16
Membru din: 29 Iun 2006, 04:10
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori