Cumpararea unui PC

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Cumpararea unui PC

Mesajde tincuta » 05 Ian 2005, 00:55

(Sper sa fi facut ce trebuie si sa nu-mi apara mesajul cine stie unde!)
Am hotarat sa-mi iau un computer nou (la al meu, pentium II, se pare ca nu se mai poate lucra pentru imbunatatiri) Va intreb ce sa-mi iau, adica ce procesor, ce memorie etc, ca sa nu ma lase peste un an in pana. :?
tincuta
tincuta
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2004, 21:57
Localitate: Moisei

Mesajde iace » 06 Ian 2005, 11:20

Dupa cum observi, nu s-a prea inghesuit lumea sa raspunda la mesajul tau. E o problema foarte delicata, in care majoritatea nu se baga... sa sfatuiesti pe cineva mai mult sau mai putin apropiat ce fel de PC sa isi cumpere... ce procesor, ce configuratie, etc... Daca ceva nu merge cum trebuie tu esti de vina, pentru ca tu ai recomandat respectiva configuratie... Eu iti spun numai sa nu il cumperi de la Metro... Orice angajat dintr-un magazin de profil iti va face recomandĂŁri functie de ceea ce vrei sa faci cu computerul tau...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 06 Ian 2005, 16:16

Eu am indraznit sa o sfatuiesc pe Tincuta cu ajutorul baiatului meu, dar poate sa consulte urmatoarea adresa: www.itshop.ro
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Cumpararea unui PC

Mesajde emil » 06 Ian 2005, 17:19

tincuta scrie:(Sper sa fi facut ce trebuie si sa nu-mi apara mesajul cine stie unde!)
Am hotarat sa-mi iau un computer nou (la al meu, pentium II, se pare ca nu se mai poate lucra pentru imbunatatiri) Va intreb ce sa-mi iau, adica ce procesor, ce memorie etc, ca sa nu ma lase peste un an in pana. :?
tincuta

Intrebari obraznice:
Ce suma sunteti dispusa sa cheltuiti?
Ce vreti sa faceti cu calculatorul?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde tincuta » 06 Ian 2005, 17:52

Multumesc lui Mariro ca s-a straduit sa-mi raspunda promt si detailat! (am primit si mp-ul)
Ma gandeam ca nu sunt la curent cu procesoarele si alte componente, cam care ar fi optime pentru folosit acasa. Suma este in jurul a 30 mil, sa zicem. Cu acesta m-am cam pripit si nu a fost bine, nu mi-e suficient de rapid si nici memorie nu prea mai am (la computer!), ca sa nu mai zic de placa video.
Oricum, mai am multe de invatat si despre componente si despre utilizare.
Si nu se stie niciodata de unde sare iepurele, nu? _ adica poate imi vor folosi si computerul si cunostintele despre el mai mult decat acum, mai mult decat ma gandesc in acest moment.
tincuta
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2004, 21:57
Localitate: Moisei

Mesajde vivi » 06 Ian 2005, 18:55

tincuta scrie:Cu acesta m-am cam pripit si nu a fost bine, nu mi-e suficient de rapid si nici memorie nu prea mai am (la computer!), ca sa nu mai zic de placa video.

Daca l-ati luat acum un an, e posibil ca un simplu upgrade la memorie (mai mult RAM) sa faca minuni pentru el.
Depinde, asa cum zice si Emil, pentru ce il folositi, cum il ingrijiti (poate sunt probleme software - virusi, lipsa de spatiu - care il fac sa mearga greu).
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde emil » 06 Ian 2005, 21:56

tincuta scrie:Ma gandeam ca nu sunt la curent cu procesoarele si alte componente, cam care ar fi optime pentru folosit acasa. Suma este in jurul a 30 mil, sa zicem. Cu acesta m-am cam pripit si nu a fost bine, nu mi-e suficient de rapid si nici memorie nu prea mai am (la computer!), ca sa nu mai zic de placa video.
Oricum, mai am multe de invatat si despre componente si despre utilizare.
Si nu se stie niciodata de unde sare iepurele, nu? _ adica poate imi vor folosi si computerul si cunostintele despre el mai mult decat acum, mai mult decat ma gandesc in acest moment.

Suma de 30 mil este suficienta pentru cumpararea unui calculator f. bun!
Cu cca. 17-21 mil lei va pureti cumpara un Celeron (sau chiar P IV) 2G, 256 RAM, Video 128 K, Harddisk 80G. Monitorul (17")va mai costa cca. 6 mil lei. Puteti sa faceti o investigatie pe la diverse firme care au pagini de internet. Va recomand sa fiti atenta deci: la procesor(cel mai bun este Intel), la viteza acestuia, la memorie(acum e bine sa fie minim 256 M), la placa video(sa nu fie integrata, ci separata), la capacitatea Harddisk. E bine sa va luati si un inscriptor de CD (CDRW).
Sper ca am adus ceva lamuriri...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde tincuta » 06 Ian 2005, 23:56

Va multumesc tuturor pentru lamuririle date.
Computerul pe care il am l-am luat second ca nu stiam mai nimic despre ele (nu ca acum as sti tare multe!) si am zis ca pentru inceput ar fi bun (m-am si zgarcit la bani, e drept, dar m-am lamurit inca o data ca nu merita sa iei ieftn ca mai mult ca sigur e si prost) . Dar acum am posibilitatea de unul mai bun si am vrut sa va cer parerea. Sa vad ce gasesc pe la noi din toate astea. Voiam sa ma duc cu ceva concret la firma ca sa nu ma ia ca din oala. Multumesc din nou.
tincuta
tincuta
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2004, 21:57
Localitate: Moisei

Mesajde vivi » 07 Ian 2005, 00:06

Oare nu cititi ce postam noi?
Nu ati raspuns la intrebarile:
- pentru ce (aplicatii) folositi calculatorul?
- ce sistem aveti acum?
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde tincuta » 07 Ian 2005, 03:10

Incerc sa va raspund acum, dar nu va asteptati la ceva foarte precis!
La System Properties am gasit urmatoarele despre computerul meu:
Computer GeruineIntel Pentium (r) II Processor 64.0MB RAM
System Microsoft Windows 98 Second edition.
Daca nu e suficient, incerc sa mai caut.
Il folosesc mai mult la editare documente si navigare internet, dar si la muzica, filme, jocuri. Poate completez lista in viitor.
Suma propusa nu e neaparat sa fie folosita toata!
tincuta
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2004, 21:57
Localitate: Moisei

Mesajde emil » 07 Ian 2005, 10:13

tincuta scrie:Incerc sa va raspund acum, dar nu va asteptati la ceva foarte precis!
La System Properties am gasit urmatoarele despre computerul meu:
Computer GeruineIntel Pentium (r) II Processor 64.0MB RAM
System Microsoft Windows 98 Second edition.
Daca nu e suficient, incerc sa mai caut.
Il folosesc mai mult la editare documente si navigare internet, dar si la muzica, filme, jocuri. Poate completez lista in viitor.
Suma propusa nu e neaparat sa fie folosita toata!

In aceste conditii va recomand un Celeron cu configuratia data in mesajul anterior.
Pretul lui ar trebui sa fie cam 23-25 mil !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde florinescu » 07 Ian 2005, 17:47

Sub nici o forma Celeron!!!Sunt slabe!Chiar mai slabe decat duron-ul in aplicatii multimedia.
Imi cer scuze ca il contrazic pe domnul Emil, dar deasupra vitezei(frecventei) unui procesor sta cantitatea de cache L1, respectivL2, si arhitectura procesorului.
Iar la procesoare, Intel a pierdut destul de mult teren in fata AMD, odata cu lansarea procesorului pe 64 de biti...si a seriei Sempron.

Poate cu celeron D, dar tot nu va recomand.
In suma pe care spuneti ca sunteti dispusa sa o cheltuiti puteti achizitiona un sistem cu o configuratie de genul:
Procesor Intel Pentium 4, 2400mhz;533;1M l2
Placa baza Gigabyte cu chipset intel 865
Memorie 256 ddr(poate chiar 512)
Placa video Fx 5200/128mb/128bit
Hard disk 80gb/8m buffer.7200rpm
floppy
cd writter(sau poate chiar o unitate combo)
Monitor 17",tastatura, mouse optic
In total nu depaseste 29 mil.


In cazul in care doriti sa mai si economisiti ceva bani puteti opta pentru:
Procesor AMD sempron 2600
Placa de baza Asus chipset KT 600
memorie 512 mb ddr 400
placa video FX 5200/128/128
Hard disk 80gb/8m buffer/5200-serial ata(viteza de transfer superioara)
floppy
combo dvd-cd-rw
Monitor 17" plat, tastatura,mouse optic...in total in jur de 24-25 milioane.


Daca imi permiteti un sfat.NU cumparati de la un lant mare de magazine.De obicei sunt probleme destul de mari cu asigurarea garantiei (in sensul ca dureaza foarte mult)...in plus sunt sisteme gata configurate..nu facute dupa dorinta dumneavoastra....fara sistem de operare instalat(sau cu linux).
Nu mai vorbesc de personalul nu tocmai calificat si care obisnuieste sa trateze clientii cu o superioritate greu de trecut cu vederea..
Incercati sa apelati la o firma mai mica, dar care poate sa va configureze un sistem exact dupa componentele cerute de dvs, care va poate asigura garantia pe loc sau in cateva zile.
Succes!
Avatar utilizator
florinescu
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Noi 2004, 17:07

Mesajde christa » 07 Ian 2005, 23:52

florinescu scrie:Sub nici o forma Celeron!!!Sunt slabe!Chiar mai slabe decat duron-ul in aplicatii multimedia.

Da-mi voie sa te contrazic. :lol: Si eu m-am ferit de Celeron ca :twisted: de tamaie ... penultimul meu calculator l-am cumparat in 1999, si era un PIII cu 450MHz. Cunostintele mele despre hardware (si deci si despre "calitatile" pe care ar trebui sa le aiba un calculator) au ramas la nivelul acelui an. Anul trecut am vrut sa imi cumpar un calculator nou, am un magazin unde stiu ca sunt sfatuita bine, si l-am intrebat pe vanzator ce imi recomanda (dupa ce i-am spus ce vreau sa fac cu calculatorul). Cand a inceput cu Celeron, prima reactie a fost "Doamne fereste! L-am evitat pana acum, doar nu o sa il iau acum de buna voie." M-a intrebat de ce, si am spus ca nu mai stiu nici eu ce hiba avea, dar stiu ca nu imi trebuie. A spus ca cele din prima generatie intr-adevar au avut probleme, insa cele actuale sunt aproape la fel de performante ca si celelalte procesoare. In afara de aceasta, cand i-am spus ca fostul meu calculator era un PIII 450, a spus sa stau linistita, ca pe langa acela un Celeron imi va face impresia unui avion supersonic. Iar tincuta a avut inainte (adica are si acum) un PII

Asa ca ... am cumparat un Celeron cu 2,4GHz, memorie in schimb 512MB, hard disk de 80GB, si cred ca ma va "tine" cel putin tot atat cat calculatorul vechi. Ce "lux" mi-am permis tocmai azi a fost un hard disk extern de 200GB, pentru ca am o gramada de casete video pe care as vrea sa le digitalizez, si acelea au nevoie de mult hard disk, daca nu le pun imediat si pe DVD.

Iar in ce priveste Linux, nu e :twisted: asa negru pe cum pare: nu am incercat inca (am si Linux pe calculator, instalat de propria-mi manuta :wink:), insa am auzit ca WinE, emulatorul de Windows, a devenit f. performant intre timp.

E doar parerea mea, nu trebuie sa si-o asume nimeni ...
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde tincuta » 07 Ian 2005, 23:53

Ce greu e cand nu te pricepi! :oops: Ma simt tare prost ca nu am fost interesata pana acum de aceste lucruri despre componentele computerului. Si ca ma descurc atat de greu.
Am notat toate recomandarile si o sa tin cont de sfaturile dumneavoastra.
Multumesc si lui Emil si lui Florinescu.
O sa va spun ce am reusit sa-mi cumpar. De luni incep cautarile!
Si o sa incep si lectiile despre computere, ca asa nu mai merge!!!
tincuta
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2004, 21:57
Localitate: Moisei

Mesajde tincuta » 08 Ian 2005, 00:17

Christa, am citit mesajul tau abia dupa ce l-am postat pe al meu. Desigur ca am cerut doar parerea voastra si sunt binevenite toate sugestiile. Pe mine ma depaseste o discutie serioasa in privinta computerelor. Daca ma pricepeam, nu mai intrebam, nu?
Pe de alta parte, sunt intrebata ce vreau sa fac cu el. Cunostintele mele despre utilizarea computerelor au ramas la : scriu ceva si scot la imprimanta, intru pe internet , in ultima vreme mai ales pe didactic, mai vorbesc pe messenger cu neamurile din strainatate, am o camera web si ma mai oglindesc in ea, am incercat cu un telefon mobil sa-mi transfer poze in computer (si nu am reusit), ma mai joc un pic si ascult muzica pentru relaxare... si cam atat. Unii traiesc de pe urma computerului sau cu ajutorul lui, dar eu... Simt eu ca daca pun un pic osul, cum se mai zice pe la noi, o sa pot face mai multe, desi in acest moment nu stiu exact ce. Nu sunt foarte incuiata, dar pana acum nu am dat importanta. Lucrurile se mai schimba..., se schimba si modul in care privesti lucrurile....
tincuta
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2004, 21:57
Localitate: Moisei

Următorul

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator