Cum vor fi incadrati?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Cum vor fi incadrati?

Mesajde mirellamcm » 29 Aug 2008, 19:04

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Am terminat liceul pedagogic in 2005 si anul acesta facultatea de "Stiinte ale Educatiei".Incepand cu 1 iulie am fost incadrata ca institutor I, acum m-au sunat de la inspectorat si mi-au spus ca incadrarea nu este bine facuta si ca va trebui sa dau niste bani inapoi :oops: . Sunt titulara de 3 ani si am definitivatul. Ma poate ajuta cineva sa-mi calculez salariul? Va multumesc anticipat.
Mult succes tuturor cadrelor didactice in noul an scolar!!!! :) :)
mirellamcm
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Oct 2006, 21:05

Mesajde livioara » 30 Aug 2008, 12:01

Pai sa dea banii inapoi cina a gresit cu incadrarea. Mai mult ca sigur dv trebuie sa ii dati insa este nedrept. I-ati primit, i-ati cheltuit, v-ati bucurat de ei si acum vi se spune ca si cand i-ati furat, dati banii inapoi. Rusine!
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde anisoara_nita_karate » 30 Aug 2008, 19:52

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=83865 puteti intreba direct aici; se ocupa dl.prof.KĂłtai Csaba si raspunde imediat tuturor :)
anisoara_nita_karate
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Oct 2006, 23:29

Re: Cum vor fi incadrati?

Mesajde cristyna » 31 Aug 2008, 20:02

mirellamcm scrie:Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Am terminat liceul pedagogic in 2005 si anul acesta facultatea de "Stiinte ale Educatiei".Incepand cu 1 iulie am fost incadrata ca institutor I, acum m-au sunat de la inspectorat si mi-au spus ca incadrarea nu este bine facuta si ca va trebui sa dau niste bani inapoi :oops: . Sunt titulara de 3 ani si am definitivatul. Ma poate ajuta cineva sa-mi calculez salariul? Va multumesc anticipat.
Mult succes tuturor cadrelor didactice in noul an scolar!!!! :) :)


Cum adica e gresita incadrarea? Cum trebuia sa fiti incadrata?
Trebuia sa intrebati si sa cereti actul legislativ.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Cum vor fi încadraţi?

Mesajde sulger » 31 Aug 2008, 20:19

Nu e vina ta, dar ai fost într-adevăr încadrată greşit. Şi sunt două greşeli:
1) Nu poţi fi încadrată ca institutor I, ci ca profesor pentru înv. primar, funcţie existentă în Legea învăţământului actuală, la Art. 151. Erai institutor I dacă terminai orice altă facultate cu o altă specializare.
2) Încadrarea cea nouă funcţionează de la 1 septembrie (de mâine) deoarece pentru perioada de vară s-a calculat concediu de odihnă după un mod avantajos faţă de anii trecuţi: media pe zi a ultimelor 3 luni x numărul de zile din fiecare lună.
Corect este să ţi se reţină banii în plus la primul salariu şi să te încadreze ca şi profesor (mult mai bine decât institutor I).
Succes în noul an şcolar!
sulger
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Iul 2007, 12:55

Mesajde mirellamcm » 03 Sep 2008, 20:23

Multumesc pentru raspunsuri. Inca astept raspunsul de la inspectoratul scolar. Un an scolar plin de realizari!
mirellamcm
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Oct 2006, 21:05

Mesajde mirelar » 28 Oct 2008, 15:12

sunt curioasa ce raspuns ai primit de la inspectorat, deoarece si eu sunt in aceeasi situatie si n-am rezolvat nimic in Maramures: sunt doar institutor I
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron