CUM VEDEŢI SITUAŢIA ??????

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

CUM VEDEŢI SITUAŢIA ??????

Mesajde alena » 22 Mai 2005, 19:24

E logicĂŁ o egalitate între: [b]a)absolvent de liceu pedagogic+colegiu de institutori ; b)absolvent de liceu de orice profil + colegiu de institutori c) absolvent de liceu de orice profil +ÂşcoalĂŁ postlicealĂŁ cu profil pedagogic [/b]TOŢI ACEÂŞTIA SUNT PLÃTIŢI CA INSTITUTORI II (doi) ; iar {absolvent de liceu pedagogic + o facultate cu orice profil ESTE PLÃTIT CA INSTITUTOR I (unu)
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde mela » 11 Iun 2005, 07:43

SI EU AM AVUT O DILEMA IDENTICA, DAR M-AM LAMURIT. CINE A TERMINAT SCOALA POSTLICEALA DE INVATATORI/EDUCATORI NU SUNT INSTITUTORI, DOAR CEI CARE SUNT ABSOLVENTI DE COLEGIU SUNT INSTITUTORI. SI EU MA TERMINAT LICEUL PEDAGOGIC, IAR ACUM SUNT ANUL I LA COLEGIUL PEDAGOGIC INVATAMANT PRIMAR. NU SE STIE CE VA FI DUPA INTRAREA IN UE, ASA CA MI-AM LUAT MASURI DE PRECAUTIE.
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

Mesajde iuba » 01 Iul 2005, 12:00

Si eu sunt in aceeasi situatie si nu mi se pare normal ca unul cu liceu pedagogic+ o facultate oarecare sa fie institut. I, iar unul cu liceu pedagogic + colegiu de instit. (asadar in domenul invatamantului) sa fie instiut.II. Si mai anormal mi se pare sa fim egali cu cei care au un liceu oarecare+ colegiu de institut.. Se compara practica din liceu cu ce faci in facultate ?!!! Am avut colege care nici in ultimul an de colegiu nu stiau cum se face un proiect de lectie!! :evil:
iuba
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Mar 2005, 20:39

Mesajde marikaj » 02 Iul 2005, 09:55

iuba scrie:Si mai anormal mi se pare sa fim egali cu cei care au un liceu oarecare+ colegiu de institut.. Se compara practica din liceu cu ce faci in facultate ?!!! Am avut colege care nici in ultimul an de colegiu nu stiau cum se face un proiect de lectie!! :evil:

subscriu total
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde alena » 11 Iul 2005, 22:41

ÂŞi ca sĂŁ înĂželegeĂži de ce mĂŁ deranjeazĂŁ f. tare situaĂžia, mergeĂži la secĂžiune SINDICALE - DIMINUAREA SALARIILOR Âşi observaĂži diferenĂža de salariu dintre un profesor Âşi un învãÞãtor / institutor. ÂŞi fie-mi iertat sunt destui profesori cu I.P. de 3 ani. De ce Âşi aceastĂŁ discriminare???????
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde raibor » 12 Iul 2005, 13:39

Din cea ce am citit pana acum legat de aceasta tema, imi intareste convingerea: ca la noi, la nimenea. Pot sa inteleg, ca o persoana cu postliceala sa fie platit ca unul cu IP3, sau unul cu colegiu ca cel cu universitate. Se poate pune problema si asa, dar mai intai trebuiesc clarificate cateva lucruri. In primul rand faptul ca exista diferite nivele de invatamant: 1-prescolar, 2-primar, 3-gimnazial, 4-tehnic,profesional, 5-liceal, urmat de postliceal,colegiu,universitate etc. Fiecare nivel de invatamant, necesita cadre cu anumite nivele de pregatire. Cel cu pregatire pentru nivel 1, nu poate fi platit ca cel cu pregatire pentru nivel 3 si nici nu poate activa la acest nivel. Insa, cel cu pregatire pentru nivel 5 poate activa la nivel 3, dar este platit cu mult mai bine ca cel cu pregatire pentru nivel 3. Acest ultim lucru este incorect. La noi exista o incorectitudine si o inechitate strigatoare la cer, la alcatuirea grilei de salarizare.Nu exista nici o logica, nici un criteriu clar si corect stabilit la salarizarea personalului din invatamant.
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15

Mesajde doina_barsan » 15 Iul 2005, 20:03

Ce-ati zice daca
-am fi platiti dupa performante? (nu ma refer numai la olimpiade, ci si la promovabilitate de exemplu...s.a)
-am negocia salariile?
-am obtine postul pe baza unui CV ?
-s-ar tine cont de cererile parintilor/elevilor ca prefera un anumit cadru didatic la clasa?

Sper ca n-am deschis "cutia Pandorei"...
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde mariro » 16 Iul 2005, 09:44

doina_barsan scrie:Ce-ati zice daca
-am fi platiti dupa performante? (nu ma refer numai la olimpiade, ci si la promovabilitate de exemplu...s.a)
-am negocia salariile?
-am obtine postul pe baza unui CV ?
-s-ar tine cont de cererile parintilor/elevilor ca prefera un anumit cadru didatic la clasa?

Sper ca n-am deschis "cutia Pandorei"...


Dupa mine ar fi ok, dar mita ar fi tot la loc de "cinste"... :oops: :(
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde albinutza » 22 Iul 2005, 08:02

Ar fi o chestie sa se tina cont de ceea ce faci la clasa,de implicarea ta in viata scolii...Dar asta nu se va intampla la noi!Recunoasterea pe care o ai din partea parintilor,a copiilor sau a altor persoane e un "motor" ce te face sa mergi mai departe cu incredere dar ce te faci cand vine un absolvent de postliceala care are un interes pt. meserie =O,dar are studii sup. si un plus la salar?Mai conteaza atunci recunostere,grade,vechime?Intr-o scoala mica,in care parintii nu prea au alternative,copii merg la cine se nimereste sa ia clasa.Ca face treaba buna sau rea tot atata e platit!Si e dureros cand vezi ca nu stie scrie corect,ca problemele la cls. aIV-a sunt prea grele...ca merge si asa!Au scos pe banda institutori,prost pregatiti(nu ma refer la cei cu ped. in spate) si au coborat o serie de oameni dedicati meseriei de invatator.Viitor de aur tara noastra are! :(
albinutza
 
Mesaje: 75
Membru din: 21 Mar 2005, 19:44
Localitate: oradea

Mesajde mariro » 22 Iul 2005, 11:05

albinutza,
din pacate ai perfecta dreptate. In fiecare scoala se mai gasesc si cazuri despre care vorbesti. Ar fi o idee sa se tina cont si de parerile elevilor, parintilor, de ale colegilor...

off topic: s-ar putea vara asta sa ne vedem la Oradea, prin Rogerius daca vrei... la strand! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde albinutza » 02 Aug 2005, 15:57

pt.MARIRO...
cu cea mai mare placere as veni dar nu am voie la soare...am in "lucru" un mic puiut de om :P .E drept ca va veni prin decembrie dar...asta e! :D
albinutza
 
Mesaje: 75
Membru din: 21 Mar 2005, 19:44
Localitate: oradea

Mesajde mariro » 14 Aug 2005, 13:15

albinutza,
am venit azi, ieri am facut ultima baie termala la Oradea. Sa stii ca la strandul din Iosia Nord am vazut burtici cu "puiuti" destul de mari! Nu cred ca e bine sa fie expuse la soare!
Bine faci ca ai grija! Nastere usoara! Sa fie sanatos/sanatoasa!
Ii trimit niste jucarii cu care sa se delecteze mai tarziu! Sper sa-i placa! :lol:
Imagine
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori