cum se poate schimba un profesor?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: cum se poate schimba un profesor?

Mesajde sj2602 » 30 Dec 2009, 22:54

Eu am lucrat pana acum in 3 unitati si nicaieri, dar NICAIERI !!! nu am vazut sa se dea salariu de merit pe merit, ci numai pe interese. Nici o directoare nu ne-a zis vreodata sa venim la sedinta cu documente, cu fise de activitati, cu poze, cu material care sa dovedeasca cine a fost mai harnic, mai merituos. In privinta asta sunt foarte dezamagita. Dar ce poti face cand esti subaltern? Sa-l iei pe director de guler si sa-l intrebi de ce da salariile de merit pilelor sale?... Dar aici cred ca ar trebui sa deschidem un alt topic, cu titlul "Cum se poate schimba un director"........
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: cum se poate schimba un profesor?

Mesajde dy68 » 08 Feb 2010, 19:45

Desi vizitez sit-ul didactic.ro destul de des, nu am mai urmarit subiectul pe care l-am poastat in urma cu doi ani, cand baiatul meu era in clasa a 5 a. Am dat peste el intamplator si am ramas surprinsa constatand cate raspunsuri am primit. Ma simt datoare cu o continuare. Intre timp baiatul este in clasa a 7 a si nu s-a schimbat nimic. Este tot la nivel de nota 5 la limba franceza desi in rest este copil de 9 si 10, accidental 8 (olimpic la matematica). Eu nu am mai facut nimic in aceasta directie iar rezultatul a fost ca baiatul meu uraste franceza. Astept sa termine clasa a 8 si sa plece din scoala, ultima scapare.
Singurul regret este ca din cauza mediei de 5 la franceza,media generala este sub 9,5 si s-ar putea sa-i dauneze la alegerea liceului, dar...vad ca regulile se schimba in timpul jocului asa ca...vedem noi cum ne-om descurca.
dy68
 
Mesaje: 10
Membru din: 02 Oct 2007, 23:30

Re: cum se poate schimba un profesor?

Mesajde ianchis » 08 Feb 2010, 21:51

Stimata doamna, eu as avea o sugestie. Din pacate, sugestia mea nu se poate realiza oricum, insa indraznesc sa va impartasesc ideea mea. Daca va permite situatia financiara, timpul sanatatea etc (eu nu va cunosc, de aceea scriu toate astea), ati putea merge cu baiatul sau l-ati putea trimite intr-o excursie in Franta. Repet: aceasta e doar o sugestie. Eu stiu germana de cand eram bebelus si inca nu am reusit sa ajung in Germania. De aceea spun, nu e atat de usor. Insa daca aveti posibilitate, incercati. O sa-i placa si o sa descopere frumusetea limbii. Nici eu nu am avut profesoare bune de franceza, nu mi-a placut si acum regret ca nu am reusit sa invat limba. Daca as avea posibilitate, desi nu ma dau in vant dupa franceza, eu as merge in Franta. Conteaza foarte mult pentru limba si pt impresie. Va salut!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: cum se poate schimba un profesor?

Mesajde lilidani » 11 Feb 2010, 16:07

Să îl mutaţi pe copil la altă şcoală aţi încercat?
Dacă nu s-a schimbat nimic până acum, înţeleg că ceilalţi părinţi sunt mulţumiţi !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re:

Mesajde tocilarul90 » 19 Feb 2010, 02:46

"profesorii face?!?!?"
:shock:
emilia_07 scrie:Daca profesorii face acest lucru pentru a avea cat mai multi copii la meditatie, inseamna ca au ajuns rau de tot.


iar daca profesori analfabeti ca matale au ajuns in invatamant si mai au si tupeu sa se lamenteze pe forumuri ca nu au aia sau aialalta, atunci inseamna ca Romania a ajuns rau de tot...si are ceea ce merita! ce rusinos...
:oops:
tocilarul90
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Feb 2010, 02:38

Re: cum se poate schimba un profesor?

Mesajde adrian2006 » 10 Mai 2016, 10:39

Buna ziua .as vrea sa primesc un răspuns la întrebarea mea pentru a STI ce pot face .... Învățătorul ,doamna are voie legală a medita copilul in particular ? Copilul face parte fin clasa doamnei ? Eu am încercat sa fac meditație cu doamna copilului meu si nu a refuzat ,doar ca dupa ședințe verificam Exercițiile făcute si am constatat ca erau patru exercitii semnate vazut dar in final nu erau corecte ,copilul greșise .dupa o perioada de timp am refuzat sa mai fac meditație cu e ,schimbându-ma la motive personale .Acum doamna in arde la note ,este cu ochii pe el si il atinge cum prinde ,copilul este suparat ,trist si si dezamăgit ca el nu are ocazia sa fie scos la tabla sau solicitat cand ridica mâna .ce pot sa fac ? Mereu are ceva sa imi reproseze despre fiul meu .precizez ca este un copil de clasa a 3 care are o imaginație foarte bogata si cate odată le mai înflorește iar 70% daca copilul minte eu ca părinte 30% trebuie sa cred.vin acasa cert copilul ,ii ard una si a doua zi doamna procedează la fel ,ora o face cu 5 copii si restul stau si ridic mâna sa fie ascultați iar doamna nu i vede ii pune tot pe aceeia care sunt preferați ,si nu recunoaste lucrul acesta ,sunt câțiva copii care sunt de aceeași parere sunt satuli sa ridice mâna sa fie ascultați iar doamna nu ii vede .eu numai stiu încotro sa o iau pentru faptul ca eu trebuie sa imi ascult copilul .nu sa il bat sa il cert pentru dreptatea doamnei .dunt undeva la
Mijloc si am nevoie de un sfat de o lămurire .merru in fata dânsei mi am înjosit copilul si iam dat dreptate ei ca un cadru didactic dar nu pot continua sa imi înjosește copilul cand copilul meu are dreptate . Copilul face meditație la
Matematica cu un alt cadru didactic care nu are legătura cu scoala si nu este un copil cu probleme dar nu este lăsat sa se deschidă sa isi expire dorința si plăcere fata dr materia respectiva .se duce la
Scoala doar sa scrie ceea ce scrie doamna sau preda si înapoi acasa .sunt dezamagita si imi pare rau ca am
Procedat sa ma agat de profesionalismul si de metoda de predare in particular ca fiind aceeași si in clasa .acesta mi-a fost si motivul .ajutor .multumesc
adrian2006
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Dec 2012, 22:04

Re: cum se poate schimba un profesor?

Mesajde adrian2006 » 10 Mai 2016, 10:43

Scuze pentru Greșelile de ortografie de supărare numai stiam cum sa tastez sa imi pot exprima
Parerea in cateva cuvinte .multumesc
adrian2006
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Dec 2012, 22:04

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori