Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde DanaZa » 17 Mar 2014, 18:50

Copilul meu este un copil care la el in clasa are la toate materiile FB Bravo! (clasa a II-a).

Nu reuseste sa se imprieteneasca cu colegii de clasa deoarece citez ”nu inteleg de ce copiii sunt atat de obraznici si vorbesc urat, se scuipa, se jignesc, se bat”. Sta doar in banca.

Incepand din acest semestru, desi notele de la scoala nu au scazut, la concursuri a inceput sa ia sub 95 de puncte, ceea ce nu se intampla pana acum.
Ceva s-a schimbat, in rau desigur. Am vorbit cu Doamna si nu este de acord ca copilul are o problema....si totusi.

A mai trecut cineva prin aceasta situatie? Cum ati gestionat-o si cum s-a remediat?
Astept sfaturi competente.

Si in plus....stiti un centru de pregatire pentru clasele I-IV in Bucuresti cu nivel ridicat de pregatire (in special pregatire concursuri scolare).

Multumesc.
DanaZa
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Mar 2013, 11:39

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde sportiv » 17 Mar 2014, 20:23

Lăsați copilul să ,,aleagă” ce vrea să facă! De ce ar face doar ceea ce ,,spun (hotărăsc) maturii” pentru el?
P.S Despre ce concursuri vorbim????? :oops: (Poate nu se duce cu plăcere, se duce obligat- v-ați pus această problemă?)
De ce căutați ceva (centru de pregătire) ?Învățătorul/învățătoarea nu ,,trece ” pe la clasă? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde DanaZa » 18 Mar 2014, 18:00

Multumesc pentru raspuns.
Este vorba de concursurile scolare (evaluare, Euclid, Arhimede, etc.). Nu insist sa participe la concurs de dragul punctajului, ci pentru ca este o forma de exersare la un alt nivel, consider ca este un exercitiu bun pentru concentrare in termen limita, sa invete sa respecte o cerinta, sa se incadreze in timp, etc. la varsta aceasta nu se pune problema de a fi in competitie cu cineva (clasa a II-a).

Lucrand impreuna cu copilul testele date in anii trecuti, am constatat ca sunt lacune in cunoasterea anumitor termeni si de cele mai multe ori chestiuni care nu sunt in programa scolara sau se predau mai tarziu (de ex. in clasa I sem. II la un concurs se cerea identificarea vocalelor si a consoanelor si nu facusera la scoala).
Pe acest considerent cred ca pentru concursurile mai sus mentionate trebuie pregatire speciala.
Eu lucrez destul de mult cu el acasa, insa nu stiu daca acopar toate tipurile de cerinte posibile la concursuri.
Colectivul nu poate fi omogen din punct de vedere al performantei si deci Doamna nu poate decat sa stabileasca un nivel mediu, neavand timp sa lucreze cu copiii care pot mai mult.

Multumesc.
DanaZa
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Mar 2013, 11:39

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde sportiv » 19 Mar 2014, 21:14

Colectivul nu poate fi omogen din punct de vedere al performantei si deci Doamna nu poate decat sa stabileasca un nivel mediu, neavand timp sa lucreze cu copiii care pot mai mult.


Doamna (de capul ei) nu stabilește nimic!Programa școlară stabilește conținuturile și celelalte!
Doamna poate (trebuie) să lucrreze diferențiat, să aibă timp pentru toți copiii-inclusiv pentru cei ce pot mai mult! :D
Doamna tocmai pentru asta s-a pregătit!
Toate cele bune!
P.S. Cei ce ,,aprobă” concursurile școlare N-AU NICIO TREABĂ CU ȘCOALA! (Sper că înțelegeți ce spun!) :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde DanaZa » 20 Mar 2014, 10:22

Multumesc pentru raspuns.
DanaZa
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Mar 2013, 11:39

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde lygyab » 20 Mar 2014, 14:34

Nu puteti spune ca ,, i-a scazut performanta "la un copil de clasa a II-a care are 95 de puncte la un concurs. Ganditi-va ca concursurile cer mai mult decat programa si de cele mai multe ori nu sunt relevante in ce priveste cunostintele copilului. Un copil la varsta aceasta poate avea trac sau pur si simplu nu a fost atent la cerinta . Asta nu inseamna ca nu a stiut sau ca nu stie.
Mai mult cu trecerea timpului pentru ei sunt tot mai multe cunostinte de asimilat ceea ce ii face un pic mai nesiguri.
Hai sa fim seriosi ca nici noi ca adulti nu le stim chiar pe toate, nu-i asa? :)))
lygyab
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Mai 2012, 00:41

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde churmuzache » 27 Mar 2014, 19:21

Va raspund ca parinte si educator. Lasati copilul sa se dezvolte normal, nu fortati nimic. Viata vă va da raspunsul la toate. Cred ca este in joc mai mult orgoliul de parinte care considera ca are copil "supradotat"... Participarea la concursuri este spre bucuria educatorului, ale carei rezultate vor fi valorificate la punctajul anual, a parintelui, dupa cum am precizat si la urma a copilului care munceste cat poate. Un copil obosit de atatea participari ar putea sa clacheze si nu cred ca un parinte ar vrea sa-si stie copilul afectat fie si numai emotional. Copilul meu, ajuns liceean, mi-a dat o lectie: "V-am aratat ca sunt destept, acum lasati-ma in pace!". L-am lasat, desi orgoliul meu a avut de suferit...Nu am gresit deloc!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde sportiv » 27 Mar 2014, 21:07

Nu cred că un LICEAN s-a gândit la a da părinților o lecție! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde rofi3 » 28 Mar 2014, 11:20

Concursurile Euclid si Arhimede au subiecte mai grele , in comparatie cu Evaluare in educatie , Iar punctajul 95 obtinut de copilul dvs. este unul foarte bun.
Asa cum au spus si ceilalti participanti la discutie , subiectele datele pentru departajare sunt in afara programei scolare, iar cu fiecare etapa este si mai greu.
Felicitari pentru acest rezultat si multa bafta in continuare!
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde churmuzache » 30 Mar 2014, 21:33

Nu cred că un LICEAN s-a gândit la a da părinților o lecție! :oops:
Scuze pentru "licean", nu cred ca sunteti un vanator de...greseli. :(
Lectia nu a fost data cu intentie, dar am primit-o!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Cum sa imi ajut copilul - i-a scazut performanta scolara

Mesajde churmuzache » 30 Mar 2014, 21:34

raspuns anterior pentru domnul sportiv
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori