cum pot comunica cu educatoarea

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

cum pot comunica cu educatoarea ?

Mesajde mihiab » 06 Dec 2009, 16:52

:)pentru ca e prima mea postare spun Buna ziua! si La multi ani ! de Sf.Nicolae. Scriu in calitate de parinte usor debusolat deoarece eu personal simt ca ,,smulg,, informati privitoare la copilul meu de 2 -3 ori pe saptamina cand reusesc sa schimb doua vorbe cu educatoarea . A nu se intelege ca ea nu vrea ,dar in intervalul 12-12.30 cand copiii pleaca nu-i loc de discutii particulare. Eu ma multumesc si cu o ora/luna pt. toti parintii interesati .Cu alte cuvinte.....care imi sunt ,,drepturile,, :oops: ?
Va multumesc!
mihiab
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Noi 2009, 18:47

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde sportiv » 06 Dec 2009, 21:40

Puteti avea legatura cu educatoarea ori de cate ori dumneavoastra cereti acest lucru (prea des ,deja devine agasant :D ).Cea mai utila intalnire mi se pare sedinta cu parintii care are,de obicei,o anumita tema,si care poate fi cel putin o data pe luna!Parintii pot , si au dreptul de a cere informatii ,vis-a-vis de activitatea copiilor lor, ori de cate ori au cate o anumita problema (serioasa,desigur).Aceasta conlucrare,de obicei, este benefica pentru ambele parti!
Orice exces,cum spuneam,nu este in avantajul nimanui.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde rofi3 » 06 Dec 2009, 21:55

Puteti sa discutati aceasta problema si in Parintii intreaba , educatorii raspund... Si eu sunt intr-o situatie aproximativ asemanatoare. In gradinita nu putem intra la pranz din cauza gripei porcine astfel ca nu prea avem cu cine sa discutam .In general seara se mai poate discuta cu educatoarea, sau uneori la telefon..sau la sedinte..
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

cum pot comunica cu educatoarea

Mesajde mihiab » 13 Dec 2009, 00:56

Multumesc pt. raspunsuri .Sper si totodata cred ca am simtul masurii :) ............nu intreb zilnic , nu repet aceleasi intrebari la infinit ci vreau sa stiu cum evolueaza , cum se compotra , daca trebuie sa facem ceva si noi acasa pt a ajuta etc. .
mihiab
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Noi 2009, 18:47

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde mariflorea » 02 Ian 2010, 17:00

acei parinti care spun ca nu vorbesc educatoarele cu ei e poate pentru ca ei nu vorbesc cu ele.em si eu cativa parinti care nu intreaba nimic.si nu cred ca daca a intrebat ceva nu le-a fost satisfacuta curiozitatea.sa fim seriosi
mariflorea
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Sep 2009, 19:02

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde iulia_04 » 05 Ian 2010, 15:36

Raspuns pentru dna mihiab
Draga doamna, daca ar fi vreo problema in evolutia sau comportamentul copilului ati fi fost abordata de catre educatoare. Eu sunt educatoare si discut mai mult cu parintii copiilor "problema". Atat timp cat copilul merge bine, nu-mi face probleme, este ascultator, participa activ la activitati nu am nici un motiv sa-l abordez pe parinte. Daca sunt intrebata ii spun parintelui ca totul e ok, il laud pe copil si atat, pe cand cu parintii altor copii discut mai mult, cautam raspunsuri la "de ce"-urile noastre, cautam metode prin care sa rezolvam "problema" ( mutism voluntar, violenta, hiperactivitate etc), ii intreb despre comportamentul copilului in familie etc. Discutiile sunt menite pentru a rezolva problemele aparute.
Concluzia mea este ca sunteti mama unui copil care nu face probleme.
O zi buna.
iulia_04
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2007, 20:37

Re: dirigentia la educatoare

Mesajde andreea_muntean » 05 Ian 2010, 18:02

mariflorea scrie:acei parinti care spun ca nu vorbesc educatoarele cu ei e poate pentru ca ei nu vorbesc cu ele.em si eu cativa parinti care nu intreaba nimic.si nu cred ca daca a intrebat ceva nu le-a fost satisfacuta curiozitatea.sa fim seriosi


Acei parinti e "de vina " sa inteleg ...
Acei parinti daca a intrebat ceva ...sunt sigura ca le-ati satisfacut curiozitatea la fel de (a)gramat!

Referitor la intrebarea mamicii mihiab , puteti aborda educatoarea dimineata cand sositi cu prichindelul la gradinita , sau asteptati la sfarsitul zilei pana se elibereaza grupa ..."de prichindei " . La fel ca si la scoala, nici doamna educatoare nu doreste sa fie deranjata in timpul activitatilor . Imaginati-va cum ar reactiona copilasul de 4 anisori caruia ai reusit sa-i captezi atentia intr-o activitate de orice fel ( poveste , joc didactic , lectura dupa imagini etc...), in momentul in care intrerupi aceasta activitate ...pana reusesti sa-l "aduci inapoi" se termina cele 20 minute alocate.
Parintii trebuie sa inteleaga aceste lucruri , daca stim cum sa le explicam ...in fond pentru binele copilului lor procedam astfel.

Numai bine !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: cum pot comunica cu educatoarea ?

Mesajde sj2602 » 05 Ian 2010, 21:21

Si eu sunt educatoare si, de asemenea cred, asa cum spunea o colega anterior, ca nu sunt probleme cu fiul dumneavoastra. Chiar daca nu este copilul ei, si educatoarea ii vrea binele pentru ca asa este normal si omenesc. In al doilea rand este si in interesul dumneaei. Este normal si foarte bine ca doriti sa va ajutati copilul, insa am remarcat cateva lucruri care nu mi se par in regula si vi le spun pentru a va ajuta in relatia Dvs cu educatoarea.
1 - Spuneati ca doriti sa "smulgeti" cateva informatii cu privire la copil, de 2-3 ori pe saptamana. Este prea mult. De 2-3 ori pe saptamana inseamna din doua in doua zile. Este totusi mijlocul anului scolar. Perioada de acomodare de 2-3 saptamani a trecut. In acea perioada e de inteles ca parintele sa doreasca sa vorbeasca mai des cu educatoarea, dar acuma este deja chiar prea mult. Ganditi-va ca are cel putin 20 copii la grupa si chiar daca nu ar fi atatia, daca fiecare perinte ar cere informatii din doua in doua zile despre copil, educatoarea nu si-ar mai tine activitatile. Meseria noastra nu este de a sta in usa salii de grupa si de a asculta toate problemele fiecarui parinte. Noi ne ocupam efectiv de copii si stim cand este cazul sa discutam cu parintii copiilor (si chiar o facem atunci cand este cazul). Iar daca nu este cazul, nu o facem. Nu vreau sa par dura, insa am avut si eu experiente cu parinti doritori de a "smulge" informatii. Pe langa ca se intindeau la vorba, o faceau si foarte des, tot asa, de cel putin doua ori pe saptamana. Credeti-ma, este stresant. Cand vezi ca intra un astfel de parinte pe usa, ai tendinta sa-ti gasesti orice ocupatie, "doar-doar s-o simti omul si m-o scuti pe ziua de astazi". Pe de alta parte nu intleg ce informatii proaspete asteptati din 2 in 2 zile. Este de inteles pentru un copil implicat intr-un program de recuperare. Atunci e importanta fiecare zi. Insa din cate inteleg, copilul nu are probleme, nu pot sa cred ca, daca ar fi avut, nu vi s-ar fi spus. Meseria noastra e "cu bataie lunga". Educatoarea nu are ce informatii sa va tot dea, atat de des. Aveti un pic de rabdare si veti vedea ca lucrurile se vor aseza. Daca o agasati o sa se inchida in ea si o sa va evite chiar si atunci cand vor aparea probleme. Atunci o sa se gandeasca: "Daca acuma ma abordeaza din 2 in 2 zile, atunci o sa ma abordeze din 2 in 2 ore".......
2 - Copiii se iau pana la ora 12. Dupa acest interval, educatoarea nici nu mai este obligata sa stea de vorba cu parintii pentru ca pana la ora 13 are de intocmit planificari, fise psiho-pedagogice individuale, insemne in caietul de observatii, procese verbale, proiecte didactice (nu pt fiecare zi, dar in unele gradinite se pretinde a fi intocmit un anumit numar de proiecte didactice pe semestru, cam 50 ........ eu va spun cum este la mine.). Cand sa faca toate acestea daca dvs spuneti ca pana la 12.30 pleaca copiii si parintii o tin de vorba? Practic, ii luati din timp, iar ea va fi nevoita sa faca toata "hartogaria" acasa, pe timpul ei. Asta nu are cum s-o bucure si s-o determine sa doreasca sa stea de povesti cu parinti putin insistenti, asa cum imi lasati dvs impresia ca sunteti. Plus ca nu suntei numai dvs la grupa, sunt convinsa ca mai exista si alti parinti dornici de "informatii la cald". Repet. Este bine, dar pana la un punct. Si eu am tendinta sa incerc sa tin putin la distanta astfel de parinti, sa-i mai temperez........
3 - Nu priviti lucrurile ca si cum ar fi un mic razboi "care pe care". In momentul in care puneti problema "care imi sunt drepturile", arata ca sunteti pe cale sa intrati intr-un mic conflict cu ea, s-o puneti la zid si sa-i fluturati drepturile prin fata. Aveti si dvs drepturi, dar are si ea. Pentru ca lucrurile sa nu degenereze, incercati sa cadeti de comun acord (dvs, parintii si educatoarea), sa organizati o sedinta lunara (daca chiar considrati ca este necesar) si sa discutati problemele ce va apasa.
Sper sa nu va suparati pentru felul direct in care v-am raspuns. Tot ceea ce v-am scris este din experienta. Va doresc numai bine. Ileana
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: cum pot comunica cu educatoarea

Mesajde mihiab » 11 Ian 2010, 17:02

:) multumesc pt raspunsuri!
sj2602 nu duc razboi cu nimeni :lol: imi pare tare rau ca asta s-a inteles citind mesajul meu :( ..........nefericita impresie v-am facut .Am intrebat care imi sunt drepturile special pt. a nu ma transforma in parintele care va nemultumeste si streseaza pe dv. .
Am adresat intrebarea in cadrul discutiei de la topicul ,, dirigentia pentru educatoare ,, de unde a fost mutat ulterior de catre administratorul forumului , prin urmare , daca se poate ,va rog priviti mesajul meu din acest punct de vedere . Intre 12.00-12.30 e plin de copii ,parinti,bunici pe holuri si in sala prin urmare vorbesc cu educatoarea impreuna cu alti parinti-copii-bunici toti odata de multe ori :lol: .In cadrul topicului mai sus amintit se discuta de o ora de dirigentie /saptamana sau luna (nu am inteles exact) pt consilierea parintilor .
Din fericire ne intelegem si asa :wink:
mihiab
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Noi 2009, 18:47

Re: cum pot comunica cu educatoarea

Mesajde ianchis » 12 Ian 2010, 21:58

Puteti incerca sa stabiliti impreuna cu educatoarea si cu ceilalti parinti cand si cum ati putea organiza o sedinta/intalnire (cum doriti sa-i spuneti), la o data, de comun acord. Puteti solicita o sedinta odata la o luna-doua. Intervalul 12-12.30 este intr-adevar foarte aglomerat.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator