Cum montez un cd pe un server Linux?

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Cum montez un cd pe un server Linux?

Mesajde maseuru » 27 Feb 2006, 15:54

Am o retea de calculatoare la scoala unde lucrez, cum pun un cd pe serverul care are ca SO LINUX si sa pot lucra pe statii cu continutul cdului?Spre ex dak vreau sa instalez ceva? La statii nu este unitate CD, deci cdul va fi introdus in unitatea cd de la server.OK! Asta sthiu! Dar mai departe, cand intru pe una din statii (oricare dintre ele) nu am acces la unitatea de cd...C trebuie sa fac? Trebuie sa o comanda in Linux ca sa fie vizibil pe celelalte statii?
maseuru
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Sep 2005, 11:03
Localitate: Botosani

Re: Cum montez un cd pe un server Linux?

Mesajde emil » 27 Feb 2006, 17:03

maseuru scrie:Am o retea de calculatoare la scoala unde lucrez, cum pun un cd pe serverul care are ca SO LINUX si sa pot lucra pe statii cu continutul cdului?Spre ex dak vreau sa instalez ceva? La statii nu este unitate CD, deci cdul va fi introdus in unitatea cd de la server.OK! Asta sthiu! Dar mai departe, cand intru pe una din statii (oricare dintre ele) nu am acces la unitatea de cd...C trebuie sa fac? Trebuie sa o comanda in Linux ca sa fie vizibil pe celelalte statii?

Asta este una din marile "binefaceri" ale programului sei, in special al ael-ului care ne obliga la a fi cat mai inchisi si lipsiti de resurse. In orice caz, ca sa apelati CD-romul de pe LINUX, folositi un I-explorer pe statie in care dati comanda " \\suse " (pe fereastra de sus unde de obicei scrieti o adresa de pagina web.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

multumesc!

Mesajde maseuru » 27 Feb 2006, 17:40

voi incerca maine si dak merge e ok dak nu...mai postez un mesaj! Deci binefacere :D, de fapt este ceva pe statii unde zice public on server dar intru acolo si nimik nu e publik, si apoi mai e kitt unde sunt diverse kitturi.Oricum multumesc pt informatie!
Cel care vrea să-şi facă datoria trebuie să facă mai mult decât datoria.
maseuru
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Sep 2005, 11:03
Localitate: Botosani

MULTUMESC!!!

Mesajde maseuru » 28 Feb 2006, 10:35

a mers cu comanda data de dvs.O zi buna in continuare!
Cel care vrea să-şi facă datoria trebuie să facă mai mult decât datoria.
maseuru
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Sep 2005, 11:03
Localitate: Botosani


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori