Cum este corect mai nou ?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Cum este corect mai nou ?

Mesajde adrianacmr2006 » 15 Feb 2006, 19:30

Nicio, niciun

sau


nici o, nici un ?

http://tsstime.aspdotnet.sk/Default.aspx?g=posts&t=141
adrianacmr2006
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2006, 19:24

Re: Cum este corect mai nou ?

Mesajde mariro » 15 Feb 2006, 21:37

adrianacmr2006 scrie:Nicio, niciun

sau


nici o, nici un ?

http://tsstime.aspdotnet.sk/Default.aspx?g=posts&t=141


Ultimele precizari din DOOM erau ca forme corecte cele de sus: niciun, nicio. Coincidenta: chiar azi urmarind o secventa din "Tanar si nelinistit" am observat ca s-a trecut deja la aplicarea acestor reguli noi. Deci... sa luam aminte! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Cum este corect mai nou ?

Mesajde marikaj » 18 Feb 2006, 11:01

res scrie: am observat mai demult aceste forme pentru nicio si intrun, am auzit chiar ca se pregateste eliminarea cu totul a cratimei(!?)


din păcate decât primul cuvânt era scris după noile reguli, dacă aţi găsit scrisintrun ori a fost eroare de tastare, ori altă formă de greşeală într-o, într-un rămân şi în noul DOOM în această formă, prepoziţie+articol
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde emil » 18 Feb 2006, 13:40

res scrie:Orice, ..... este posibil!

Va rog sa interveniti numai daca aveti ceva de spus la subiectul abordat.

va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Cum este corect mai nou

Mesajde anahodoroaba » 20 Feb 2006, 00:15

Se revine la scrierea intr-un cuvânt tuturor formelor pronumelui niciunul şi ale adjectivului pronominal niciun(niciuna,nici o etc.)-la fel ca vreunul,vreun-prin aplicarea consecventă a pricipiului conform caruia compusele trebuie distinse şi grafic Îmbinarile asemanatoare adverb+articol(Nu e nici un om rau, nici un nechibzuit), adverb+numeral(Nu am nici un frate, nici o sora), nici unul adverb+ pronume nehotărât) (Nici unul, nici celălalt nu a venit Deci, pronumele şi adjectivele pronominale negative sudate se scriu intr-un cuvânt(N-a venit niciun elev/niciunul.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde min » 18 Apr 2006, 20:27

Mi se pare ca elevii care n-au reusit sa scrie corect pana acum sunt cei castigati
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.
Avatar utilizator
min
 
Mesaje: 3124
Membru din: 18 Dec 2005, 15:15

DE LA I IANUARIE 2007.

Mesajde big_mire » 26 Sep 2006, 13:05

CONFORM NOULUI DOOM ESTE CORECT NICIUN NICIO. INSA,DE LA 1 IANUARIE 2007 VOR INTRA ACESTE MODIFICARI IN VIGOARE.DIN PACATE TELEVIIUNILE, DIN EXCES DE ZEL, DEJA LE APLICA. E TOTUSI BINE CA LE CUNOSC...
big_mire
 
Mesaje: 23
Membru din: 04 Feb 2006, 22:48

Mesajde chircuandreea » 24 Iul 2007, 15:44

cred ca impreunat




---------------------
Telefoane Mobile | Curs Valutar | Loto 6 din 49
chircuandreea
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Iul 2007, 07:20

Mesajde elle24 » 24 Iul 2007, 16:38

De ceva timp am urmarit o emisiune la TV, in care un oaresce domn (habar n-am cine era) incerca sa explice acest nou mod de a scrie (niciun, nicio). El spunea ca ne luam dupa modelul francez. In lb. franceza aucun, aucune sunt pronume nehotarate, care, insotind un subst., devin adjective (= niciunul, niciuna/ nici un, nici o). Acest domn mai spunea ca ne "aliniem la UE" si cu modul de a scrie. Din pacate, nu s-a gasit nimeni sa-i spuna ca, in lb. franceza, aucun, aucune nu s-au scris niciodata despartite. Mie explicatia asta mi se pare cel putin ciudata. De ce trebuie sa ne aliniem si cu ortografia?!
elle24
 
Mesaje: 108
Membru din: 19 Ian 2007, 10:17


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori