CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde teo_tudora » 07 Feb 2010, 17:34

Nu inteleg cum e cu salarizarea in functie de numarul de elevi la clasa.Adica trebuie sa eludezi legea si sa ai mai multi copii decat scrie acolo ca sa ai salariul intreg?Cam asta este interpretarea care se da momentan si nu inteleg...Daca ati vorbit cu economistul(contabilul )de la scoala despre asta, va rog sa imi explicati si mie.Multumesc!
teo_tudora
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Feb 2007, 19:56

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde ianchis » 07 Feb 2010, 18:27

Noua directoarea ne-a zis foarte acru ca de acum incolo n-o sa ne mai tina figura cu copii putini (20), si ca o sa ne luam banii in functie de cati copii o sa avem. Nici eu nu inteleg. Ce inseamna "multi"? 50? 100?....... Ceea ce inteleg eu este ca treaba se inrautateste pe zi ce trece.....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde ianchis » 07 Feb 2010, 18:43

Si mai e ceva ce nu inteleg: cum sa obligam copiii sa vina la scoala sau la gradinita daca ei nu pot? Mai ales la gradi unde ba se imbolnavesc, ba isi iau concedii in mijloc de an, ba se retrag ca nu le place fata mea, ba pur si simplu nu se pot trezi dimineata, ba nu au bani sa plateasca masa si atunci prefera sa stea acasa.......Si la scoala este la fel. Sunt tot mai multi elevi care se lasa de scoala, fie din lipsa de bani, fie din lipsa de interes.
Eu cred ca acesta este doar un mod de a ne seca si mai tare de bani. Vor da o lege in care vor putea modifica numarul legal de copii prezenti in functie de cum o sa le convina, pana cand ne vor baga pe gat o prezenta legala, la care nu vom putea ajunge noi in veci. Si atunci vor avea motive sa ne usureze de bani.
Ar trebui sa luam pozitie neaparat. Sindicatele ce fac? Dorm? Sa le fie rusine!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde 19555 » 21 Feb 2010, 19:57

Socoteala e foarte simpla.Se face media copii-cadru didactic' pe scoala cu personalitate juridica,nu conteaza cati ai tu in clasa.Eu sunt la tara, intr-o scoala cu personalitate juridica care mai are pe langa ea inca 5 scolite.Ca sa fii salarizat comform legii incarcatura pe inv. trebuie sa fie minim 18 elevi, pe profesor 20,,,,,,,atentie , la tara,,,,la oras situatie e mai grava , numarul e mult mai mare, n-o stapanesc ,doar pe miine sa ma uit prin documente.In cazul meu adun toti copii din primar si impart la nr. de inv. existent acum. Rezultatul trebuie sa fie egal sau mai mare decat 18.In caz contrar eliminam 1;2 inv. pana cand obtinem rezultatul de mai sus.Daca media e sub cifrele mentionate si cadrele accepta se poate merge cu salarul diminuat ceea ce nu cred
In legatura cu suma alocata de stat,pe fiecare elev, la fel la tara e putin mai mare , din care80 la suta pentru salarii, 20 la suta pentru dotari
Iata legatura dintre nr copii si salar.Cei 80 la suta inmultit cu nr cadre care au incarcatura de copii sus mentionata= fondul de salarii din scoala.
Intr-o scoala socotelile se fac pe ciclul de invatamint Situatia e destul de complicata pentru cei tineri si pentru cei care sunt aproape de oras ,unde copii mai pleaca spre targ TOATE ACESTEA SUNT STIUTE DE DIRECTORI CARE ACUM LUCREAZA LA PROIECTUL DE INCADRARE 2010-2011
19555
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Sep 2009, 18:39

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde sportiv » 22 Feb 2010, 00:19

Stimati colegi,
Eu,care am ceva peste 35 de ani vechime,mi-am educat rabdarea sa nu prea dau cu ,,capul in primul zid'' ce-mi apare inainte!
Pe aceasta tema,desigur, trebuie sa discutam.Nu s-a schimbat nimic in lege si,daca ordinul pentru clasele de inceput de ciclu este doar pentru anul scolar urmator,parerea mea este sa nu ne facem probleme!Eu cred ca nu vor ,neaparat , sa ne mai ia si alte sume! Daca sistemul de plata in tarile europene este aplicat si e viabil-si unde invatatorii lucreaza cu 12-15 copii,au si salarii mai mari-inseamna ca cei din minister ,,au studiat problema ''si nu este nimic cu greutate de a se aplica :D !Vom trai si vom vedea! :oops:
(Parerea unui OPTIMIST) :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde omega » 25 Feb 2010, 18:17

De vazut om mai vedea, dar de trait??? Va spun in cunostinta de cauza. La noi sunt 4 grupe de program normal si 4 de prelungit. Daca pentru un copil de pn este suma de 1800, la pp 3400(aprox, n-are rost sa dau cifrele exacte, ele sunt in grila)Cum putem plati personalul de la pp pentru ca aici sunt 2 cadre didactice la fiec. grupa, la nivel de unitate este nevoie de bucatar, ajutor de bucatar, lenjereasa, ingrijitori, administrator, contabil . Copiii de la pp sunt 10 ore in unitate, este nevoie de personal care sa le asigure educatie, hrana, igiena, asistenta medicala,supraveghere etc. Oare cei care au "inventat" suma au crezut ca la gradinite sunt angajate doar educatoare debutante, fara grade, fara studii superioare, care merita doar salariul minim pe economie? Sa dam afara cadrele didactice cu experienta, grade, performante (eventual cu gradatie de merit) si sa angajam doar debutanti, suplinitori care sa munceasca pe rupte, dar sa traiasca doar cu amenintarea ca de la anul nu vor mai avea loc de munca daca incearca sa/si ceara drepturile? Din pacate, noi nu avem suplinitori si 80% din personal didactic este cu gr I, jumatate cu studii superioare si sunt si educatoare cu gradatie de merit. Nu/mi ajung banii de salarii decat pana la jumatatea lunii august. Nu stiu cum ne vom descurca. Stie cineva cum se poate iesi din situatia noastra? Probabil cu 60 de copii la grupa, dar nu acceptam. Si nici la resursa umana nu voi umbla...
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde sportiv » 25 Feb 2010, 18:33

Ar trebui sa intervina macar in discutie,daca nu in rezolvarea punctuala a acestei propuneri (deocamdata),cu aplicare din toamna,maria sa SINDICATUL,dar vad ca o lasa ,,moale'!
Domnilor de pe la sindicate,au trecut alegerile!Ar cam fi timpul sa intrati in atributiile legale,pentru care sunteti ,,in frunte"!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde ianchis » 25 Feb 2010, 23:08

Si pe noi, cadrele titulare si cu studii sup. , directoarea ne tot "ameninta" ca de la anul ni se gata binele. Ne tot spune plina de satisfactie ca de la anul o sa stam cu cel putin 40 copii in fiecare zi si ca, daca nu o sa acceptam asta, n-o sa mai putem supravietui. Parca ii pare bine. Nici nu vreau sa stiu prin ce trec cele debutante si fara studii si titulatura. Groaznic! Umilitor!! Sa mai spuna cineva ca merita sa stai in invatamant............
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde onyat » 02 Mar 2010, 19:42

Acest tip de calcul al bugetului isi face deja efectul. Tocmai azi am primit fluturasul de salariu in care apar diminuari de 1/3 din salariul brut pentru ca administratia locala nu are bani in buget pentru salariile profesorilor din localitate. Scoala noastra are sub 100 de elevi si deci....nu conteaza cum sunt eu inacadrata, la ce sporuri am dreptul ca sacul e gol....
Avatar utilizator
onyat
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iun 2009, 19:51

Re: CUM E CU SALARIZAREA IN FUNCTIE DE NUMARUL DE COPII LA CLASA

Mesajde sportiv » 02 Mar 2010, 20:31

Dragi colegi!
Nici prin visele (ori visurile? :x ) cele mai urate n u pot intelege ca un invatator va putea lucra -eficient- cu mai mult de 20 de copii maxim !(nu Maxim cel care are chioscul in intersectia CU SCOALA)!
Scuze!
Deocamdata legea e aceeesi,doar un ,,nevinovat" ordin al domnului boculet,sper ca doar pentru acest an scolar,a cam dat peste cap incadrarile!(Speranta moare ultima)!
Oricum, pana in septembrie stam ,,linistiti" -rau e ca si noi si SINDICATELE care traiesc si sunt ,,mari lideri" ,doar pe banii nostri nu intervin!
VREAU SA NU FACEM ALTE SINDICATE,DEOARECE VOR SFARSI CA SI ACESTEA,-cred ca ,cel mai bine ar fi daca cele care mai ,,exista si-ar face DATORIA!
P.S. Stiu ca literele mari pe forum inseamna strigat,deci luati interventia mea ,ca atare!
Asa sa ne ajute Dumnezeu!( Incheierea cea mai ,,dezonoranta pentru cei care semneaza un juramant",deoarece,niciodata nu-si aduc aminte de acest ultim alineat!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori