Costuri & politica corecta de informatizare a invatamant

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Mesajde leo » 16 Aug 2005, 05:42

Inainte de vacanta, discutand cu niste colegi, am aflat ca un CD cu materiale AEL are valoarea de contabilitate ~40 milioane - nu mi-a venit sa cred (poate cineva sa confirme ?).

Legat de materialele distribuite de Siveco, unele sunt reusite (nu prea multe), dar am vazut o multime de Atestate ale elevilor, de o calitate net superioara. De fapt aceste atestate, daca sunt bine planificate si indrumate, pot constitui sursa principala de "aprovizionare" a unei scoli cu material e-didactic. Evident, asta presupune ca un profesor de, sa zicem, biologie, sa fie suficient de pasionat pentru a colabora la indrumarea acestor proiecte.

Cand am vazut primul laborator AEL in orasul meu, valoarea acestuia a fost un miliard (acum 3-4 ani, cred). Aceeasi retea se putea realiza cu <200 milioane, evident NoName. Toti avem acasa NoName si, din ce stiu eu, de obicei merg mai bine decat cele de la scoala. Si oricum intr-o scoala un calculator nu rezista peste 5 ani, fizic sau moral.
Avatar utilizator
leo
 
Mesaje: 139
Membru din: 12 Mar 2005, 23:25
Localitate: severin

Mesajde iace » 16 Aug 2005, 08:45

Discutiile pe aceasta tema se intind deja de vreo doi ani... Si pe forumul acesta, si pe cel de pe edu.ro... Probabil ai dreptate, ca o retea "no name" era de 5 ori mai ieftina, dar stii, "obrazul subtire cu cheltuiala se tine"... Daca tu, de exemplu, ai vrea acum sa iti iei un tv nou, ai avea de ales intre un no name si un Philips, ce ai alege?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde emil » 16 Aug 2005, 09:26

iace scrie:Discutiile pe aceasta tema se intind deja de vreo doi ani... Si pe forumul acesta, si pe cel de pe edu.ro... Probabil ai dreptate, ca o retea "no name" era de 5 ori mai ieftina, dar stii, "obrazul subtire cu cheltuiala se tine"... Daca tu, de exemplu, ai vrea acum sa iti iei un tv nou, ai avea de ales intre un no name si un Philips, ce ai alege?

Intr-adevar, problema a fost MULT discutata! Costurile sunt exagerate, nu pentru noname ci chiar pentru calc. brand name! Dupa socotetlile multor specialsti, ar fi trebuit sa coste cam cu 40 % mai putin. S-a dat mult cunoscutul exemplu: casti si microfon= 1,8 mil lei, iar pe piata, aceeasi marca, acelasi tip ereau cam 300 000 lei.
Nu mai vorbesc de nenumarate "servicii" care nu au fost facute niciodata , dar au fost platite cu sume grele... Prin urmare, cu cheltuielile facute se mai putea cumpara inca un laborator in scoala!!!
Cat priveste lectiile, multe dintre ele sunt de o calitate indoielnica, sau pur si simplu nu raspund cerintelor, dat fiind faptul ca nu a existat o strategie clara de elaborare a lor. Elaborarea lectiilor de catre elevi sau profesori, poate fi o mica parte din politica unei scoli, a unui circuit intern de resurse.
A face din aceasta un business este o greseala pentru care platim cu varf si indesat!
Parerea mea este ca politica din ultimi trei-patru ani a facut sa rmanem mult in urma in ceea ce priveste IT&C, a privat multi elevi si profesori de acces la tehnologie, la resurse noi de predare invatatre.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde leo » 16 Aug 2005, 09:29

Comparatia ta nu tine.
Intamplator, acum 2 luni am cumparat un Philips cu 1200, alternativele NoName fiind 900. Diferenta era prea mica. As fi luat NoName cu 400 :)

Din experienta mea, "firma" inseamna reclama, reclama unfla pretul, cu cel putin 30%.

De fapt la calculatoare componentele nu sunt chiar noname, dar sunt din surse diferite si integrarea este locala.

Concluzia mea tot aia este: ministerul da banii pe "tichie de margaritar" iar noua uite ce ne facu la examene, ca sa nu vorbim de probleme mai serioase unde nu finanteaza...
Avatar utilizator
leo
 
Mesaje: 139
Membru din: 12 Mar 2005, 23:25
Localitate: severin

Anterior

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori