Corigent la religie

Corigent la religie

Mesajde Gela_Munteanu » 21 Iun 2013, 19:35

Sunt puţin încurcată şi aş dori să cunosc şi alte păreri.E normal ca un copil din clasa a-III-a să aibă ,,insuficient" la religie (media anuală) şi majoritatea copiilor din clasă ,,suficient"?
Gela_Munteanu
 
Mesaje: 30
Membru din: 07 Mai 2012, 09:27

Re: Corigent la religie

Mesajde sportiv » 21 Iun 2013, 21:01

Dar la lb. română și matematică nu sunt copii corigenți? Care ar fi diferența?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Corigent la religie

Mesajde ancazt » 22 Iun 2013, 11:02

Ce copil sa fie atat de prost sa ramana corigent din clasa a III-a?
ancazt
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Noi 2012, 14:27

Re: Corigent la religie

Mesajde sportiv » 22 Iun 2013, 22:52

:oops: :D
De ce am mai comenta?
Doamne, ce mare grădină ai?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Corigent la religie

Mesajde badila_miha » 23 Iun 2013, 10:55

Acesta-i nivelul copilului. De ce vă mirați?
badila_miha
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Iul 2007, 15:54

Re: Corigent la religie

Mesajde felixmunteanu » 23 Iun 2013, 12:19

„Diferența ar fi”... că româna și matematica sunt musai, iar religia, deși e musai, e facultativă (și ar fi multe de discutat despre prezența ei în planul cadru).
Cunosc profesori zeloși tocmai acolo unde ar trebui să umble cu duhul blândeții. Nu e de mirare că unii elevi au trecut la alte culte doar pentru a scăpa de note mici sau părinții lor au dat cu subsemnatul că nu-i lasă să frecventeze. Poate asta dorește și profesorul :twisted: despre care vorbiți.
Nu zic ca, acolo unde copilul nu învață și sfidează profesorul, să nu se taxeze corespunzător, dar, dacă un profesor de religie nu e în stare să facă ora plăcută și să-și atragă elevii, atunci să se ducă la sapă! Profesoara care predă la noi în școală e o dulceață de om. Copiii o iubesc și așteaptă cu drag orele de religie. Ai mei pregătesc din pauză tabelul pentru concurs, iar după ore îmi arată bucuroși ce au desenat sau au decupat. Toți au FB și, doar în cazuri excepționale, B.

În concluzie: nu duci pe nimeni spre Dumnezeu trăgându-i șuturi în fund!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Corigent la religie

Mesajde Gela_Munteanu » 23 Iun 2013, 12:34

felixmunteanu scrie:„Diferența ar fi”... că româna și matematica sunt musai, iar religia, deși e musai, e facultativă (și ar fi multe de discutat despre prezența ei în planul cadru).
Cunosc profesori zeloși tocmai acolo unde ar trebui să umble cu duhul blândeții. Nu e de mirare că unii elevi au trecut la alte culte doar pentru a scăpa de note mici sau părinții lor au dat cu subsemnatul că nu-i lasă să frecventeze. Poate asta dorește și profesorul :twisted: despre care vorbiți.
Nu zic ca, acolo unde copilul nu învață și sfidează profesorul, să nu se taxeze corespunzător, dar, dacă un profesor de religie nu e în stare să facă ora plăcută și să-și atragă elevii, atunci să se ducă la sapă! Profesoara care predă la noi în școală e o dulceață de om. Copiii o iubesc și așteaptă cu drag orele de religie. Ai mei pregătesc din pauză tabelul pentru concurs, iar după ore îmi arată bucuroși ce au desenat sau au decupat. Toți au FB și, doar în cazuri excepționale, B.

În concluzie: nu duci pe nimeni spre Dumnezeu trăgându-i șuturi în fund!

Vă mulţumesc pentru răspuns, sunteţi primul care îmi răspunde fără semnul ,,?" la final. Chiar mă satisface comentariul dv.Toate cele bune!
Gela_Munteanu
 
Mesaje: 30
Membru din: 07 Mai 2012, 09:27

Re: Corigent la religie

Mesajde lerus » 23 Iun 2013, 13:27

Consider ca atunci cand majoritatea elevilor dintr-o clasa normal constituita au note(calificative) mici vina este si a profesorului. Sa zicem ca religia n-o fi o materie "de baza"(desi nu e asa) si elevii nu invata, dar cea mai mare vina o are profesorul ca nu stie sa-i atraga. La clasa a III-a nu cred ca elevii sunt chiar asa lipsiti de interes pentru religie incat sa ramana corigenti. Se gasea o modalitate de evaluare pentru ca elevul respectiv sa fie promovat.

Daca aceasta situatie(multi elevi cu note/calif.mici) se regaseste si la alte clase, vina nu este a copiilor.
lerus
 
Mesaje: 32
Membru din: 23 Mar 2009, 17:19

Re: Corigent la religie

Mesajde sportiv » 23 Iun 2013, 13:51

„Diferența ar fi”... că româna și matematica sunt musai, iar religia, deși e musai, e facultativă (și ar fi multe de discutat despre prezența ei în planul cadru).

Corect! Dacă a optat pentru obiectul în sine (conștient sau nu - părintele de fapt-) acest obiect devine la fel de obligatoriu ca și toate celelalte!
Copiii n-au trecut la alte culte; au trecut părinții ( din cauze pe care le știm cu toții) și aceștia și-au ,,târât” și copiii! Este cu totul altceva!
Nu toți absolvenții de Teologie, azi profesori de religie, au ,,chemare” -ca și cei de alte discipline, de altfel! Eu am în clasă (aIV-a ) un elev care merge frecvent la biserică (împreună cu bunicii), dar are suficient la obiect! Probabil comunicarea (de ambele părți)! :D
Cât despre șuturi..... :oops:
Vă mulţumesc pentru răspuns, sunteţi primul care îmi răspunde fără semnul ,,?" la final. Chiar mă satisface comentariul dv.Toate cele bune!

Din nou, corect! V-a gâdilat și satisfăcut! Mai mult.......
P.S. Nici eu n-am mai pus ?
Cred, oricum, că situația se va rezolva favorabil pentru copil!
Toate cele bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Corigent la religie

Mesajde felixmunteanu » 23 Iun 2013, 18:34

Dacă a optat pentru obiectul în sine (conștient sau nu - părintele de fapt-) acest obiect devine la fel de obligatoriu ca și toate celelalte!
”Corect!” Dar profesorul n-ar trebui să fie mai îngăduitor, știind că, dacă se trezesc toți să renunțe, rămâne fără post?!

Copiii n-au trecut la alte culte; au trecut părinții ( din cauze pe care le știm cu toții) și aceștia și-au ,,târât” și copiii! Este cu totul altceva!
Nu mă refeream la ceea ce ”știm cu toții”. Nu intru în detalii, dar e ceva de genul înscrierilor la clasa I, când s-au făcut schimbări de domiciliu.

Nu toți absolvenții de Teologie, azi profesori de religie, au ,,chemare” -ca și cei de alte discipline, de altfel! ”Corect!” Dar asta nu-i o scuză. Mă întreb, totuși, învățătoarea clasei cum a reacționat pe parcurs văzând calificativele? A încercat să discute cu omul? A sesizat direcțiunea?

Cât despre șuturi..... :oops:
Pas du tout! Honis soit qui mal y pense! :wink:

Cred, oricum, că situația se va rezolva favorabil pentru copil!
Da, ca-n bancul cu evreul convertit: „De 5 minute-s ortodox și deja am devenit antisemit!” :D
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Corigent la religie

Mesajde mihaelageorgianaborbei » 24 Iun 2013, 10:12

STRIGATOR...LA CER!!! :!: :shock:
mihaelageorgianaborbei
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Sep 2012, 14:55


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori