Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Discutii off-topic, despre orice

Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde yoyollini26 » 03 Dec 2010, 17:14

Profesorii au acest dar de a îndruma pe alţii în viaţă şi de a fi acolo de fiecare dată când elevii lor au nevoie.
Dacă recunoşti un caz de violenţă domestică printre familiile copiilor tăi, ajută. Pentru că violenţa domestică deformează realitatea. Şi tu
eşti acolo să încerci să repari, pentru că asta ţi-e menirea. Nu trebuie să ţi se ceară ajutorul pentru ca tu să îl oferi.

Învaţă cum să ajuţi pe http://nuepoveste.ro! La adresa http://nuepoveste.ro/pagini/biblioteca/cercetare găseşti informaţii utile şi o bibliotecă online cu studii şi materiale ce te pot ajuta: Roata abuzului asupra copiilor; Forme de manifestare ale abuzului emoţional; Tipuri de relaţii abuzive emoţional; Cum se planifică o consilere psihologică pentru copiii şi femeile abuzate.

Dă mai departe mesajul către colegii tăi şi spune-le mamelor la şedintele cu părinţii că în cazul unor abuzuri au cui să ceară ajutorul.
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde ianchis » 04 Dec 2010, 00:47

Ar fi bine sa fie asa. Eu am avut anul trecut un copil foarte violent. Tatal era aproape boschetar, il stapanea sticla de bautura, zacea bolnav prin spitale, lucra cu ziua cand era in stare. Copilul, dupa cum spuneam, era foarte violent. Mama......numai ea se ocupa de cel mic. Intr-o zi cand a venit dupa copil, am observat pe obrazul ei stang o vanataie, in dreptul ochiului. Am inteles imediat, dar nu am stiut ce as putea face. Acum copilul este in alta parte, nu mai e la mine. Saptamana trecuta mama lui a murit. Subit. Nimeni nu are idee cum si de ce. Am fost socata, nu-mi pot scoate acea imagine cu vanataia ei de pe obraz. Nu pot sa nu ma gandesc la moartea ei "subita" care poate ca ar fi putut fi evitata. Nu ma invinuiesc, ar fi prea mult, insa regret enorm faptul ca efectiv nu am putut, nu am stiut s-o ajut.
Este vital ca astfel de oameni sa fie ajutati cat mai repede, pana nu e prea tarziu.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde carmencreanga » 04 Dec 2010, 19:41

Dumnezeu sa o ierte!
Trist! Pacat! Socant! Si nu este singurul caz....personal nu am avut o asemenea experienta, insa e destul de ................cumplita! In multe cazuri nu putem, nu stim, nu avem indemanarea sa trecem peste niste bariere....pentru a da o mana de ajutor.Nu te invinovati! Fii tare , Ianchis si aprinde o lumanare pentru ea!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde ianchis » 04 Dec 2010, 20:33

Mie nu imi ramane decat sa ma informez si sa caut. Mai rau este insa pentru copil. Nu de putine ori ma gandesc la el. :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde petronela_slavu » 23 Dec 2010, 02:26

Desigur, violenţa domestică este un subiect care merită toată atenţia. N-aş vrea să credeţi că nu iau în serios subiectul propus de dumneavoastră. Dar, pentru că e vacanţă, îndrăznesc să vin cu trei epigrame dintr-un grupaj cu care am obţinut, anul acesta, Marele Premiu la Festivalul Naţional de Umor "Povestea vorbei", de la Râmnicu Vâlcea. Ca temă, a fost un citat din Anton Pann: "Copilul nepedepsit rămâne neprocopsit".

Copiii din familii violente
Bătuţi şi umiliţi cumplit,
Forţaţi să stea ca nişte sfinţi,
Aceşti copii s-au procopsit
... Din prima zi, cu-aşa părinţi!

Învăţământ modern
Mai sunt şi azi destui copii
Pe care doamna-nvăţătoare
Îi mai plezneşte-n câte-o zi,
Dar... în legitimă-apărare!

Confesiunea unui copil-problemă
Sperând c-aşa mă procopsesc,
Atât de des mă pedepsesc,
Că nici n-au timp, părinţii mei,
Să se mai bată şi-ntre ei!
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde amy_amy » 28 Sep 2011, 16:25

Nu mi se pare amuzant si nici nu stiu cum cineva ar putea sa faca haz de un subiect atat de delicat.
amy_amy
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Ian 2009, 15:35

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde testegrila » 21 Feb 2012, 10:13

Daca parinti ar fi citit macar odata in viata ce spun Sfinti Apostoli ar gandi mai rational in ceea ce fac .Dumnezeu spune asa Iubitiva aproapele ca pe voi insiva. oare facem asa ceva ?
testegrila
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Feb 2012, 10:00

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde bianca2011 » 19 Iun 2012, 15:25

Eu nu cred ca tine de religie. Nu trebuie sa le fie frica de Dumnezeu ca sa aiba grija de copii. Daca le dau viata, sunt obligati sa aiba grija de ei. Asa cum pe ei ii doare cand se lovesc, normal ar fi sa stie ca acel copiil simte inmiit durerea cand este lovit, mai ales de catre parinti.
bianca2011
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2011, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde sportiv » 19 Iun 2012, 21:11

Ce înseamnă ,,VIOLENȚĂ DOMESTICĂ”? Violența rămâne violență ,care se ,,perfecționează” pe zi ce trece!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde january » 12 Feb 2013, 15:53

Nu cred ca cineva din scoala poate face ceva, mama ar trebuie sa se gandeasca la copilul ei si sa se duca la politie sau sa divorteze de el.
january
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2013, 15:44

Re: Copiii şi violenţa domestică - cum îi ajutăm?

Mesajde Nutzib » 12 Feb 2013, 18:14

Ca dascali ,nu numai ca putem ,dar chiar trebuie sa ne implicam.Putem sa discutam cu parintii, membri ai familiei extinse,cu alte persoane care pot si au dreptul sa se implice(medicul,preotul etc.)si daca este cazul avem obligatia de a anunta Protectia Copilului.Eu asa consider si asa procedez.
Nutzib
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Dec 2010, 15:21


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori