copiii cu ces

copiii cu ces

Mesajde re26ne » 28 Oct 2008, 20:43

Buna seara, as vrea sa ma sfatuiasca cineva privitor la copiii cu CES. Sunt in primul an de invatamant si lucrez intr-o scoala gimnaziala. Bineinteles ca fiind in primul an, am preluat doar clase slabe. Problema este ca aceste clase au multi copii cu probleme si pentru ca si directorul preda la ei, s-a decis sa fie testati de psihologul scolii.
Acesta a constatat ca, de fapt, intr-una din clase exista patru-cinci copii cu intelect normal, restul fiind sub limita IQului normal.
Ce se poate face in aceasta situatie, avand in vedere ca minoritari sunt cei normali?Ba mai mult, sunt 25 la numar, intr-una din clase si mai bine de jumatate nu stiu nici macar sa citeasca.
Problema nu este ca lucrez mult in plus, dar atat de multi copii necesita fise speciale, iar in acea cantitate chiar nu pot face fata financiar, mai ales ca nu pot beneficia de sporul de 15%( chiar daca profesorul de sprijin care il primeste, lucreaza cu unii care au certificat, doar o ora din patru, iar eu restul de trei pe saptamana )
Multumesc
re26ne
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Ian 2008, 19:44

Mesajde ivangabriela » 16 Noi 2008, 00:39

E dificil de dat un raspuns... e si mai dificil de lucrat cu acesti copii... eu am avut o astfel de clasa, mi-am luat gradul I cu acei elevi, dar nimeni nu isi imagineaza cat investesti in acei copii, emotional si material deopotriva! Capul sus, vei avea mult de munca, nu vei primi acel spor de 15%, nu te va lauda nimeni, nu te va ajuta nimeni, nici macar parintii copiilor cu care lucrezi... fa tot ce poti tu, vei avea rezultate in timp, dar nu te astepta la minuni. Foloseste aparatura scolii: xerox, calculator, casetofon etc. si fa-ti viata mai usoara (desi la mine la scoala nu a prea tinut chestia cu aparatura :cry: ). Copiii sunt atrasi de orice metoda care iese din tipare. Lucreaza pe grupe, asa copiii se pot ajuta intre ei la rezolvarea sarcinilor sub indrumarea ta. Desigur, grupele le formezi in functie de anumite criterii pe care ti le stabilesti tu din perspectiva necesitatilor claselor la care predai. Mult, mult succes!
Muzica ofera un suflet universului, aripi mintii, zbor imaginatiei si viata oricui - Platon :idea:

http://gabriela-copiiimeidragi.blogspot.com/
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Mesajde kikap » 19 Noi 2008, 00:44

Intrebare: cine identifica copiii cu CES? sunt psiholog in scoala si nu stiu daca ar trebui sa fie treaba mea sau ar trebui ca cineva sa imi comunice luicrul asta si eu sa continui lucrul efectiv cu acesti elevi...trebuie sa ii caut eu?
kikap
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Noi 2008, 00:40

copii cu CES?

Mesajde stefaniateodorescu » 19 Noi 2008, 17:25

Va rog sa-mi spuneti si mie daca ADHD este diagnostic pentru CES...
stefaniateodorescu
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Mai 2008, 22:40

cum e la noi

Mesajde theofana_psy » 21 Mar 2009, 15:37

kikap scrie:Intrebare: cine identifica copiii cu CES? sunt psiholog in scoala si nu stiu daca ar trebui sa fie treaba mea sau ar trebui ca cineva sa imi comunice luicrul asta si eu sa continui lucrul efectiv cu acesti elevi...trebuie sa ii caut eu?


cel mai bine ar fii sa se anuntele psihologului de cazuri...
eu stiu ca , cadrele didactice observa anumite comportamente si le comunica psihologului, care dupa o evaluare poate lua o decizie...i se inainteaza sau nu dosarul pentru ces
theofana_psy
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Apr 2008, 11:43


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori