continuitate la suplinire

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

continuitate la suplinire

Mesajde georg » 11 Iun 2009, 00:45

Buna seara! As avea nevoie de un raspuns urgent. Nimeni nu m-a putut lamuri. Ocup un post de limba engleza ca suplinitor si mi-am de pus cerere de continuitate (care mi-a fost aprobata de scoala) pentru anul scolar urmator. Eu am sustinut anul trecut examen de titularizare la limba si literatura romana si anul acesta ma voi duce la concurs tot la romana. Intrebarea mea este daca pot obtine continuitate pe catedra de engleza, in cazul in care ma voi prezenta la concurs la romana. Mentionez ca am dubla specializare: romana - engleza.
georg
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Dec 2007, 20:47

Mesajde stanculili » 11 Iun 2009, 16:58

Cadrele didactice calificate cu statut de suplinitor, participante la concursurile naţionale de ocupare a posturilor din iulie 2007 si/sau iulie 2008 care au obţinut minimum nota/media 5,00 (cinci) în specialitatea postului, au fost repartizate pe posturi didactice/catedre prin suplinire începând cu 1 septembrie computerizat sau în sedinţă publică conform Calendarului, au avizul consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ, au calificativul "Foarte bine" si mai au cel puţin jumătate de normă în specialitate, pot solicita continuitatea pe post/catedră.
Deci, din câte înţeleg eu, nu poţi obţine continuitate, deoarece ai susţinut concursul la română şi nu în specialitatea postului, adică engleză.[/b]
stanculili
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Dec 2005, 10:43
Localitate: Jud. Olt

Mesajde leu » 13 Iun 2009, 19:03

Nu! Colega ti-a dat un raspuns corect!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori