Consiliul de Administratie e mai presus de lege?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Consiliul de Administratie e mai presus de lege?

Mesajde stanculili » 01 Dec 2006, 16:37

In urma faptului ca Primiria a spus ca nu are fonduri pentru decontarea transportului cadrelor didactice, Consiliul de Administratie al scolii a decis sa incalce legea si sa nu mai depuna spre decontare biletele si abonamentele cadrelor didactice suplinitoare. Ce e de facut in situatia asta? Sa actionam in instanta Primaria nu putem, deoarece documentele noastre nici nu ajung la ei...
stanculili
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Dec 2005, 10:43
Localitate: Jud. Olt

Mesajde voiculescu » 02 Dec 2006, 01:24

Consiliul de Administratie al scolii nu poate hotari asa ceva.
Faceti o scrisoare catre Consiliul Judetean in care mentionati perioada de timp in care nu vi s-a decontat transportul si totul se va rezolva.
Eu si colegii mei am patit la fel. Ne-am adresat Consiliului Judetean, am primit raspuns favorabil, iar de atunci transportul ni se deconteaza lunar.
Se pare ca directorul dvs.este prieten buuuun cu primarul......
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal

Mesajde stanculili » 02 Dec 2006, 10:37

Am facut lucrul asta si ca raspuns ni s-a spus ca primariile au fost instiintate ca sunt obligate sa deconteze transportul cadrelor didactice, iar daca nu o fac sa-i actionam in instanta.Deci, nici un ajutor...
stanculili
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Dec 2005, 10:43
Localitate: Jud. Olt

Mesajde voiculescu » 02 Dec 2006, 13:32

Liderul de sindicat ce spune?
Actionati-i in judecata si veti avea sigur castig de cauza.
In urma cu o luna si ceva am citit pe didactic. ro un articol despre niste profesori din jud. Arad care au dat primaria in judecata pt. decontarea transportului si au castigat.
Ar trebui sa aveti asistenta juridica gratuita din partea sindicatului.
Nu renuntati!Nu trebuie sa fim bataia de joc a primarilor.
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori