Concursurile scolare

Din experienta dvs, respundeti in ce masura concursurile scolare aduc o contributie la progresul invatarii in clasa

Intr-o mare masura
108
30%
Intr-o masura moderata
145
41%
Intr-o mica masura
64
18%
Nu aduc progres
26
7%
Nu aduc progres, dimpotriva, aduc mari diferente de nivel
15
4%
 
Voturi totale : 358

Re: Simplificati lucrurile

Mesajde emil » 01 Noi 2008, 20:26

cobelea scrie:Activitatea responsabila a unui cadru didactic nu poate sa includa: Hitler, fumat, baut, batai sau .. doamne la ce se poate gandi un matur,...
Personal nu inteleg de ce nu-l includeti pe Comenius in ceea ce inseamna activitatea scolara???
De calitatea si scopurile unei competitii scolare (de tip J. A. Comenius - Arta Didactica) raspund cei care o organizeaza.
Cadrele didactice au sansa de a selecta la care-si inscriu elevii. Este cu bani??? Care este rolul sumei in competitie? Suma este legal solicitata? (organizatorul trebuie sa precizeze acest aspect).

Nu vreau sa regret ca am intrat in discutie!


Activitatea unui educator poate include orice, pot fi cuvinte urate care duc in directii bune, pot fi idei marete care duc in directii gresite.
Ca mijloc de educatie pot fi folosite instrumente de tot felul, chiar si concursuri, chiar si pedagogia Comenius. Fiecare isi alege calea lui, cu conditia sa ajunga intr-o directie buna, sa atinga scopurile educatiei, sa rezolve politicile educationale ale momentului. Un educator inteligent, cultivat, cu vocatie, stie sa discearna, stie sa judece, sa ofere elevilor lui ceea ce este mai bun astfel incat sa-i faca oameni.
Cat priveste SRL-urile cu jocuri si concursuri ele, aparent par a fi, evident, bine intentionate, numai ca ele ascund inspate doar un castig material si nimic altceva. Mai ascund si dorinta oamenilor de intra intr-o competitie stupida ce nu are nici o legatura cu ceea ce trebuie sa se intample intr-o societate sanatoasa. Nu mai spun ca in invatamantul de stat, invatamant gratuit, dupa cate stiu eu nu se percep bani de la elevi pentru activitati asa zis scolare, desfasurate chiiar in timpul programului afectat unor activitati educative impuse prin obligatiile de catedra....
Nu mai spun ca banii perceputi nu sunt contabilizati nicaieri... Vedeti cea mai mare afacere: Canguru. Intrebati colegii daca au primit acte pentru sumele depuse. Vedeti si altele... care fac evaziune fiscala...

Inca odata, sper ca lumea se va trezi si va gasi cai frumoase de educatie, iar cei care decid vor gasi instrumente corecte, obiective de masurare a muncii noastre, astfel incat sa inceteze aceasta isterie a concursurilor...
Eu cred ca daca sustinem ca vrem un salariu mai mare, atunci efortul nostru pentru a educa elevii fara aceste "servicii" ilegale si imorale, va trebui sa fie mai mare...

numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Asa DA!

Mesajde cobelea » 01 Noi 2008, 20:50

Am sa va contactez pentru ca as vrea sa propun organizarea unei "activitati la fizica sau dirigentie" ca o extindere pentru www.didactic.ro
cobelea
 
Mesaje: 29
Membru din: 10 Oct 2007, 09:07

Re: Asa DA!

Mesajde emil » 01 Noi 2008, 21:18

cobelea scrie:Am sa va contactez pentru ca as vrea sa propun organizarea unei "activitati la fizica sau dirigentie" ca o extindere pentru www.didactic.ro

Cu cea mai mare deschidere! Orice ideie noua este binevenita. Daca va pot sprijini, o voi face cu placere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Concursurile scolare

Mesajde mikidu » 02 Noi 2008, 10:51

Subiectul este foarte interesant, asa ca o sa va spun si parerea mea.Am participat recent cu elevii mei la un concurs cu taxa,organizat de ministerul nostru, Academia Romana si Fundatia Evaluare in Educatie.Initial ni s-a spus ca toti copiii vor primi diplome de participare dar....NIMIC!Cinci dintre elevii mei au obtinut peste 95 de puncte...din 100 posibile....N-am vazut nici o diploma, nici unul dintre premiile anuntate pe site-ul www.evaluareineducatie.ro.Eu cred ca daca, chiar ministerul nostru se preteaza la astfel de inselatorii, atunci nu trebuie sa ne mai miram ca intregul sistem sta sub o astfel de....anatema.
Toate cele bune si sa aveti parte numai de succese!
mikidu
 
Mesaje: 43
Membru din: 15 Sep 2007, 14:07

Mesajde nora45o » 02 Noi 2008, 18:22

As adresa o intrebare, cu referire la segmentul prescolar: avem doi educatori- unul, ai carui copii au obtinut multime de diplome la astfel de concursuri, altul, care dupa un an de activitate cu o grupa de 29 de copii, intre care unul cu Sindrom Down, altul cu Sindrom hiperkinetic, deficit de atentie, tulburari de pronuntie, si care, acest din urma dascal are, in sfarsit satisfactia de a remarca progrese, aparent nesemnificative, in evolutia acestor doi copii (fara ca asta sa fi afectat evolutia fireasca a celorlalti copii ai grupei). Care dintre cei doi educatori este mai motivat profesional? Risc un raspuns: nu exista vreo diploma care sa recompenseze dascalul, asa cum o face recunostinta parintilor si dragostea neconditionata a copiilor. Acestor copii trebuie sa li se ofere o sansa, chiar daca un an de activitate cu ei nu pretuieste ( in puncte) nici cat un concurs Pitic destept, pitic...
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde awardsf » 18 Ian 2009, 19:44

Traiti intr-o tara libera si mi-ar placea sa cred ca aveti dreptul sa alegeti. Sa alegeti ce concurs considerati ca se potriveste cel mai bine elevilor Dv.
Daca pt. a obtine gradatia de merit se puncteaza doar cele avizate de MEC, bucurati-va si daca aveti dreptul sa alegeti dintre acestea (sunt multe si unele sunt fara taxa) . Spun bucurati-va pt ca nu toate cadrele didactice au acest drept. In unele judete se puncteaza doar anumite concursuri care sunt nominalizate expres.
Ultima oară modificat de awardsf pe 14 Mar 2009, 01:02, modificat de 2 ori în total.
awardsf
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2009, 18:46

Concursuri scolare

Mesajde nora45o » 19 Ian 2009, 17:33

Este, in mod evident, incorecta selectarea concursurilor pt punctarea lor, in fisele de autoevaluare pt gradatie. Doar ca nu putem generaliza: la noi, la Hunedoara, sunt numite astfel de concursuri, in fisa, dar exista o rubrica unde se specifica "participarea la concursuri, altele decat cele numite anterior, avizate de MEC."Conditia este, deci, cea a avizarii lor de catre MEC. Subiectivitatea, implicit favoritismele de care vorbiti, tin de felul in care comisiile pe discipline elaboreaza aceste fise. Oricum, fisele din anul acesta limiteaza nr de puncte la fiecare criteriu, restul activitatilor-cele ce depasesc nr de puncte- reprezinta credite transferabile in anul scolar urmator. In felul acesta, vom sti care este segmentul unde nu avem destule credite si vom actiona in consecinta. Nadajduiesc ca acesta va fi inceputul sfarsitului isteriei generate de aceste concursuri, simpozioane, parteneriate improvizate, unde calitatea era ultimul dintre criterii sau nu era un criteriu!
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

NU concursurilor pe bani!

Mesajde nadiaciochina » 20 Ian 2009, 15:03

Marturisesc ca am comis greseala - si nu numai o data - sa particip cu elevii mei la aceste concursuri pe bani. Mi-a trebuit ceva timp sa realizez ca, de fapt, copiii nu au castigat mai nimic, nici chiar cei care au obtinut anumite premii. Sentimentul cel mai des intalnit la copiii participanti a fost dezamagirea: dezamagirea ca rezultatele nu au fost pe masura efortului, dezamagirea ca premiile nu au fost pe masura rezultatelor etc. Mai mult decat atat, mi-am dat seama ca si noi, profesorii, si elevii si parintii suntem de fapt simplii pioni in aceste imense masini de facut bani si ca, probabil, cei care conduc aceste asa-zise fundatii rad pe sub mustati numarand la bani pe care nu ii justifica nicaieri. Ma declar vinovata de a fi picat in plasa lor! Nu sunt insa genul de om care sa stea cu mainile in san si sa asiste la cum isi bat unii joc de noi toti, drept pentru care am tras un semnal de alarma, iar azi, marti, 20 ianuarie, ziarul EVENIMENTUL ZILEI a publicat un amplu material despre aceste concursuri. E un pas mic, dar poate, incetul cu incetul, vom boicota cu totii aceste concursuri. Eu am spus "NU CONCURSURILOR PE BANI!" http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... arintilor/
nadiaciochina
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Noi 2006, 19:49

Mesajde elenuca56 » 05 Feb 2009, 18:30

Am participat la "avalansa " de concursuri cu bani organizate in scoala noastra ,bani grei ,ai bietilor parinti si eficienta nu am prea simtit-o sau poate nu am inteles-o.Majoritatea dintre ele(concursurile) au acordat o diploma pe care parintii si elevii nu o prea pretuiesc,dar noua ne incarca dosarele si s-ar zice ca reprezinta performanta muncii noastre.Performanta cred ca inseamna si integrarea in colective de masa a elevilor cu CES.Asa cred eu.....
elenuca56
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mar 2007, 18:41

Mesajde sportiv » 05 Feb 2009, 19:55

Performanta,ah..este cand dupa 5-10 ani ne intalnim cu fostii elevi pe strada si ne saluta,ne intreaba eventual,,ce facem si daca suntem sanatosi! "(Mai ales cand vin din strainatate si nu-si mai aduc nicicum aminte de concursurile din clasele primare-cu sau fara bani)
Sa fim sanatosi!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde sportiv » 13 Feb 2009, 19:11

Sa consideram cuvantul ..ideie" ca fiind o scapare!(Pentru dl Emil)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde loredanadinu75 » 13 Feb 2009, 19:31

Abordez acest topic pentru ca, in opinia mea, subiectul vizeaza, chiar daca intr-o masura mai mica, si pe parintii copiilor scolari sau prescolari.
In aceasta calitate, va pot spune ca pentru mine personal acest tip de diplome de participare contra-cost nu inseamna chiar nimic...si am incercat sa imprim acest comportament si copiilor mei prescolari...ce te faci insa atunci cand are loc un concurs precum piticot care isterizeaza o intreaga gradinita iar parintii il subventioneaza unanim fara nici cea mai mica intrebare. Oricat de mult as respinge ideea acestei concursiade neintrerupte, suportata financiar si de parinti, nu am putut sa imi conving copiii sa fie singurii din toata gradinita care nu participa la acest concurs. Si Concursul Piticot e un caz fericit, ca macar de acolo s-au intors cu niste jucarele, care i-au bucurat neasteptat de mult nu pentru alt motiv ci fiindca le-au primit cu totii si s-au jucat laolalta, dar sunt multe alte concursuri care se finalizeaza doar cu o hartie. Cunosc un parinte care e nelipsit de la fiecare astfel de concurs, a aruncat probabil milioane in aceasta ruleta a concursurilor cu plata si - in scopul obsesiv de a-si vedea copilul premiat (de cele mai multe ori doar cu o hartie) intervine adesea personal in realizarea colajelor, desenelor, picturilor, etc....Atunci cand am incercat sa ii semnalez ca arunca banii pe fereastra si ca aceste pseudo competitii nu ii sunt de folos copilului si nici ei, ca parinte, (credeti-ma ca i-am adus chiar si extrase ale unor articole care incriminau aceste concursuri) nu am obtinut decat o ridicare categorica de umeri si posibil o catalogare drept invidioasa si fireste ca nu a schimbat nimic...nici in fata educatoarelor nu am avut mai mult succes...copilul a continuat sa fie angrenat de propriul parinte in zeci de concursuri, a continuat sa "produca" diplome si nu va ascund faptul ca acest lucru se intampla si cu incurajarea educatoarelor...
Inteleg foarte bine motivatia educatorilor si in general a dascalilor de a obtine o certificare a faptului ca s-au straduit, au mobilizat copiii, parintii si au participat la un concurs sau altul, de cele mai multe ori se munceste enorm la lucrarile care se trimit, dar, sa ma ierte Dumnezeu, sunt atat de multe competitii astazi, incat diploma in sine nu mai reprezinta o recunoastere a unui merit ci o banala hartie care se spera sa aduca punctaj intr-un dosar...
Am tot respectul pentru cel care a ales sa fie dascal si sunt sigura ca este o munca asidua si o mobilizare de resurse enorma, pe care din pacate nu le mai vedem astazi apreciate si asta in primul rand la nivel salarial, dar, daca sa zicem ca dascalii au aceasta motivatie, mi-e chiar imposibil sa o pricep pe cea a parintilor care ajung sa se implice voluntar, in deplina cunostinta de cauza in astfel de practici...
Si, iertata fie-mi indrazneala, vom tot avea astfel de discutii daca nu se va lua atitudine publica odata si-odata, la nivel colectiv, inclusiv cu sprijinul parintilor. Eu subscriu de pe acum oricarei astfel de actiuni si oricarei initiative de a promova si recompensa adevaratele valori si performantele reale.
Va salut si va respect.

A dvs. Loredana DINU
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde sportiv » 13 Feb 2009, 20:59

Sa ne fereasca Dumnezeu de oportunisti care sunt peste tot.Oricum, trebuie sa intelegem ca, doar unele concursuri scolare sunt recunoscute pentru salarii si gradatii de nerit.Oportunistii se umplu de hartii pe care le numesc,,portofolii" si se dau ,,mari" in fata altora care nu uzeaza de asta,isi vad de treaba lor si eventual asteapta,,marirea lui Boc";ma refer la inaltime.
Sanatate sa avem si sa putem ajunge in clasa!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde moniq » 07 Iun 2009, 09:22

Corect! Menirea noastra este sa educam toti copiii. Valoarea noastra este acolo, in clasa. De ce oare nu suntem lasati sa ne concentram pe activitatea la clasa? Alergam dupa simpozioane, concursuri, puncte de tot felul, cand adevarata noastra munca este cu ELEVUL, cu TOT ELEVUL! Da,mergem la concursuri cu cei foarte buni, dar daca nu avem elite inseamna ca nu muncim?
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Mesajde cocalici » 21 Iun 2009, 11:42

Am citit toate opiniile dv.si ma intreb daca cu adevarat e vorba de faptul ca parintii platesc sau de faptul ca unele cadre didactice isi maresc portofoliul cu diplome?
Se discuta aici despre discriminarea elevilor care nu participa la concurs.E adevarat ca toti avem dreptul de a participa la un concurs , insa trebuie sa si putem.
Dupa cate stiu eu ,concursul a existat mereu , oamenii s-au intrecut dintotdeauna.Au existat turniruri , olimpiade sportive ..., insa a participat doar cine a dorit si a si putut face fata acelui concurs.
Nu suntem o lume uniforma,unii avem diferite abilitati pe care ni le putem demonstra in diferite competitii.
Problema pe care o abordati, e problema banilor care se strang. Eu vad doua solutii.
1. Organismele abilitate sa verifice starngerea acestor fonduri .
2. Neparticiparea la ceste concursuri.
Nu ne obliga nimeni sa participam. Lipsa participantilor duce la falimentul lor. Nu credeti?
Va doresc o vara linistita, concediu tihnit si mai ales sanatate!
cocalici
 
Mesaje: 147
Membru din: 21 Mai 2006, 04:15
Localitate: bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori