Concursurile scolare

Din experienta dvs, respundeti in ce masura concursurile scolare aduc o contributie la progresul invatarii in clasa

Intr-o mare masura
108
30%
Intr-o masura moderata
145
41%
Intr-o mica masura
64
18%
Nu aduc progres
26
7%
Nu aduc progres, dimpotriva, aduc mari diferente de nivel
15
4%
 
Voturi totale : 358

concursuri

Mesajde floarebernad » 01 Aug 2009, 08:56

Ma intereseaza in primul rand cele gratuite, ca toti copiii sa aiba sanse reale.Se poate si la gradinita, unde activitatea principala e jocul. Am participat la concursuri in cadrul unor proiecte (desene, sport, muzica, dans)care au avut un impact pozitiv asupra copilior: Lumea dansului, Sport si sanatate,Educatia rutiera salveaza vieti, Pastrati lumea verde.
floarebernad
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Apr 2007, 19:31

Am nevoie de ajutorul vostru pt hirtii !

Mesajde cuzabio » 19 Oct 2009, 19:09

cobelea scrie:Se vorbeste despre alt ceva.

Am nevoie de ajutorul vostru - cum se poate realiza un concurs /simpozion ? Ma refer la hirtii, cu toate amanuntele, va rog! Mi se pare mai simplu sa-l realizam - ma refer la activitati, adica partea care ne place! :D Astept cu nerabdare raspunsurile voastre! :D
cuzabio
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Noi 2007, 21:30

Re:

Mesajde raspuns » 06 Noi 2009, 15:56

emil scrie:Parerea mea.
1. Nu este importanta oficializarea unui concurs ci calitatea lui. Oficializarea "ajuta" mai ales pe cei care vor doar puncte. Nu "avizul" ministerului da calitatea. Veti vedea in aceste "avize" ca MECT nu isi asuma niciun fel de obligatie legata de actiunea avizata.
2. Un concurs este bun, daca antreneaza pe toti elevii clasei, fara restrictii si discriminari.
3. Odata solicitate taxe de la elevi, concursul respectiv devine discriminatoriu si conduce la ideea ca participantii trebuie neaparat sa fie recompensati... iar cadrele didactice sa obtina...puncte!
4. Se vehiculeaza ideea ca parintii cer participarea copiilor lor la concursuri sau chiar elevii insisi. Parintii si elevii se comporta asa CUM II EDUCAM NOI si cum ii facem sa inteleaga ce inseamna un invatamant util pentru copii lor.
5. Concursurile si discriminarile descrise mai sus la clasele I+IV si gradinita le consider total nepermise. Rog a se vedea care sunt obiectivele invatamantului, care trebuie sa fie efectele asupra elevului, ce competente trebuie sa capete el.

numai bine,
Fişiere ataşate
4 de 10 proiect.doc
Va rog sa va faceti timp sa vedeti ce concurs am initiat noi. As dori sa le multumesc tuturor colegilor pt. sprijinul oferit in organizarea concursului. Merita Felicitari!
(722.5 KiB) Descărcat de 128 ori
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: Concursurile scolare

Mesajde sportiv » 06 Noi 2009, 19:42

Sansele sunt aceleasi la orice fel de concurs,cu sau fara bani!Am mai scris si repet, avizul cuiva oricum se obtine.Nu taxa face discriminarea ,ci incorectitudinea concursului de la organizare si pana la ierarhizarea elevilor.De ce sa-i ierarhizam intre ei,noi care oricum il stim pe fiecare ce ,,poate'!Raman la parerea ca ierarhizarea copiilor se face doar fata de cerintele programei scolare (vorbim de clasele mici)!A nu se intelege ca sunt impotriva concursurilor,pentru ca ele creeaza acea stare de competitie,chiar cu ei insisi. Dar de aici pana la sute de lei cheltuiti de parinti,deja este o cale prea lunga...
Este parerea mea si va rog sa nu va suparati,cei care aveti o alta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concursurile scolare

Mesajde raspuns » 07 Noi 2009, 13:26

Nu ati reusit sa va uitati peste materialele trimise? Speram sa ne spuneti ce credeti despre concursurile initiate de noi.
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: Concursurile scolare

Mesajde raspuns » 07 Noi 2009, 13:32

raspuns scrie:Nu ati reusit sa va uitati peste materialele trimise? Speram sa ne spuneti ce credeti despre concursurile initiate de noi.

Cateva poze de la concurs... Speram sa va placa.
Fişiere ataşate
Prezentarea echipajelor.JPG
Desfasurarea concursului 5.jpg
Desfasurarea concursului 2.jpg
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: Concursurile scolare

Mesajde sportiv » 07 Noi 2009, 17:13

De ce credeti ca pozele postate pot confirma eficienta unui concurs.Nici cele mai bune rezultate,nicidecum pozele nu sunt reprezentative! ( Doar copiii peste ,,n" ani ne pot confirma munca,asa ca mai avem de astaptat!")
Seara placuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concursurile scolare

Mesajde raspuns » 08 Noi 2009, 06:37

sportiv scrie:De ce credeti ca pozele postate pot confirma eficienta unui concurs.Nici cele mai bune rezultate,nicidecum pozele nu sunt reprezentative! ( Doar copiii peste ,,n" ani ne pot confirma munca,asa ca mai avem de astaptat!")
Seara placuta!


Daca nu ati fi uitat semnul intrebarii de la sfarsitul primei fraze, as fi crezut ca, dorind sa intrati intr-o "polemica", ati pus o intrebare retorica.Uitandu-l, nu pot decat sa va raspund.
1. Ati gasit in mesajele mele o afirmatie de genul: "Priviti pozele si constatati eficienta concursului! " ? Nu?! Inteleg, era un mesaj ascuns. Nu?
2. Cand imi voi permite (d.p.d.v. financiar) si cand voi avea timp (neirosindu-l scriind mesaje celor care judeca inainte de a intelege, ii stiu pe altii fara sa-i cunoasca si sunt incapabili sa aprecieze si munca altora) voi face un site al concursului, pe care voi incerca sa postez nu doar poze, ci si filmari, lucrari concepute in cadrul competitiei, impresiile participantilor etc. Nu as vrea, astfel, sa scot in evidenta eficienta concursului, ci doar sa aduc un elogiu cadrelor didactice dispuse sa renunte la ore petrecute alaturi de copiii lor pentru a le oferi copiilor altora sansa de a se remarca.
3. Ati scris: "Nici cele mai bune rezultate,nicidecum pozele nu sunt reprezentative!" Pentru ce? Pentru competenta dascalilor, pentru nivelul de pregatire al elevilor, pentru ...?! As fi vrut sa va raspund, dar nu va inteleg, pt. ca lipseste exact ceea ce este mai important. Reformulati, va rog! Multumesc.
4. Multumesc pentru compliment. Chiar ma simt tanara. Ce v-a determinat sa ma credeti la inceput de cariera didactica? E drept, poate ma insel. Poate ati crezut ca am fost fotograf niste ani buni si, de curand, am intrat in invatamant. In cazul acesta...
5. Ce valoare ii dati lui "n"? Sper ca nu credeti ca un dascal poate avea confirmarea muncii lui abia la varsta pensionarii. Cred ca ar fi fost mai potrivit sa folositi Δt. Nu toti elevii nostri sunt capabili sa isi dovedeasca valoarea la aceeasi varsta.

Sa auzim de bine!
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: Concursurile scolare

Mesajde sportiv » 08 Noi 2009, 16:02

Cred ca a fost o scapare(cu atat mai rusine mie ,care am facut observatii la randu-mi!
Daca revenim la ,,oile noastre" iata:
-raman la ideea ca,atata timp cat nu cunoastem realizarile dumneavoastra,pozele nu au nicio relevanta (vis-a -vis de concursul realizat!;
-sa va dea Domnul rezolvarea problemelor resurselor materiale pentru realizarea problemelor;
-poate am gresit,dar raman la ideea (punctul 3 al dumneavoastra) ca aprecierea activitatii cadrelor didactice pe sistemul actual,respectiv,fisa de evaluare,nu este relevanta;activitatea extrascolara (extracurriculara),dupa parerea mea,umila, nu ar trebui sa fie punctata cu mai mult de 10 puncte,nu cu 50,ca pana acum;
-ne pierdem in activitati de tip ,,cantarea romaniei"-am scris fara initiale mari,nu pentru ca nu as sti cum se scrie- iar activitatile ,,stricte" ale invatamantului sunt ,, juma-juma" cu cele ,,nemasurabile" (va rog,sa nu ma puneti sa enumar activitatile stricte,nici cele nemasurabile);
-indiferent de varsta,important e sa ne simtim intotdeauna tineri (eu am doar 36 de ani, :P ,in invatamant);
-cu permisiunea dumneavoastra, acel ,,n" poate sa fie prima serie personala de absolventi de liceu,urmatoarea,sau chir ultima;(depinde la a cata suntem fiecare)!
Seara placuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concursurile scolare

Mesajde raspuns » 08 Noi 2009, 18:22

sportiv scrie:Cred ca a fost o scapare(cu atat mai rusine mie ,care am facut observatii la randu-mi!
Daca revenim la ,,oile noastre" iata:
-raman la ideea ca,atata timp cat nu cunoastem realizarile dumneavoastra,pozele nu au nicio relevanta (vis-a -vis de concursul realizat!; → Corect! Nici nu conteaza realizarile mele. Muncim degeaba, daca o facem doar pt. a culege lauri. Tintind un astfel de scop egoist, activitatea noastra s-ar limita la a aduna "hartii" (a se vedea cuvantul autorilor din raportul final pt. proiectul "4 de 10"!). In alta ordine de idei, chiar daca ati cunoaste "realizarile" mele, pozele postate tot nu ar avea vreo relevanta pt. concursul realizat. Sunt doar pozele unor concurenti surprinsi in timpul desfasurarii concursului.
-sa va dea Domnul rezolvarea problemelor resurselor materiale pentru realizarea problemelor; → Multumesc mult pentru urare. Totusi, nu vad cum, daca as avea mai multi bani, as putea sa imi realizez problemele. Din cate stiu, prob. se rezolva, nu se realizeaza. Oricum, v-am inteles. Multumesc. Sper sa reusesc sa imi ating obiectivul de a avea un site. Am incetat de ceva vreme sa ma plang de salariile existente in domeniul nostru de activitate. Eu ma declar multumita de cat castig, iar daca aceasta suma imi este insuficienta, muncesc suplimentar. Degeaba de plangem, daca nu facem nimic in sensul acesta. Ma deranjeaza doar cei care se plang de cat castiga, dar, cand li se ofera sansa de a catiga un ban in plus, il refuza, nefiind dispusi sa renunte la timpul lor liber. Probabil, au alte prioritati. Bravo lor, dar atunci sa taca, sa nu se mai planga.
-poate am gresit,dar raman la ideea (punctul 3 al dumneavoastra) ca aprecierea activitatii cadrelor didactice pe sistemul actual,respectiv,fisa de evaluare,nu este relevanta;activitatea extrascolara (extracurriculara),dupa parerea mea,umila, nu ar trebui sa fie punctata cu mai mult de 10 puncte,nu cu 50,ca pana acum; → Aveti perfecta dreptate. Fiecare dintre noi ar trebui sa isi canalizeze energia inspre activitatea la clasa si sa se ocupe si de alte activitati doar atunci cand "la clasa" totul merge bine. In privinta fiselor de evaluare, nu stiu ce sa va spun. Se pare ca avem fise de evaluare diferite. Oricum, aveti din nou dreptate. Nici mie nu mi se pare elocventa o fisa de evaluare ca cea despre care ati pomenit. Puteti posta una, va rog? Sunt curioasa. Multumesc.
-ne pierdem in activitati de tip ,,cantarea romaniei"-am scris fara initiale mari,nu pentru ca nu as sti cum se scrie- iar activitatile ,,stricte" ale invatamantului sunt ,, juma-juma" cu cele ,,nemasurabile" (va rog,sa nu ma puneti sa enumar activitatile stricte,nici cele nemasurabile); → Nu va pun, dar ar trebui sa va uitati peste structura unui proiect educativ. Ati fi surprins sa vedeti ca finalitatile lui sunt "masurabile". Si, pe urma, nu toti ne pierdem in activitati de tip ,,cantarea romaniei" (v-am citat). Se pierd doar cei care se limiteaza la astfel de activitati.
-indiferent de varsta,important e sa ne simtim intotdeauna tineri (eu am doar 36 de ani, :P ,in invatamant); → Felicitari si la mai multi! Aveti dreptate.
-cu permisiunea dumneavoastra, acel ,,n" poate sa fie prima serie personala de absolventi de liceu,urmatoarea,sau chir ultima;(depinde la a cata suntem fiecare)! → Cred ca valoarea unui elev nu consta exclusiv in rezultatele lui scolare. (Sa nu credeti ca desconsider rezultatele la invatatura ale elevilor mei. M-am bucurat cand s-au calificat la faza nationala a olimpiadei. Am plans, la fiecare generatie de absolventi, cand am constatat ca ai mei - copii modesti, simpli, dar destepti si ambitiosi - au reusit sa depaseasca elevii din clasele selectate, cu elevi cu pretentii... Ma intalnesc si acum, periodic, cu fosti elevi si ma interesez de rezultatele lor profesionale.) Pt mine, valoare inseamna mai mult decat un premiu, iar un dascal inseamna mai mult decat o pers. care transmite cunostinte. Tocmai de aceea am si initiat concursul "4 de 10". M-ati intelege, daca ati sti despre ce este vorba.
Seara placuta!
→ Asemenea! Mi-a facut placere sa dialogam. Toate cele bune!
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: Concursurile scolare

Mesajde cuzabio » 08 Noi 2009, 19:52

sportiv scrie:Cred ca a fost o scapare(cu atat mai rusine mie ,care am facut observatii la randu-mi!
Daca revenim la ,,oile noastre" iata:
-raman la ideea ca,atata timp cat nu cunoastem realizarile dumneavoastra,pozele nu au nicio relevanta (vis-a -vis de concursul realizat!;
-sa va dea Domnul rezolvarea problemelor resurselor materiale pentru realizarea problemelor;
-poate am gresit,dar raman la ideea (punctul 3 al dumneavoastra) ca aprecierea activitatii cadrelor didactice pe sistemul actual,respectiv,fisa de evaluare,nu este relevanta;activitatea extrascolara (extracurriculara),dupa parerea mea,umila, nu ar trebui sa fie punctata cu mai mult de 10 puncte,nu cu 50,ca pana acum;
-ne pierdem in activitati de tip ,,cantarea romaniei"-am scris fara initiale mari,nu pentru ca nu as sti cum se scrie- iar activitatile ,,stricte" ale invatamantului sunt ,, juma-juma" cu cele ,,nemasurabile" (va rog,sa nu ma puneti sa enumar activitatile stricte,nici cele nemasurabile);
-indiferent de varsta,important e sa ne simtim intotdeauna tineri (eu am doar 36 de ani, :P ,in invatamant);
-cu permisiunea dumneavoastra, acel ,,n" poate sa fie prima serie personala de absolventi de liceu,urmatoarea,sau chir ultima;(depinde la a cata suntem fiecare)!
Seara placuta!


Stimati colegi,
Pierdeti din vedere esentialul - Felicitari pentru toate activitatile pe care le faceti! Trebuie sa ne apreciem, sa ne respectam ! Mai rau e ca unii nici asa, cu mici scapari nu le fac!
cuzabio
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Noi 2007, 21:30

Re: Concursurile scolare

Mesajde sportiv » 08 Noi 2009, 20:00

De regula se umbla dupa hartii,cel putin pe la noi,nu m-am referit strict la cineva anume,era la modul general!
Am cam amalgamat pe acolo cuvintele,dar e bine ca ati inteles!
Nu cred ca trebuia sa va spun direct ca proiectele se cam iau de pe didactic si ,,se adapteaza"!(pentru valabilitatea primului alineat si nicidecum pentru altceva).
Fiind vorba despre concursurile scolare am accentuat realizarile copiilor (,,n") pe aceasta tema.
Inca o data,nu m-am referit strict la activitatea dumneavoastra,pe care,desigur,n-o cunosc si nici nu am caderea sa o analizez;am incercat ceva de ordin general!
Numai de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concursurile scolare

Mesajde cuzabio » 08 Noi 2009, 20:32

sportiv scrie:De regula se umbla dupa hartii,cel putin pe la noi,nu m-am referit strict la cineva anume,era la modul general!
Am cam amalgamat pe acolo cuvintele,dar e bine ca ati inteles!
Nu cred ca trebuia sa va spun direct ca proiectele se cam iau de pe didactic si ,,se adapteaza"!(pentru valabilitatea primului alineat si nicidecum pentru altceva).
Fiind vorba despre concursurile scolare am accentuat realizarile copiilor (,,n") pe aceasta tema.
Inca o data,nu m-am referit strict la activitatea dumneavoastra,pe care,desigur,n-o cunosc si nici nu am caderea sa o analizez;am incercat ceva de ordin general!
Numai de bine!


Stimati colegi,
Pierdeti din vedere esentialul - criticile nu isi au rostul Felicitari pentru activitatile pe care le faceti! Trebuie sa ne apreciem, sa ne respectam ! Prefer dialogul constructiv. DVS? Poate discutam mai bine de un proiect ... Ce spuneti? Numai bine.
cuzabio
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Noi 2007, 21:30

Re: Concursurile scolare

Mesajde sportiv » 08 Noi 2009, 20:39

Era un raspuns pentru,,raspuns"!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concursurile scolare

Mesajde raspuns » 09 Noi 2009, 01:38

sportiv scrie:Era un raspuns pentru,,raspuns"!


Chiar va place sa intrati in dispute verbale! Este bine ca aveti timp de asa ceva. Eu, ma retrag, nu pt. ca tin sa fiu prima care cedeaza, dar nu obisnuiesc sa copiez materiale de pe didactic si, din aceasta cauza, am nevoie de timp ca sa lucrez. Cautati, in baza de date! Veti descoperi ca eu postez materiale.
Va rog sa nu desconsiderati sfatul colegului nostru care a intervenit. Este unul binevenit, pe care trebuie sa il urmam. Intram pe acest topic ca sa ne impartasim ideile si gandurile, ca sa ne consultam, nu ca sa ne criticam si sa cautam subiecte in care putem ataca. Dialogul ar trebui sa fiu unul constructiv (parerea mea!).
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori