Concursuri software

Concursuri software

Mesajde newentry » 03 Ian 2004, 04:16

O intrebare la care sper sa gasim raspunsul:

Cand o sa se acorde concursurilor de software aceeasi atentie care se acorda olimpiadelor? Nu cred ca este un domeniu care trebuie neglijat. La urma urmei, daca nu stimulam tinerii atunci ce facem?

Sa promovam mai bine jocurile pe calculator? Sunt foarte multi elevi cu inclinatie spre programarea de software care din pacat nu sunt stimulati in nici un fel. Nu toti au norocul sa gaseasca un profesor care sa ii indrume spre olimpiada. Asa ca multi, in dorinta de a-si desavarsi pasiunea pentru programare, se apuca de creat software. Mai tarziu, acestia sunt recrutati de firme din afara. De ce? Pentru ca se pare ca la noi in tara nimeni nu stie sa aprecieze munca lor de la o varsta frageda.

Exista concursul InfoEducatie, o initiativa buna, dar insuficienta. Ce anume il atrage pe un elev sa vina la Galaciuc si sa isi prezinte proiectul? Nimic. Stie ca nu obtine nimic mai mult decat in cazul in care sta acasa. Ati putea spune... recunoasterea celorlalti. Da? De ce sa nu il posteze pe Internet daca vrea recunoastere? La urma urmei, concursul InfoEducatie este tratat de catre minister ca o frectie la picior de lemn.

Un elev care castiga un premiu la olimpiada se bucura de anumite privilegii (prestigiu si in cel mai bun caz admitere la o facultate de profil in tara samd).

Un elev care castiga un premiu la InfoEducatie ce castiga? Nimic. O diploma care nu ii aduce nici un beneficiu. Asa ca...intrebarea este...de ce sa mai participe? Il va ajuta pe un elev un premiu obtinut la InfoEducatia?

Daca vrem sa ne modernizam, ar trebui sa avem o gandire mai deschisa si sa apreciem ceea ce realizeaza acesti elevi. Ar trebui sa ii stimulam cumva. Efortul lor nu merita apreciat? Si ei se pregatesc la fel ca si elevii pentru olimpiada.

Un elev, bun prieten de al meu, imi povestea prin septembrie cum ca vara trecuta la Galaciuc s-a promis o recunoastere a premiilor de la InfoEducatia. A fost un banc bun, doar niste vorbe aruncate in vant.

Astept reactii.....
newentry
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2004, 03:53

Concursurile de software

Mesajde emil » 03 Ian 2004, 21:28

Da, observatiile sunt bune!
Ar trebui, intradevar, un concurs de software mai bine gandit, care sa aduca foloase mai mari participantilor, in special castigatorilor.
In general, un astfel de concurs, implica echipe si este mai greu sa acorzi unui grup drepturile pe care le obtine un castigator la un concurs induvidual. Eu personal, deja nu prea mai sunt de acord cu acordarea dreptului de intrare fara concurs la facultate pe baza rezultatelor la concursurile nationale...Dar asta nu e treaba mea si poate ca nu am dreptate!
Am vazut un site:
http://w3.siemens.de/knowledge-zone/en/ ... f_fame.php
care imi spune ca putina lume ofera premii de genul acestora din Romania. Cred ca premiul cel mai bun este castigul pe care il are concurentul in competitia cu el insusi si recunoasterea valorii....
Un alt castig este acela in BANI sau valori materiale pe care il putem obtine antrenand firme dispuse sa sustin sincer si corect astfel de competitii...
Cunosc si dezamagirile celor carora li s-au promis marea cu sarea fie de la MECT fie din alta parte...Nu cred ca se pot rezolva!
SPER sa punem bazele unui nou tip de concurs sau sa dam forta existentului InfoEducatie prin atragerea unor sponsori seriosi, a unor firme care sa acorde burse celor mai buni sau sa gaseasca alte forme de stimulare mai conforme cu vremurile pe care le traim...
Asteptam IDEI !

Un 2004 cat mai bun!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori