concursul e o cacialma!!!

O constructie in scopul invatarii moderne adresat educatorilor si elevilor din clasele III-XII

concursul e o cacialma!!!

Mesajde monosescosmina » 24 Iun 2009, 21:40

Acum am aflat ca echipa noastra, a gherlenilor, a fost descalificata.Motivele invocate de comisia de evaluare sunt gratuite!!! In primul rand,in calitate de coordonator de proiect, nu am acordat nici o nota proiectelor aflate in concurs deoarece nu as fi putut fi obiectiva.Cele nu stiu cate note de unu pe care cica le-as fi acordat nu mi le pot explica decat prin frauda electronica.O dovada ca am fost sabotati a fost si modificarea datelor unor materiale pe care noi le-am postat pe site in 3 iunie,respectiv19 iunie si care apar cu data de 21,nefiind prin urmare, luate in considerare. Celalalt argument, ca proiectul nu ar fi fost realizat de elevii mei deoarece era prea complex, de un nivel prea inalt, nu poate decat sa ma maguleasca, si profit pe aceasta cale sa-i felicit pe toti.Dumneavoastra, domnilor care ati luat atat de usor hotararea de a sterge cu buretele munca de peste o luna a unor elevi care au studiat si au muncit cu atata devotament RUSINE!!!!!!!!!!! Este prima data cand ne-am inscris la un astfel de concurs dar ne-ati dat o lectie foarte buna:nu castiga cine merita, ci aceia care trebuie.Va multumim.
monosescosmina
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iun 2009, 20:31

Mesajde webmaster » 25 Iun 2009, 11:50

Imi pare rau, dar daca este frauda altundeva nu poate fi decat de la elevii din liceul dumneavoastra, daca v-ati lasat calculatorul nesupravegheat si aveti activata logarea automata... au mai fost situatii asemanatoare in care alte persoane au folosit contul unui membru Didactic neatent. Alta explicatie nu vad, in afara de cea evidenta. In oricare din cele doua cazuri responsabilitatea va apartine, de aceea v-a fost descalificat proiectul.

Concursul nu este o cacialma, nici noi administratorii nu stim cine va castiga, asta hotaraste juriul - care tocmai a fost format, din cadre didactice si cercetatori (mai asteptam doar o confirmare pentru a va anunta componenta finala). Nici un membru al echipei Didactic.ro nu face parte din juriu. Am facut doar verificarea proiectelor pentru a vedea care nu respecta regulamentul, caci exista unele care nu au postate materialele cerute sau care nu respecta tematica. Cu atat mai mult trebuia sa verificam notele, am primit numeroase plangeri in acest sens care s-au dovedit a fi indreptatite.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: concursul e o cacialma!!!

Mesajde emil » 25 Iun 2009, 21:57

monosescosmina scrie:Acum am aflat ca echipa noastra, a gherlenilor, a fost descalificata.Motivele invocate de comisia de evaluare sunt gratuite!!! In primul rand,in calitate de coordonator de proiect, nu am acordat nici o nota proiectelor aflate in concurs deoarece nu as fi putut fi obiectiva.Cele nu stiu cate note de unu pe care cica le-as fi acordat nu mi le pot explica decat prin frauda electronica.O dovada ca am fost sabotati a fost si modificarea datelor unor materiale pe care noi le-am postat pe site in 3 iunie,respectiv19 iunie si care apar cu data de 21,nefiind prin urmare, luate in considerare. Celalalt argument, ca proiectul nu ar fi fost realizat de elevii mei deoarece era prea complex, de un nivel prea inalt, nu poate decat sa ma maguleasca, si profit pe aceasta cale sa-i felicit pe toti.Dumneavoastra, domnilor care ati luat atat de usor hotararea de a sterge cu buretele munca de peste o luna a unor elevi care au studiat si au muncit cu atata devotament RUSINE!!!!!!!!!!! Este prima data cand ne-am inscris la un astfel de concurs dar ne-ati dat o lectie foarte buna:nu castiga cine merita, ci aceia care trebuie.Va multumim.

Este jenant textul dumneavoastra, care dovedeste inca odata ce fel de atitudine ati avut fata de colegi, implicand chiar si elevii intr-o actiune nedemna de un educator. Eu as fi tacut si nu as mai fi scris ceea ce se vede mai sus. Sa stiti ca este usor de depistat de unde vin notele date, inclusiv IP-ul calculatorului de pe care s-a "lucrat".
Afirmatiile dvs. gratuite si fara suport, tonul agresiv nejustificat este, cel putin pentru mine, o dovada ca ati incercati dvs. insiva sa fraudati competitia pe care noi am lansat-o cu singurul interes sa promovam munca de echipa si tehnicile noi de invatare. Cititi ce am mai scris in aceasta sectiune de Forum.
Cel mai grav lucru este ca v-ati pus intr-o situatie jenanta fata de elevii dvs., in contra unei educatii de calitate.
Imi pare rau ca lucrurile frumoase pe care le facem sunt intinate de astfel de incidente...

Doresc succes tuturor celorlalti, cei care au inteles ce inseamna aceasta forma inedita de lucru, si va spun ca toata lumea a castigat, in ciuda faptului ca va exista si o ierarhie.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Precizare

Mesajde sorinborodi » 01 Iul 2009, 09:42

O mica precizare fac,fara intentie partizana:cuvantul "cacialma" nu exista in limba romana.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj


Înapoi la Concursul de proiecte "Noi suntem...."

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori