Concursul cel mai (inter)Activ utilizator

Intrebari si raspunsuri despre concursurile organizate de didactic.ro.

Mesajde aniova30 » 09 Ian 2006, 10:11

D-le Onea , si Dvs. apelati la formula "Ramai sanatoasa cucoana /Imi iau geamantanul si plec ?" , nu se poate. Ce se intampla ? Am mai spus lucrul acesta , eu nu cunosc nici o persoana dintre administratori sau utilizatori , de aceea imi dau cu pararea - considerandu-ma neutra.

Recitind ce a scris d-na Gina , constat ca nu ati inteles ce a vrut sa spuna cu " site personal".A spus ca nu poate face reclama site-lui DIN interes personal , adica , colegi intrati pe didactic.ro si votati-mi lucrarile.
Asa inteleg eu.
Ati vazut si Dvs. cate calitati se presupune ca are "dascalul bun" - asa ca toleranta , inteleptiune si mai departe , pentru ca , chiar faceti o treaba buna, iar ,pentru ca ,sunt sigura ca e vorba in primul rand de pasiune , nu puteti renunta.
Succes !
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde catelutza » 09 Ian 2006, 10:55

[quote]Cred ca valoarea unui material ar trebui apreciata si dupa numarul de download-uri...[/quote]
Discutia asta e mai veche. Ne promisese Vivi mai demult ( http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=355 ) contorizarea descarcarilor dar...nu stiu de ce nu s-a pus in aplicare pana la urma :?:
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde gina » 09 Ian 2006, 10:55

Am sa raspund desi poate ar fi mai bine sa tac fiindca vad ca acest an a inceput sub semne proaste!
Domnule Onea, dv. sigur nu ati inteles ce am vrut eu sa spun si v-ati repezit sa ma bateti! cu vorbele!
Colega aniova 30 a inteles ce am vrut sa spun: eu am facut reclama acestui site si inca foarte mult. Toate colegele de la scoala mea s-au inscris pe didactic la initiativa mea si multi elevi. (Chiar am facut inscrierea impreuna.) Cand am spus interes personal m-am referit la ce observa colega aniova30 , adica la acest concurs!
In repetate randuri m-am batut cu cei care intrau pe sitre si ne improscau cu noroi pe noi sau pe administratorii site-lui. Asa ca nu cred ca pot fi invinuita ca nu-i respect pe administratorii site-lui.
Oricum se intampla ceva ciudat, ati inceput sa va certati cu noi inca de la finele anului si vad ca inca continuati. Daca nu va convine prezenta mea sau a altora de pe site, de ce nu ne spuneti in fata si umblati cu ocolisuri?
Din cele afirmate de dv. reiese ca prezenta mea pe site nu este de dorit. Pai ma repet, de ce nu vorbiti clar?!
Pana acum cateva luni m-am simtit bine aici, mi-am facut multi prieteni si am gasit multe lucruri frumoase facute de colegi. Acum situatia a scapat de sub control si ma acuzati , chiar imi spuneti pe ocolite sa-mi iau " jucarelele" si sa plec! Ma simt foarte jignita de cele afirmate de dv.!
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde aniova30 » 09 Ian 2006, 12:25

Am constatat acum ca mai facuse cineva observatia mea. Eu nu am citit pagina 1, dar la fel constat ca intriga persista.
Oameni buni , cine seamana vant , culege furtuna , haideti sa semanam inteleptiune si sa culegem respect.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde emil » 09 Ian 2006, 13:54

Doamnei Gina, repet, dintre ce mai activi utilizatori ai portalului.
Daca, am inteles gresit sensul cuvintelor dvs., imi cer scuze. Departe de mine gandul de a indeparta pe cineva de aceasta comunitate, dimpotriva, doresc a ne intelegem si sa gasim cai foarte bune de colaborare.
Poate ca din micile diferende se clarifica lucrurile si putem fi mai deschisi. Din partea mea aveti tot concursul in acest sens.
Inca odata scuze si la mai bine la toata lumea!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emap » 09 Ian 2006, 14:16

Am sa incep prezentandu-ma:
emap = Emilia Pausan (prof. fizica, Bucuresti).

La inceputul mesajului meu doresc sa va urez multa sanatate, sa aveti numai bucurii de la cei dragi, sa aveti reusite profesionale, sa reusiti in toate proiectele pe care le demarati.

Desi in aceasta perioada am avut si am in continuare multe de rezolvat, am intrat pe didactic, de cele mai multe ori la ore "imposibile".
De ce acest lucru?
1. In primul rand pentru ca aici am gasit de multe ori INFORMATIA de care aveam nevoie si nu cred ca trebuie sa reamintesc cat inseamna acest lucru.
2. Am gasit aici modalitati diferite de a realiza o secventa didactica, iar acest lucru este extrem de important.
3. Am regasit, de mai multe ori, forta de a merge mai departe, atunci cand am intalnit aici oamenii si dascali care cu generozitate si mult efort construiesc un drum.
4. Desi ar trebui sa fiu mai activa pe acest site pentru a lega prietenii, stiu astazi ca atunci cand voi fi in impas aici voi putea gasi un sprijin, un raspuns, dar si o opinie critica.

Am intervenit cu acest raspuns pentru a reaminti faptul ca fiecare dintre utilizatorii activi poate prezenta propria lista cu motive serioase pentru care s-a "molipsit" de didactic.ro. Iar lucrurile importante in viata se pastreaza de multe ori cu efort.

Exista si orgolii, exista si greseli, dar am fi oameni daca nu am avea si ceva orgoliu, daca nu am si gresi?

Sunt multi care numai "consuma" informatie de pe didactic, dar nu au curajul sa se "expuna", pentru ca inevitabil apar si criticile. Dar de multe ori, un material pe care il evalueaza cu nota mai mica, il corecteaza, il modifica putin si reusesc sa obtina materialul dorit cu efort personal minim. Valoarea dumneavoastra, a celor activi, aici este: aveti generozitatea de a selecta si transmite informatie, curajul de a va "expune" cu materiale proprii, de a exprima puncte de vedere proprii. Si sa nu uitam ca exista aici voci ale unor dascali cu multa experienta la catedra.

Stiu sigur ca acestia vor reveni alaturi de noi de cate ori va fi nevoie.

In legatura cu concursul:
1. cine investeste impune regulile jocului, dar nu are interes sa nu aiba adepti (a corecta din mers este o dovada de intelepciune);
2. un premiu mare aduce tensiuni, si uneori pe fondul acestui stres, suprapus cu probleme personale si efortul unei activitati "la maxim", nu reusim sa ne facem intelesi foarte bine sau nu reusim sa intelegem cu adevarat toate mesajele - cu intelepciune, toleranta, vor putea intelege si astfel vor ierta mai usor;
3. vorbeam de curajul propriilor puncte de vedere de aceea doresc sa il prezint si pe al meu privind tinta acestui concurs:
- ar putea fi premiul unei scoli si nu al unei persoane sustinuta de colegi...; din punctul meu de vedere valoarea acestei provocari consta tocmai in a reusi sa formezi o echipa cu care sa lucrezi pentru realizarea unui proiect, dar acest lucru nu se valideaza intr-o luna (este parerea mea) - dar, pot exista deja echipe care lucreaza foarte bine impreuna si atunci acestea merita marele premiu, iar pentru ceilalti ar oferi un model;
- se poate crea o echipa si din mai multi membrii ai didactic.ro, chiar din orase diferite, care poate nici nu s-au intalnit pana in prezent, dar care sunt interesati de dezvoltarea unui anumit proiect; cred ca aceasta lectie, a formarii si lucrului in echipa, incercam sa o invatam mai bine in acesti ani (uitati-va la firmele puternice si vedeti ca valoarea lor sta si in individualitati, dar si in echipe puternice formate pe un proiect).

Vorbeati si de "interese". Sigur ca trebuie sa existe un scop, dar acesta, sunt convinsa, consta in trecerea la o alta etapa a proiectului didactic.ro: cresterea valorica (si ca numar si ca valoare a informatiei). Daca cei care au investit timp, energie, etc., nu ar incerca sa treaca la aceasta etapa, inseamna ca nu au iubit cu adevarat acest proiect.

In privinta "notelor": as prefera ca ele sa fie completate cu un schimb de mesaje care sa poata fi de folos autorului (nu neaparat publice, dar concluziile vor putea conduce la un material mai bun care sa poata ulterior inlocui materialul initial).

Din pacate la noi in scoala urmeaza un lant de "vizite' si extista alte prioritati, dar dupa ce trec toate acestea, vom incerca sa prezentam un mic proiect de echipa (corectez: asa imi doresc eu!).
Pana atunci, va doresc mult succes si cred ca stiti si faptul ca eliminarea unor concurenti seriosi se realizeaza in mai multe moduri.

Nu va lasati pacaliti si mergeti mai departe.

Cu prietenie,
Emilia Pausan
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

Mesajde emil » 09 Ian 2006, 15:05

Multumesc foarte mult pentru mesajul doamnei Emila dar si pentru celelalte. Sa spun ca subscriu, sau ca sunt de acord, e stupid.
Ceea ce promit sa fac/facem este un concurs adresat unor echipe din scoli.
Deocamdata, sunt in tratative cu sponsori care sa sustina un asemenea concurs, bine motivat si cu rezultate bune in planul colaborarii dintre colegi.
Evident, orice sponsor impune reguli si are anumite interese. Vreau sa fie cat mai transparente pentru noi, sa nu ne intereseze, bineinteles, daca interesele sposorului nu lezeaza interesele noastre!

Si eu va doresc succes si va indemn sa nu va lasati invinsi!

"In cetatea adevarului tau, poi fi batut, dar invins niciodata" (N.Iorga)
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Cel mai interactiv

Mesajde dddddd » 27 Ian 2006, 15:22

Stimati colegi de site, ignorati "rautatile, notele" si nu stricati "ceva frumos" !!! din putinele lucruri frumoase create in ultimul timp in invatamant. Am descoperit site-ul tarziu si-mi pare rau deoarece il consider "un schimb de experienta perfect". Aveam nevoie de asa ceva !
Haideti sa ramanem uniti, sa ne intereseze mai mult materialele, informatiile, schimbul constructiv de mesaje! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

concursul

Mesajde cami30 » 27 Ian 2006, 18:11

Am tot rabdat , am tot rabdat insa nu mai pot sa tac pentru ca mi se pare necinstit fata de alti colegi ai mei care habar nu au ca au fost folositi de unul dintre ai nostri.

Exista un coleg care alearga din cancelarie in cancelarie, din scoala in scoala si din coleg in coleg, facand mare reclama acestui concurs si oferindu-se sa-i ajute pe cei care nu frecventeaza internetul sa-si faca acest user si sa publice acest material cerut de regulamentul concursului. Ce uita sa spuna stimatul coleg? Uita probabil sa spuna care e marele premiu si care este de fapt interesul acestuia.
Ce mai face domnul coleg? Se ofera sa-ti faca user, adresa de e-mail si sa-ti publice materialul respectiv. Cu ce se alege stimatul coleg? CU rating mare privind numarul de invitatii date unor noi useri pe care tot el ii creaza.
Nu-i frumos domnule coleg in cazul in care se intampla sa va aflati pe aici.
Pentru organizator. Poate ca ar trebui sa acordati un premiu pentru cel mai activ user, pentru cele mai originale materiale si nu pentru cati alti colegi a reusit respectivul sa invite.
Si mie mi-e usor sa fac o mie de usere noi, sa public o mie de materiale si sa ma regasesc ca persoana care a "convins" cei mai multi colegi sa se inscrie pe didactic.ro. De ce nu fac asta? Pentru ca am deja un laptop, pentru ca n-am atat de mult timp liber si pentru ca imi respect colegii care nu prea stiu cu ce se mananca computerul.
Cred ca ar trebui sa luati masuri in aceasta privinta, sa identificati daca de la acelasi IP s-au creat mai multe usere si s-au introdus mai multe materiale si sa amendati in vreun fel acest comportament.
va multumesc
cami30
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Ian 2006, 20:44

Mesajde aniova30 » 27 Ian 2006, 20:36

Frumos mesaj . Nu stiu ce gasesc frumos în el , dar probabil franchetea autoarei si spiritul de dreptate m-au indemnat sa-l categorisesc " frumos" . De fapt , demasca o mojocie , care , daca e , adevarata ... nu ma mira!
Mi-a placut gandul adresat neutilizatorilor .Asa e. In aceeasi masura , este un concurs deschis , si ca in toate lucrurile romanesti subterfugiile se gasesc cu usurinta.
Administratorii site-lui nu pot sa simta decat amaraciune , in cazul in care n-au anticipat ca exista atat de evidenta si cealalta fata a "dascalului bun".
Personal , am suficiente exemple in jurul meu , ca nimic nu ma mai mira.
Ceea ce as dori eu cu tot dinadinsul sa subliniez ., este dorinta ca persoanele cu bune intentii implicate , al caror efort este major , in spatele caruia se vede competenta , daruirea si respectul sa nu se lase duse de val ( mai ales ca si Dunarea a inghetat!).Pe mine , si pe multi altii probabil , nu ne intereseaza castigul , vin aici cu inima deschisa , intr-un loc al oamenilor inteligenti si obiectivi. ( De-asta vin eu , aici nu doresc sa ma intalnesc musai cu dascalii , ci cu oamenii care ore in sir se straduiesc sa fie modele pentru altii).
Va multumesc tuturor ca existati si celor cu intentii bune , si celor cu intentii ...bune!
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde yo » 27 Ian 2006, 20:36

Va rog sa semnalati problemele la adresa de e-mail a webmasterului.
Cineva s-a plans ca dispar mesaje, dar mesajele nu apareau tocmai pentru ca persoana respectiva aparea ca 'anonim'. Verificati daca in partea de sus a forumului apare ca sunteti logati, altfel mesajele vor fi considerate drept anonime iar forumul blocat (masura de siguranta) .
yo
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mai 2004, 20:25

Corect

Mesajde sfetnicul » 27 Ian 2006, 23:40

Corect!

Cred ca acest concurs ar fi trebuit sa aiba niste clauze. Si mie mi s+au parut suspecte anumite inscrieri.
Unele foloseau majuscule peste tot (si erau din aceeasi localitate!) semn ca acele conturi ar fi fost facute de aceeasi persoana.
Apoi e Caracalul care in ultima vreme a postat multe persoane si care sunt din medii diferite (ar putea fi un inspector sau acea persoana despre care vorbeati mai sus + probabil din politete nu ati dat nume). In plus, nu am remarcat nici un user din Caracal care sa fie foarte activ in top. Cred ca se vrea doar castigul iar scopul acestui concurs este de a recompensa pentru cresterea popularitatii si valorii site-ului.

I-am cerut si eu dlui Onea sa verifice inscrierile inainte de a acorda premiul. Un simplu telefon la cativa dintre useri cu o intrebare de genul care e numele de user/ cum se intra sa postezi un material ar lamuri falsele inscrieri.
Ar fi pacat ca acel laptop sa ajunga la cineva care il va folosi sa joace jocuri pe el in loc sa-l foloseasca in scop constructiv, didactic.

M-am inscris si eu in concurs cu scopul de a-l castiga. Am calculator acasa, destul de bun. Doresc sa castig insa laptopul pentru a-l folosi in predarea la scoala. De un an cer fonduri la primarie si la scoala de centru pentru un calculator si nu mi se acorda desi le-am demonstrat ce poate face in procesul de invatamant o astfel de unealta.
M-am saturat de nepasarea lor si m-am hotarat sa incerc. La un moment dat am crezut ca voi renunta.
Trimisesem 500 de fluturasi A5 la directorii din toate scolile si liceele bacauane. Nu s-au inscris decat 2 (!) persoane. Acum am inceput sa -mi contactez prietenii si sa duc o munca asidua de convingere. Unii au intrat deja, altii sper sa intre pana luni. Am reusit insa sa aduc pe didactic cateva persoane care sunt cu adevarat de valoare: inv. Elena Taralunga, cadru didactic cu o intensa activitate si de o inalta tinuta morala si profesionala, prof. Teodora Plaesu de la Colegiul V. Alecsandri din Bacau, despre care sunt sigur ca veti afla mai multe in curand pentru ca e o persoana foarte activa, inv. Dan Mitrut care era inscris mai de mult timp, tot la sugestia mea, dar care mi-a promis ca va deveni in curand foarte activ (momentan are colocviu de grad I) - o persoana de exceptie de la care vom avea foarte multe de invatat. Sper sa apara si dna inv. Rodica Leonte de la CCD Bacau fata de care am tot respectul.
Sper de asemenea sa intre pe site familia de invatatori Lazar din Comanesti, de la Scoala 7, niste oameni de exceptie care m-au facut sa ma simt bogat ca ii cunosc.

Cumnatul meu, Ion Zoican, prof de geografie la Colegiul DECEBAL din Drobeta Turnu Severin a convins si el cateva persoane sa intre pe site, tot la indemnul meu.
Da... si vor mai fi cativa, pana marti si chiar si dupa aceasta data pentru ca intentionez sa fac acel Simpozion Didactic.ro la Bacau in mai si vreau sa fim cat mai multi , cat mai valorosi si cat mai activi.

Oricare ar fi rezultatul final eu cred ca am castigat cu totii. Inca o experienta. Intentia concursului a fost buna. dar miza mult prea atractiva a atras si muste, si dorinta de a te infrupta din miere.

Sa ne ajute Dumnezeu sa fim intelepti si intelegatori.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

PS

Mesajde sfetnicul » 27 Ian 2006, 23:57

Post scriptum

M-am gandit si eu la chestia cu IP-ul. Dar daca de pe un IP de la o scoala se inscriu mai multe cadre didactice? Nu au voie?

Ca sa nu fiu acuzat de aceeasi practica, dupa ce am ajutat-o pe logodnica mea sa se inscrie de la noi de acasa :) (gabipaic) si dupa ce mi-am inscris mama, care e sefa comisiei metodice din comuna Parava (mia2006), am refuzat tuturor celor care mi-au zis "dar nu poti sa imi faci tu contul? ca iti dau materialul"

Prefer sarac si cinstit.
Oricum ma simt un privilegiat cu 2 premii castigate pana acum pe didactic. Iar daca imi va ajuta Dumnezeu sa fac si simpozionul...

Pentru cami30: acum am vazut ca esti din Caracal. Sesizarea ta este justificata. Decizia depinde insa de cei care dau premiul. Noi restul nu putem decat sa ne supunem.


SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde emil » 28 Ian 2006, 01:21

Care a fost scopul concursului nostru?
Sa castigam UTILIZATORI ACTIVI.
Metoda prin care s-a "recrutat" acesti utilizatori activi, nu are importanta. Daca un om a fost convins, sau chiar ajutat sa-si faca un cont pe didactic si sa publice macar un material, e un mare castig, pentru el si pentru comunitatea didactic. Intr-adevar, s-au publicat si materiale preluate: programe, subiecte de examen, etc...dar care sunt tot un castig pentru tezaurul didactic.ro. Am fi dorit mai multe material originale, sau macar cu o contributie minma a propunatorului si, credeti-ma ca s-au strans si din acestea destule, ba chiar am convingerea ca vor mai veni, dupa aceasta campanie. Am descoperit si lucruri "neortodoxe" ca acelea semnalate, adica persoane care au creat useri si au postat si materialele in locul lor!! Au fost avertizati si vor fi sanctionate aceste interventii. Vor fi fost si lucruri pe care nu le-am dorit, nedescoperite, dar...nu putem crea un joc perfect, oricat ne-am stradui.
Consider ca am castigat cu totii: si cei care s-au straduit in fel si chip sa fie cat mai (inter)activi, dar si cei care stau pe margine si doar isi iau materialele de care au nevoie, sau pur si simplu comenteaza despre "capra vecinului"

In curand vom incepe un alt joc, un joc de echipa, unde castigul va fi al unei scoli, nu al unei persoane...
Dupa ce vom fi siguri ca vom avea un sponsor si putem asigura premii, vom proceda la o discutie a unui regulament.
Pana atunci, va invitam sa treceti prin cea mai mare cancelarie in care sa contribuim, macar cu un sfat, o discutie pe forum sau un material, oricat de simplu, dar util.
Veti primi si mult asteptatele diplome, pe care, recunosc le-am tot amanat.

Mult succes !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde aniova30 » 28 Ian 2006, 07:40

Uneori si adultii sunt tot copii. Citind cele de mai sus, imi vin in mine cuvintele elevilor mei care , inainte de a rezolva o cerinta - intreaba " doamna , ce ne dati ?" ( calificative , diplome , etc.)
Asa si aici .Probabil ca este bine sa existe o recompensa , dar ea poate fi si numai o diploma - care este problema - e vorba de aprecierea unui colectiv didactic - lucru care nu poate decat sa te onoreze.
Indiferent de interesele unora , cei care vin de placere pe site , vor ramane tot aici .
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursurile Didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori